Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Credinta clasica - o comedie patetica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tu te uiti in oglinda cand debitezi astfel de cacaturi ?! Asa dai tu dovada de credinta si de smerenie ?! :cheer: Iata inca un motiv in plus sa-mi intareasca convingerile despre voi. Deci nu-mi retrag primul post si nici cele de dupa. Credinta voastra ramane ceea ce este si ce a fost dintotdeauna : ipocrizie de fariseu.

 

 

 

Aici nu discutam astfel de subiecte. Este topic dedicat acestui subiect in sectiunea "Despre dumnezeu". Daca vrei sa dezbatem subiectul asta discutam acolo. Aici se discuta despre credinta si credinciosi sau necredinta si atei. Ce inseamna ea si care este cea adevarata ?! Cine sunt adevaratii credinciosi ?! Ateii sau crestinii ?! Si dedesubturile pseudocredintei practicata de cei mai multi sectari.

 

Celorlalti le dau raspunsuri maine...

intrebari . cum devine unu credincios ? cum devine unu ateu? pe ce se bazeaza?

 

 

Chiar ca nu pricepi nimic!

Eu te invat ca pe lumea asta creata de Dumnezeul Big Bang ... nimic nu merge pe credinta ...dar totul se bazeaza pe STINTA !

Asa ca intrebarea ta daca crezi in puncte puncte e o prostie ... in viata esti apreciat dupa ce sti ...si nu dupa ce crezi!

 

 

Vad ca tu nu sti nici ce este materia!

 

Ai habar de cata materie si cata energie este intr-un atom ?

Pai ia vezi cata energie si cata materie o fi fost in Big Bang ????

 

 

 

Un "dedesubt" l-am vazut astazi pe toate canalele TV .... un individ dedesubt de om ...isi tinea proprii copii in numar de 8 ...ca pe vremurile lui Isus ...adica murdarie, foamete si nu medicatie ...noroc ca a intervenit politia ...(probabil un fel dracu ...dar doar ptr penticostali) si i-a mantuit pe bietii copii ... de un tata mai prost ca dracu!...adica ca Isus .. ca ala recunoscand ca e seful cheilor iadului s-a demascat singur ca fiind DRACU!

tu nu raspunzi la intrebari si ma inveti? nu te-am intrebat dupa ce esti apreciat in viata. cind o sa pun intrebarea asta sa imi raspunzi pina atunci raspunde clar la intrebari. poti?

Editat de IRII

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar credinta lor e perfida, meschina si lipsita de orice strop de integritate, fara fundament real - o credinta oarba, o credinta umila neajutorata invatata mecanic din carti perimate sau dobandita din frageda pruncie printr-o "educatie" parsiva bagata pe gat fortat sau mai meschin in mod subliminal, sau izvorata din neputinta in fata mortii si din propriile visuri si aspiratii desarte alimentate si intretinute de filosofia disperarii ( dupa cum o denumea si Spinoza ) in cangile careia se zbat gloatele neajutorate.

 

Mirada, tu vorbesti de filosofia disperarii si de neputinta in fata mortii ca despre niste trasaturi definitorii ale credintei clasice. Eu chiar as fi de acord cu tine daca n-as sti ca de fapt marea masa a credinciosilor habar n-are in ce crede.

Cu putine exceptii, credinciosul de rand, sa zicem cel crestin, n-a citit in viata lui Biblia, nu intelege nici jumatate din ceea ce propovaduieste popa in biserica, nu poate defini entitatea careia i se inchina. Pe scurt, credinta turmei de credinciosi nu este decat un fenomen de autosugestie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai o sa mergem si la cimitir ...daca iti doresti tu atat de mult acest lucru ...dar mai intai sa ne spui la care cimitir esti inmormantat ... ma refer de cand esti mort spiritual!

 

De unde ai dedus tu ca v-as dori moartea?

 

 

Doresc Eu moartea pacatosului? zice Domnul, Dumnezeu. Nu doresc Eu mai degraba ca el sa se intoarca de pe caile lui si sa traiasca? (Ezec.18:23)

 

 

De cand vorbim ti-am dat impresia ca as fi mort spiritual?

