Sari la conținut
Forum Roportal
Alchemistic Rage

Alchimia, magia naturala

Postări Recomandate

nu-ti pot spune

dar stii?

de ce nu poti spune? top secret?

 

e vreo legatura intre Mercurul filosofilor si Mercurul ca simbol al femininului, al lunii etc?

 

Eu am studiat alchimia prin liceu, din lipsa de ocupatie. M-am chinut sa citesc tratatul ala al lui Paracelsus; n-am inteles nimic, a fost o pierdere de timp. Ma mir ca voi ati inteles. A avut vreo 400 de pagini si am avut rabdare sa citesc pana la sfarsit. Cred ca si daca avea 1000 de pagini il citeam (ceea ce spune ceva despre mine). Imi amintesc un pasaj, pe la ultimele pagini: "daca nu ati inteles nimic, nu deznadajduiti, pentru ca sunteti mai aproape de adevar decat credeti" (citat aproximativ din memorie). Foarte incurajator, de altfel.

 

Sunt de acord cu catelusulschiop, alchimia e o protostiinta, e precursoarea chimiei.

Editat de Hypathia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar stii?

de ce nu poti spune? top secret?

 

e vreo legatura intre Mercurul filosofilor si Mercurul ca simbol al femininului, al lunii etc?

 

Eu am studiat alchimia prin liceu, din lipsa de ocupatie. M-am chinut sa citesc tratatul ala al lui Paracelsus; n-am inteles nimic, a fost o pierdere de timp. Ma mir ca voi ati inteles. A avut vreo 400 de pagini si am avut rabdare sa citesc pana la sfarsit. Cred ca si daca avea 1000 de pagini il citeam (ceea ce spune ceva despre mine). Imi amintesc un pasaj, pe la ultimele pagini: "daca nu ati inteles nimic, nu deznadajduiti, pentru ca sunteti mai aproape de adevar decat credeti" (citat aproximativ din memorie). Foarte incurajator, de altfel.

 

Sunt de acord cu catelusulschiop, alchimia e o protostiinta, e precursoarea chimiei.

 

ok....atunci intreaba-l pe Catelusul Schiop ce parere are de Mercurul Filosofilor.

Cat despre faptul ca chimia deriva din alchimie...am vorbit destul cum s-a ajuns la acest stadiu.

 

Dupa cate am observat, nineni nu a dat atat de multe explicatii ca mine in acest domeniu, iar voi , care va considerati atotstiutori, poate ma uimiti si pe mn cu cunostiintele voastre vaste despre acest domeniu si nu asupra speculatiilor culese "cu arta" din dex-ul google.

Voi nu faceti vad decat sa negati sau sa postati pareri ce nu au nici cea mai mica legatura cu alchimia si aceasta , probabil in vreun scop precis.

 

Eu nu am vb de pe google, ci din texte studiate cu ardoare, din practica, si nu am sa pierd timpul cu etimologiile cuvintelor dintr-o propozitie, asa ca nu aveti decat sa continuati sa va acordati.

 

Iar chestia care o intrebi...chiar e mai mult decat "top secret" , si daca alchimistii nu au dat in clar asta, cu atat mai putin o voi face eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar stii?

de ce nu poti spune? top secret?

 

e vreo legatura intre Mercurul filosofilor si Mercurul ca simbol al femininului, al lunii etc?

 

Eu am studiat alchimia prin liceu, din lipsa de ocupatie. M-am chinut sa citesc tratatul ala al lui Paracelsus; n-am inteles nimic, a fost o pierdere de timp. Ma mir ca voi ati inteles. A avut vreo 400 de pagini si am avut rabdare sa citesc pana la sfarsit. Cred ca si daca avea 1000 de pagini il citeam (ceea ce spune ceva despre mine). Imi amintesc un pasaj, pe la ultimele pagini: "daca nu ati inteles nimic, nu deznadajduiti, pentru ca sunteti mai aproape de adevar decat credeti" (citat aproximativ din memorie). Foarte incurajator, de altfel.

 

Sunt de acord cu catelusulschiop, alchimia e o protostiinta, e precursoarea chimiei.

 

ok....atunci intreaba-l pe Catelusul Schiop ce parere are de Mercurul Filosofilor.

Cat despre faptul ca chimia deriva din alchimie...am vorbit destul cum s-a ajuns la acest stadiu.

 

Dupa cate am observat, nineni nu a dat atat de multe explicatii ca mine in acest domeniu, iar voi , care va considerati atotstiutori, poate ma uimiti si pe mn cu cunostiintele voastre vaste despre acest domeniu si nu asupra speculatiilor culese "cu arta" din dex-ul google.

Voi nu faceti vad decat sa negati sau sa postati pareri ce nu au nici cea mai mica legatura cu alchimia si aceasta , probabil in vreun scop precis.

 

Eu nu am vb de pe google, ci din texte studiate cu ardoare, din practica, si nu am sa pierd timpul cu etimologiile cuvintelor dintr-o propozitie, asa ca nu aveti decat sa continuati sa va acordati.

