Sari la conținut
Forum Roportal
Alchemistic Rage

Alchimia, magia naturala

Postări Recomandate

Sunt satul sa citesc tone de cuvinte legate in fraze si care sa duca nicaieri. Raspunde-mi scurt si la obiect; cum vezi tu piatra filosofala? Este materiala sau spirituala?

 

Cum vezi tu alchimia? Combinarea de elemente materiale grosolane ori combinarea energiilor subtile spirituale?

 

Am vorbit destul despre asta.

 

Daca ai fi fost atent si te-ar fi interesat, ai fi stiut.

 

nu sunt de acord cu aceasta metoda, eu merg pe logica din prima.

 

Nu ai cum sa mergi din prima, ca ai face o varza. Ei dau informatii disparate, si daca nu le legi nu au cum sa formeze o logica. Iar ca sa le legi....trebuie sa ai o viziune de ansamblu ce necesita o memorare completa.

 

Esti libera sa incerci totusi, si vei vedea pe parcurs.

Numai sa nu te trezesti cu idei despre care ai pretentii ca le-ai inteles si sa nu le poti aplica.

E bine ca studiezi totusi.

 

...si daca ar fi fost totul...DOAR la nivel simbolic...alchimistii nu ar fi avut nici un rezultat...nici in prelungirea vietii...nici in transmutarea metalelor, deoarece numai cu simbolurile nu poti face aceasta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La o buna concluzie ajunsesei. Restul e vrajeala...

ai uitat un ş

E bine ca studiezi totusi.

Nu mai studiez.

Ce rost are sa memorezi atatea nume, numele tuturor sefirotilor din cabala, ce scrie in tabla aia smaragdina etc daca nu e nimic logic?

 

Tu te rezumi la teorie sau faci si experimente? Cred ca e mai interesant cu experimente. :P

Editat de Hypathia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai uitat un ş

 

Nu mai studiez.

Ce rost are sa memorezi atatea nume, numele tuturor sefirotilor din cabala, ce scrie in tabla aia smaragdina etc daca nu e nimic logic?

 

Tu te rezumi la teorie sau faci si experimente? Cred ca e mai interesant cu experimente. :P

 

Da, e foarte interesant, dar pentru asta , trebuie sa stapanesti teoria. Totul are o logica, numai ca trebuie ajuns la ea....

Sti ca in alchimie se spune:"Citeste, citeste, citeste si reciteste"...de ce crezi asta?

(Ca nu ai cum din prima, e un puzzle)

:o:

 

Si mai trebuie sa iti dai seama ca e o stiinta ascunsa totusi.Nu ajunge oricine la ea.Doar cine e sortit cu adevarat si dovedeste anumite calitati spirituale.

La urma urmei...chiar Dumnezeu ti-o reveleaza. Crezi ca de putine ori am ramas si eu dezamagit?...Cu timpul insa Dumnezeu mi-a aratat ce nu intelegeam.Dar pentru asta, am perseverat nu am lasat totul balta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vorbit destul despre asta.

 

Daca ai fi fost atent si te-ar fi interesat, ai fi stiut.

 

Stiu.

Insa vroiam sa stiu parerea ta personala, ci nu parerea nu stiu cui autor citat de tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu.

Insa vroiam sa stiu parerea ta personala, ci nu parerea nu stiu cui autor citat de tine.

 

 

Tot ce am scris este scris de mine si parerea mea personala nu contrazice cu nimic parerile alchimistilor veritabili.

Si ma mira o astfel de intrebare din partea ta , care te consideri totusi o persoana la curent cu o astfel de stiinta.

Ce tu ai intrebat, sa sti ca nu prea isi are sens.

 

Poate totusi intrebarile tale bat catre recunoasterea mea in privinta fabricarii pietrei sau a experimentelor efectuate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece nu cunosc aproape de loc subiectul, ma voi abtine de la alte comentarii in afara acestor sugestii in spiritul regulamentului si a unei discutii civilizate :

 

1 . Incercati sa limitati copy paste-ul la minimul necesar pentru intelegerea a ceea ce doriti sa comunicati.

2 . La o intrebare directa ,corect este sa fie dat un raspuns direct si nu o alta intrebare sau un indemn la un studiu mai aprofundat.

3 . Acceptarea in discutie inclusiv a celor care au doar curiozitate si prea putina pricepere sau cunostiinte in domeniu ,consider ca este o conditie de bun simt pe un forum public.Nu suntem la colocviul alchimistilor profesionisti si aroganti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot ceea ce aveti nevoie sa stiti prima data ,este ca reanimarea mercurului, indifferent daca este lunar sau Venusian, acesta va suporta focul cu care mai tarziu vei anima aurul.

 

Tabelul periodic

 

4. Coloana 4 este simbolul quaternalului. Este baza vietii, Carbonul.

Plumbul este singurul metal regulat cu 4 electroni in ultimul strat. Aceasta e o cheie, deoarece se combina perfect cu radicalul acetat.Viata vegetala si animala, poate fi fixata pe Plumb. Calea acetatilor , consta in transferul vietii vegetale in Plumb.

Deoarece viata vegetabila este mai evoluata decat viata minerala, Plumbul evolueaza astfel foarte mult.

5. Coloana 5 este cea a nitratilor, ce accelereaza orice regn.Acestia pot fi gasiti in Stibnita (Antimoniu), cat si in aerul pe care il respiram. Este un accelerator. Gasim aici Arsenic si Stibnita sau Antimoniul, ce este un subiect si o cheie foarte pretioasa in regat. Acestia sunt activatori de energie.

6. Coloana 6 este formata din Oxigen care este fructul vietii. Viata vegetala si animala , cat si Sulful sunt activatori ai vietii minerale. Daca tu transferi viata vegetala in Plumb, nu o poti transfera in sulfuri, deoarece aceasta (sulful) se degaja din minerale, dar o poti gasi in Oxigen.Daca pui viata vegetala in Plumb, evolutia iti va da orice, daca ai Oxigen, deci ai nevoie de Oxizi metalici, ca sa o hranesti. Cinabrul va da oxigenul pentru viata metalica.

 

 

sursa: eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×