 

 

In ce ma priveste, departe de mine gandul sa ma laud cu altceva decat cu crucea Domnului nostru Isus Hristos, prin care lumea este moarta fata de mine, si eu fata de lume! (Gal.6:14)

 

Asa ca daca sunt mort...poate doar sufleteste.Imi bag picioarele in lumea de azi ...creata de Bigbangul tau si de marea stiinta a conducatorilor ei. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:cheer:

Materia e singura ta certitudine? Ce numesti tu materie, ceva care nici nu se atinge macar?

 

Nu discutam aici astfel de subiecte. Pe mine prea putin ma intereseaza originea materiei sau a divinitatii. Ce vreau eu sa aduc la lumina zilei e credinta adevarata promovata de atei si pseudocredinta practicata de sectari. Deci incercati pe cat posibil sa va incadrati in subiect.

 

va venii un moment in viata ta cand "materia"din fata ta e moarta si nici una din virtutiile tale nu-ti va putea spune de ce .

traim intr-o lume in care "sloganul " tau s-ar putea intoarce impotriva ta .Totusi , sunt niste cuvinte usor de scris, sau de postat intr-un forum .

cat despre "mintea la cap"- sunt convins ca acest forum este pentru pareri ..de tot felul, nicidecum pt a insulta pe cineva , in + nu cred ca tu esti vreun geniu, nu le poti stii tu pe toate !!!!

cine nu a gresit niciodata sa arunce primul piatra

 

Sunt constient de efemeritatea lumii, dar totodata iubesc si sunt la fel de constient de miracolul existential care este viata.

Ai aici putin mai detaliat motivele pentru care existenta inseamna pentru mine atat de mult.

 

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic1262...l&start=270

 

Intr-o lume corupta se prea poate sa se intoarca impotriva mea, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma conformez cu lumea. Iti poti urma calea ta fara ca cineva sa poata sa te atinga sau sa te abata de la drum. Demnitatea nu ti-o poate fura nimeni, decat daca te lasi compromis de sistem. Oricum esti prins orice ai face din cauza necesitatii de a trai, dar te poti detasa fara probleme de viata de tabiet practicata de slugile capitalismului, chiar daca va trebui sa suporti solitudinea chinuitoare cauzata de marginalizare.

Da, ai dreptate. Sunt usor de scris si la fel de usor de citit, dar cati au vointa de a le recunoaste ca virtuti in viata lor de zi cu zi ?! Nu cred ca sunt multi... ca sa nu zic ca lipsesc cu desavarsire.

Acestea nu sunt insulte, dragul meu ! E realitatea prezentata asa cum este. Va deranjeaza realitatea ?!

Si intradevar, nu le stiu pe toate, dar stiu atat cat imi trebuie.

Dar ar fi cazul sa nu mai deviati de la subiect si sa reveniti asupra lui.

 

Mirada, tu vorbesti de filosofia disperarii si de neputinta in fata mortii ca despre niste trasaturi definitorii ale credintei clasice. Eu chiar as fi de acord cu tine daca n-as sti ca de fapt marea masa a credinciosilor habar n-are in ce crede.

Cu putine exceptii, credinciosul de rand, sa zicem cel crestin, n-a citit in viata lui Biblia, nu intelege nici jumatate din ceea ce propovaduieste popa in biserica, nu poate defini entitatea careia i se inchina. Pe scurt, credinta turmei de credinciosi nu este decat un fenomen de autosugestie.

 

Autosugestie sugerata ?! :yahoo:

 

trebuie sa recunosc ca ai o imaginatie foarte bogata !!! nu pot sa nu observ metaforele si limbajul tau atent selectionat ,dand impresia unui om citit.....dar de !!...s-a trezit cinva care in sfarsit a deslusit misterul universului . hai sa fim seriosi !!!

totusi ai atins unele adevaruri. Exista o multime de "grupari" care considera ca numai ei vad lumina , restul fiind orbi .Altii care pretind ca doar 144.000 din grupul lor vor vedea viata vesnica(nu dau nume).

unde ai mai vazut tu ateu care "are o credinta concreta " ???

