Sari la conținut
Forum Roportal
Carrina_19

comentati

Postări Recomandate

mai demult am urmarit un documentar despre holocaust..reporterul a luat interviu unor victime ale holocaustului dar si a unu soldat care ii batea,ii omora pe evrei..reporterul l-a intrebat pe soldat:"de ce ati omorat oameni nevinovati si daca regretati ce ati facut"..soldatul a raspuns simplu:"nu regret nimic ptr ca in fiecare seara generalul ne promitea un pahar de tuica daca omoram cati mai multi oameni"bineinteles ca reporterul nu i-a convenit raspunsul dar nu-l putea ataca pe soldat.

comentati declaratia soldatului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca atitudinea asta ramanea in lagar, POATE ar fi avut o scuza. Dar daca si dupa 50 de ani sau cat a mai trecut, gandeste tot asa... Sincer, cred ca are o problema. A fost antisemit, a ramas antisemit.

Probabil tuica era un lux acolo si, din cate stiu eu, nici soldatilor nu le era prea bine in lagar. Si probabil ca era un oarecare stimulent. Dar sa ramai cu mentalitatea aia e inuman.

Cred ca tipul respectiv e un prototip pentru perioada aia. Ori era indoctrinat, ori asta ii era natura. Dar nu cred ca cineva ramane indoctrinat o viata. Si, indiferent ce scuze i-ati gasi, nu are nici unul scuza pentru ce le-au facut oamenilor alora in lagare... :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca atitudinea asta ramanea in lagar, POATE ar fi avut o scuza. Dar daca si dupa 50 de ani sau cat a mai trecut, gandeste tot asa... Sincer, cred ca are o problema. A fost antisemit, a ramas antisemit.

Probabil tuica era un lux acolo si, din cate stiu eu, nici soldatilor nu le era prea bine in lagar. Si probabil ca era un oarecare stimulent. Dar sa ramai cu mentalitatea aia e inuman.

Cred ca tipul respectiv e un prototip pentru perioada aia. Ori era indoctrinat, ori asta ii era natura. Dar nu cred ca cineva ramane indoctrinat o viata. Si, indiferent ce scuze i-ati gasi, nu are nici unul scuza pentru ce le-au facut oamenilor alora in lagare... :yahoo:

Nu stiu ce va mirati atat! Priviti ce fac fascistii de americani astazi! Aceeasi mentalitate, aceleasi metode!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai demult am urmarit un documentar despre holocaust..reporterul a luat interviu unor victime ale holocaustului dar si a unu soldat care ii batea,ii omora pe evrei..reporterul l-a intrebat pe soldat:"de ce ati omorat oameni nevinovati si daca regretati ce ati facut"..soldatul a raspuns simplu:"nu regret nimic ptr ca in fiecare seara generalul ne promitea un pahar de tuica daca omoram cati mai multi oameni"bineinteles ca reporterul nu i-a convenit raspunsul dar nu-l putea ataca pe soldat.

comentati declaratia soldatului

poate parea socant la prima vedere, insa "spalarea" creierului poate dura pe tot parcursul vietii, fara posibilitatea de reabilitare psihica!

in fond ,cam astea sunt ororiile razboiului, chiar si dupa atatia ani!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

greu de crezut ca-ti poti reveni intr-o viata de om dupa ce macelaresti sute de oameni... in plus el trebuia sa exceute niste ordine... ori murea el de mana comandantului pt ca nu executa ordine, ori mureau prizonierii de mana soldatului...

voi ati observat ca de-a lungul istoriei marii generali si conducatori de osti si-au asumat gloria trimitand la moarte mii de oameni?... pe ei cine-i condamna?...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai si ce in zilele noastre nu se intampla la fel? soldatii care mor in razboaie si civilii din atentate au vreo vina? crezi ca cei ce au aruncat bomba la hiroshima si la nagasaki isi fac prea multe procese de constiinta? nu cred ca soldatul respectiv era antisemit, era pur si simplu prost. pentru el important era sa-si bea tuica indiferent ce trebuia sa faca pentru asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
crezi ca cei ce au aruncat bomba la hiroshima si la nagasaki isi fac prea multe procese de constiinta?

subscriu... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in plus el trebuia sa exceute niste ordine... ori murea el de mana comandantului pt ca nu executa ordine, ori mureau prizonierii de mana soldatului...

Atunci trebuia sa execute ordinele, dar sa spuna ca nu are regrete?! Dupa cincizeci de ani? Are probleme la mansarda.. Om cu parul alb sa zica asa ceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt alcool sa omori mii de oameni......e cea mai mare prostie auzita vreodata :blink: :crazy: :P

Hai sa incepem si noi sa omoram lumea pt un pahar de Garonne :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×