 

Iar chestia care o intrebi...chiar e mai mult decat "top secret" , si daca alchimistii nu au dat in clar asta, cu atat mai putin o voi face eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa cate am observat, nineni nu a dat atat de multe explicatii ca mine in acest domeniu, iar voi , care va considerati atotstiutori, poate ma uimiti si pe mn cu cunostiintele voastre vaste despre acest domeniu si nu asupra speculatiilor culese "cu arta" din dex-ul google

 

 

Eu unul am citit postate de tine, pagini intregi copiate de pe net, fara a specifica sursa.

 

Si a doua la mana, ce este piatra filosofala in viziunea ta? Este ceva material ori ba?

Editat de ironic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intreaba-te de ce ai reactionat atat de disproportionat.

Eu nu am cautat pe google, ci am citit Paracelsus (cum am mai spus) si alte reviste despre alchimie, te intrebam din memorie.

De ce nu poti accepta o parere diferita de a ta?

Ceea ce am postat are legatura cu alchimia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu unul am citit postate de tine, pagini intregi copiate de pe net, fara a specifica sursa.

 

Si a doua la mana, ce este piatra filosofala in viziunea ta? Este ceva material ori ba?

 

 

...daca ai fi citit, precum ai spus ce am postat....ai fi vazut ce este piatra, iar postarile mele nu au fost chiar toate copiate de pe net, asa ca , daca ai fi vrut sa ma incerci cu ceva...m-ai fi putut intreba direct.

 

....si a doua la mana....ce scop ai tu in toate discutiile astea, deoarece nu te-am vazut sa fi venit cu nimic interesant?

 

 

Daca spui ca ai citit...e anemic. Alchimia cere studierea textelor de sute de ori, pana la implementarea lor in memorie, apoi este facilitat procesul intelegerii a ceea ce vrea ea sa spuna, deoarece abia atunci vei avea o imagine de ansamblu asupra proceselor.

 

Iar parerea nu e deloc diferita de a mea, deoarece chiar eu am specificat ca alchimia a dat nastere accidental la chimia moderna.

 

Atitudinea mea cerea in contextul de mai sus o abordare a problemelor neantelese de tine sau de mine, nu originea chimiei moderne nici etimologi ale cuvintelor.

 

In ceea ce priveste copierea de pe google, sunt de acord cu ea cat timp spune ceva care sa fie in concordanta cu textele traditionale, care, dupa cum bine ai observat ,le iau ca reper.

Nu am avut timp sa ma pierd in amanuntele unor persoane care nu au ajuns la capat, deoarece nu vreau sa filosofez fantasmagoric.

 

Cine vrea sa o faca , este liber.

 

Si cateodata, trebuie sa-ti dai seama ca unele subiecte cer doar o atingere usoara si nu divulgarea lor, deoarece altfel...pana si smintitii si-ar bate joc de Arta Alchimica.

 

Imi cer scuze daca atitudinea mea ti s-a parut nelalocul ei, intentia nu a fost sa jignesc pe nimeni.

 

Ai vazut bine ca, la ce ai intrebat anterior, am urmarit sa-ti raspund cat mai bine si corect.

Multumesc.

 

(pentru Hyphatia)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...daca ai fi citit, precum ai spus ce am postat....ai fi vazut ce este piatra, iar postarile mele nu au fost chiar toate copiate de pe net, asa ca , daca ai fi vrut sa ma incerci cu ceva...m-ai fi putut intreba direct.

 

....si a doua la mana....ce scop ai tu in toate discutiile astea, deoarece nu te-am vazut sa fi venit cu nimic interesant?

 

Sunt satul sa citesc tone de cuvinte legate in fraze si care sa duca nicaieri. Raspunde-mi scurt si la obiect; cum vezi tu piatra filosofala? Este materiala sau spirituala?

 

Cum vezi tu alchimia? Combinarea de elemente materiale grosolane ori combinarea energiilor subtile spirituale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca spui ca ai citit...e anemic. Alchimia cere studierea textelor de sute de ori, pana la implementarea lor in memorie, apoi este facilitat procesul intelegerii a ceea ce vrea ea sa spuna, deoarece abia atunci vei avea o imagine de ansamblu asupra proceselor.

E anemic ce am citit fata de ce ai citit tu, da. Am uitat sa spun ca frecventam in acea perioada la niste "studii gnostice"(unde se vorbea de alchimie) si pana si la un workshop de alchimie am fost. :huggles:

Alchimia cere studierea textelor de sute de ori, pana la implementarea lor in memorie

nu sunt de acord cu aceasta metoda, eu merg pe logica din prima.

 

Ai vazut bine ca, la ce ai intrebat anterior, am urmarit sa-ti raspund cat mai bine si corect.

Da.

 

@ironic

In acea perioada eu ajunsesem la concluzia ca totul e la nivel simbolic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@ironic

In acea perioada eu ajunsesem la concluzia ca totul e la nivel simbolic.

 

La o buna concluzie ajunsesei. Restul e vrajeala...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×