"viitor promitator in care sa domine stralucirea artei, a filosofiei, a descoperirilor stiintifice, a civilizatiei"- suna frumos , dar .... despre ce vb ??? as dorii si eu un exemplu de viitor promitator si mai ales , ce intelegi tu prin credinta ?

 

intrebari . cum devine unu credincios ? cum devine unu ateu? pe ce se bazeaza?

 

Raspund intr-un mesaj si lui Alaman si lui IRII.

 

Credinta - Faptul de a crede

Editat de Mirada-Dicovici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu discutam aici astfel de subiecte. Pe mine prea putin ma intereseaza originea materiei sau a divinitatii. Ce vreau eu sa aduc la lumina zilei e credinta adevarata promovata de atei si pseudocredinta practicata de sectari. Deci incercati pe cat posibil sa va incadrati in subiect.

 

 

 

Sunt constient de efemeritatea lumii, dar totodata iubesc si sunt la fel de constient de miracolul existential care este viata.

Ai aici putin mai detaliat motivele pentru care existenta inseamna pentru mine atat de mult.

 

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic1262...l&start=270

 

Intr-o lume corupta se prea poate sa se intoarca impotriva mea, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma conformez cu lumea. Iti poti urma calea ta fara ca cineva sa poata sa te atinga sau sa te abata de la drum. Demnitatea nu ti-o poate fura nimeni, decat daca te lasi compromis de sistem. Oricum esti prins orice ai face din cauza necesitatii de a trai, dar te poti detasa fara probleme de viata de tabiet practicata de slugile capitalismului, chiar daca va trebui sa suporti solitudinea chinuitoare cauzata de marginalizare.

Da, ai dreptate. Sunt usor de scris si la fel de usor de citit, dar cati au vointa de a le recunoaste ca virtuti in viata lor de zi cu zi ?! Nu cred ca sunt multi... ca sa nu zic ca lipsesc cu desavarsire.

Acestea nu sunt insulte, dragul meu ! E realitatea prezentata asa cum este. Va deranjeaza realitatea ?!

Si intradevar, nu le stiu pe toate, dar stiu atat cat imi trebuie.

Dar ar fi cazul sa nu mai deviati de la subiect si sa reveniti asupra lui.

 

 

 

Autosugestie sugerata ?! :yahoo:

 

 

 

 

 

Raspund intr-un mesaj si lui Alaman si lui IRII.

 

Credinta - Faptul de a crede

Editat de IRII

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ateul crede in teoria evolutiei si teoria big bang?

ps." "Nu are nimeni pretentia de adevar absolut" si cu "adevaruri incontestabile( absolute) "se bat cap in cap. deci pina acum se aplica cum te descriai" smerit, dar prost( fara smerit) continuam?

 

Ateul crede in zid, dar nu se inchina lui. Intelegi ?! Esti jalnic. Adevarurile incontestabile faceau referire la infamiile practicate de sectele voastre troglodite, pe cand adevarul absolut care se vrea descoperit studiind problematica universului e cu totul altceva. Apoi spune-mi tu ! Poti sa contesti matematica, fizica sau chimia ?! Sau esti atat de orb ca nu se vede padurea de copaci ?!

 

Continuam atata timp cat nu mai faci afirmatii prostesti si cand imi demonstrezi ca ai inteles ce am scris in mesajele anterioare. Sau din vanitate te faci ca nu intelegi ?!

Editat de Mirada-Dicovici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ateul crede in zid, dar nu se inchina lui. Intelegi ?! Esti jalnic. Adevarurile incontestabile faceau referire la infamiile practicate de sectele voastre troglodite, pe cand adevarul absolut care se vrea descoperit studiind problematica universului e cu totul altceva. Apoi spune-mi tu ! Poti sa contesti matematica, fizica sau chimia ?! Sau esti atat de orb ca nu se vede padurea de copaci ?!

 

Continuam atata timp cat nu mai faci afirmatii prostesti si cand imi demonstrezi ca ai inteles ce am scris in mesajele anterioare. Sau din vanitate te faci ca nu intelegi ?!

deci sa recapitulam.intrebarile au fost clare 1.crezi in teoria big bang? 2. crezi in teoria evolutiei? ( ambele nu sunt stiinta )iar confuzia pe care o fac toti ateii cind vorbesc cu un credincios stii care e? iata-o poti sa contesti fizica, matematica chimia ?iar afirmatiile mele sunt legate de ale tale - ai afirmat ca " smerit , dar prost" apoi ai zis ca nu stii ce inseamna smerit deci concluzia e clara - nu stii despre ce vorbesti dar ai impresia cum ai si declarat de fapt ca scoti la iveala " credulitatea" si " frica" credinciosului. ( pina acum nu ai facut fata dialogului deci esti ignorant ).

1 " credinta promovata de atei" in ce ? materie cumva? univers cumva?

" smerit , dar prost_ retragerea afirmatiei ar fi de ajutor ca daca nu ti-o analizez in continuare prin propriile afirmatii. ai facut " un gest" gresit deci e bine sa il repari.

ps . ateule intrebare cum faci diferenta intre bine si rau? pe ce te bazezi?

 

Ateul crede in zid, dar nu se inchina lui. Intelegi ?! Esti jalnic. Adevarurile incontestabile faceau referire la infamiile practicate de sectele voastre troglodite, pe cand adevarul absolut care se vrea descoperit studiind problematica universului e cu totul altceva. Apoi spune-mi tu ! Poti sa contesti matematica, fizica sau chimia ?! Sau esti atat de orb ca nu se vede padurea de copaci ?!

 

Continuam atata timp cat nu mai faci afirmatii prostesti si cand imi demonstrezi ca ai inteles ce am scris in mesajele anterioare. Sau din vanitate te faci ca nu intelegi ?!

adevarul absolut " care se vrea descoperit" - cum se descopera fara sa se stie ce se cauta? si cum ar fi el absolut?tu vezi ce scrii ? sau doar scrii?

Editat de IRII

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci sa recapitulam.intrebarile au fost clare 1.crezi in teoria big bang? 2. crezi in teoria evolutiei? ( ambele nu sunt stiinta )iar confuzia pe care o fac toti ateii cind vorbesc cu un credincios stii care e? iata-o poti sa contesti fizica, matematica chimia ?iar afirmatiile mele sunt legate de ale tale - ai afirmat ca " smerit , dar prost" apoi ai zis ca nu stii ce inseamna smerit deci concluzia e clara - nu stii despre ce vorbesti dar ai impresia cum ai si declarat de fapt ca scoti la iveala " credulitatea" si " frica" credinciosului. ( pina acum nu ai facut fata dialogului deci esti ignorant ).

1 " credinta promovata de atei" in ce ? materie cumva? univers cumva?

" smerit , dar prost_ retragerea afirmatiei ar fi de ajutor ca daca nu ti-o analizez in continuare prin propriile afirmatii. ai facut " un gest" gresit deci e bine sa il repari.

ps . ateule intrebare cum faci diferenta intre bine si rau? pe ce te bazezi?

 

Omu' lu dumnezau ! Un ateu nu e obligat sa fie evolutionist. Dupa cum ziceam si-n mesajul anterior - ateul crede in zid si n-are nevoie de vreo explicatie sofisticata pentru a-l demonstra. Si nu ma mai stresa cu astfel de insinuari prostesti ca ma seci. Nu am zis ca nu stiu ce inseamna smerenia, am zis doar ca nu exista smerenie si cand am intrebat ce e aia sau cu ce se mananca nu am facut decat sa fiu ironic. Greu de cap tre sa fii. Eu nu vad in "smerenie" decat o mare prostie pentru milogi neajutorati, deci nu-mi retrag in niciun caz afirmatiile. Cine nu a facut fata dialogului ma strulex ?! Cauti sa faci tot posibilul sa ocolesti adevarurile descrise clar in mesajele anterioare si faci tot felul de insinuari ridicole numai numai sa speri ca imi vei gasi macar o chichita cu care sa-mi dai peste picior. Dar nu-ti merge cu mine, dragul meu !

Tu te-ai uitat in oglinda cand ii faci pe altii ignoranti ?! Nu vrei sa recunosti josniciile pe care le-am reliefat clar in mesajele anterioare si nu intelegi sa capitulezi de buna voie si tu vorbesti de ignoranta ?! Mi-ar fi rusine sa fiu in pielea ta.

Deci dupa cum ziceam... vorbesc la pereti ! Vezi ce am scris in cele anterioare despre progres si civilizatie ca am obosit sa tot repet.

Vrei sa intelegi ce e bine si ce e rau intradevar ?! Vezi ce dezvolta si ce duce de rapa si poate asa vei intelege mai bine.

 

 

adevarul absolut " care se vrea descoperit" - cum se descopera fara sa se stie ce se cauta? si cum ar fi el absolut?tu vezi ce scrii ? sau doar scrii?

 

Nu-mi rastalmaci cuvintele. Esti la pamant. Cum sa nu se stie ce se cauta ?! Dar electricitatea cum a fost gasita ?! Se stia ceva de ea pana atunci ?! Si totusi ea exista inca de dinainte de a fi aparut omul. Dar motorul cu aburi ?! Dar c.d-urile ?! Existau ca si posibilitate. Citeste-i posturile lui Octav si ai sa intelegi mai bine. Asa si in cazul de fata... Se cauta originea materiei, a universului si cand se va descoperi ( daca nu s-a descoperit deja, caci big - bang - ul e mai mult decat plauzibil ) acesta va fi adevar absolut pentru ca de acolo pleaca toate. Dar da-o naibii de discutie ! Nu mai incerca sa ma abati de la subiect cu astfel de chestiuni insinuante in speranta ca vei reusi sa gasesti macar o eroare pipernicita in conceptiile mele ! Revino la subiect si poate in felul acesta vom putea purta o discutie amicala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Omu' lu dumnezau ! Un ateu nu e obligat sa fie evolutionist. Dupa cum ziceam si-n mesajul anterior - ateul crede in zid si n-are nevoie de vreo explicatie sofisticata pentru a-l demonstra. Si nu ma mai stresa cu astfel de insinuari prostesti ca ma seci. Nu am zis ca nu stiu ce inseamna smerenia, am zis doar ca nu exista smerenie si cand am intrebat ce e aia sau cu ce se mananca nu am facut decat sa fiu ironic. Greu de cap tre sa fii. Eu nu vad in "smerenie" decat o mare prostie pentru milogi neajutorati, deci nu-mi retrag in niciun caz afirmatiile. Cine nu a facut fata dialogului ma strulex ?! Cauti sa faci tot posibilul sa ocolesti adevarurile descrise clar in mesajele anterioare si faci tot felul de insinuari ridicole numai numai sa speri ca imi vei gasi macar o chichita cu care sa-mi dai peste picior. Dar nu-ti merge cu mine, dragul meu !

Tu te-ai uitat in oglinda cand ii faci pe altii ignoranti ?! Nu vrei sa recunosti josniciile pe care le-am reliefat clar in mesajele anterioare si nu intelegi sa capitulezi de buna voie si tu vorbesti de ignoranta ?! Mi-ar fi rusine sa fiu in pielea ta.

Deci dupa cum ziceam... vorbesc la pereti ! Vezi ce am scris in cele anterioare despre progres si civilizatie ca am obosit sa tot repet.

Vrei sa intelegi ce e bine si ce e rau intradevar ?! Vezi ce dezvolta si ce duce de rapa si poate asa vei intelege mai bine.

 

 

 

 

Nu-mi rastalmaci cuvintele. Esti la pamant. Cum sa nu se stie ce se cauta ?! Dar electricitatea cum a fost gasita ?! Se stia ceva de ea pana atunci ?! Si totusi ea exista inca de dinainte de a fi aparut omul. Dar motorul cu aburi ?! Dar c.d-urile ?! Existau ca si posibilitate. Citeste-i posturile lui Octav si ai sa intelegi mai bine. Asa si in cazul de fata... Se cauta originea materiei, a universului si cand se va descoperi ( daca nu s-a descoperit deja, caci big - bang - ul e mai mult decat plauzibil ) acesta va fi adevar absolut pentru ca de acolo pleaca toate. Dar da-o naibii de discutie ! Nu mai incerca sa ma abati de la subiect cu astfel de chestiuni insinuante in speranta ca vei reusi sa gasesti macar o eroare pipernicita in conceptiile mele ! Revino la subiect si poate in felul acesta vom putea purta o discutie amicala.

deci din nou se aplica " smerit, dar prost" - ai afirmat ca tu crezi in materie. deci il excluzi pe Dumnezeu. corect?. intrebare " cum a aparut materia si universul?( daca nu raspunzi la intrebare atunci afirmatia ta cu " dovezi incontestabile " pe care le caut ateul ramine in aer ( intelegi cuvintul ignorant?)sa capitulez ca tu nu faci fata dialogului., sa fim seriosi. de abia acum incepe .

intrebare cum faci diferenta intre bine si rau? pe ce te bazezi? cuvinte multe si fara esenta am vazut ca poti acum explica-le.

electricitatea a fost observata . nu cautata e o diferenta electricitatea exista inainte de a fi aparut omul? intrebari cind a aparut omul? cind a aparut electricitatea? ( ca tu tot esti ateu contesti biblia dar nu stii ce spune- ignorant iara)big bangul plauzibil? serios? prezinta-l- nu de alta dar sa vedem cum il stii domnu " ateu" . ca asa pe afirmatii aiurea nu merge.( din nou ignorant)nu o dau naibii de discutie ca toate se leaga. asa ca nu merge " ateule" sa incerci sa te fofilezi de la " ce nu poti raspunde" ca si cum ar fi nesemnificativ.deci ateule " originea vietii" care e?cum raspunzi la celepatru intrebari? 1.cine sunt eu?( ce reprezinta omul) 2.de unde am venit? 3.de ce sunt aici? unde merg dupa ce mor? ( ca astea sunt intrebarile esentiale- daca pina acum nu stiai).deci topicul este clar .ai deschis " batalia" o sustii. ( ca de fapt asta e gindirea ta)ei acum te deeranjeaza ca ti se raspunde?

deci

 

deci din nou se aplica " smerit, dar prost" - ai afirmat ca tu crezi in materie. deci il excluzi pe Dumnezeu. corect?. intrebare " cum a aparut materia si universul?( daca nu raspunzi la intrebare atunci afirmatia ta cu " dovezi incontestabile " pe care le caut ateul ramine in aer ( intelegi cuvintul ignorant?)sa capitulez ca tu nu faci fata dialogului., sa fim seriosi. de abia acum incepe .

intrebare cum faci diferenta intre bine si rau? pe ce te bazezi? cuvinte multe si fara esenta am vazut ca poti acum explica-le.

electricitatea a fost observata . nu cautata e o diferenta electricitatea exista inainte de a fi aparut omul? intrebari cind a aparut omul? cind a aparut electricitatea? ( ca tu tot esti ateu contesti biblia dar nu stii ce spune- ignorant iara)big bangul plauzibil? serios? prezinta-l- nu de alta dar sa vedem cum il stii domnu " ateu" . ca asa pe afirmatii aiurea nu merge.( din nou ignorant)nu o dau naibii de discutie ca toate se leaga. asa ca nu merge " ateule" sa incerci sa te fofilezi de la " ce nu poti raspunde" ca si cum ar fi nesemnificativ.deci ateule " originea vietii" care e?cum raspunzi la celepatru intrebari? 1.cine sunt eu?( ce reprezinta omul) 2.de unde am venit? 3.de ce sunt aici? unde merg dupa ce mor? ( ca astea sunt intrebarile esentiale- daca pina acum nu stiai).deci topicul este clar .ai deschis " batalia" o sustii. ( ca de fapt asta e gindirea ta)ei acum te deeranjeaza ca ti se raspunde?

deci

ps progres si civilizatie? intrebari civilizatie numesti tu prostitutia? civilizatie numesti tu razboi cu arme de tot felul? civilizatie numesti tu drogurile? civilizatie numesti tu crime de tot felul? etc etc etc. ai dreptate progresam dar in rau. ei bine prezentarea ta " de civilizatie" e nemaipomenita dar in rau. ( ca doar teoria evolutiei e corecta nu?cel mai tare rezista, omul e specia cea mai inalta? etc etc etc etc etc ( asta in conceptia ta si amultor ignoranti)).

Editat de IRII

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×