Sari la conținut
Forum Roportal
Demiurgul

In cautarea jumatatii pierdute

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu , la modul serios acum...avem tendinta sa punem etichete pe oamenii pe care ii cunoastem...(cumplit daca ajungem sa le punem si pe ai de'i asteptam sa apara dintr'un viitor)...asta e bun , asta e de incredere...

mi se pare ok , atata timp cat nu uitam ca si ala e un om...ca uneori , ii vine asa chef sa sara calul , sa dea cu bata'n balta...si atunci vezi , doamne , ne ofuscam cumplit...cum de si-a permis ...sa ne insele asteptarile?( trecem in pas vioi cum de ne-am permis noi sa impunem cuiva macar mental asteptarile alea...cu stampila de definitivat)

 

Referitor la prima parte, sunt perfect de acord.

Editat de bydy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si atunci vezi , doamne , ne ofuscam cumplit...cum de si-a permis ...sa ne insele asteptarile?( trecem in pas vioi cum de ne-am permis noi sa impunem cuiva macar mental asteptarile alea...cu stampila de definitivat)

Pai aici gresim, noi oamenii, de cele mai multe ori, nu iubim omul de langa noi.. ci o imagine ce o proiectam asupra lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De unde sumedenie de frustrari, de reactii agresive si chiar violenta...

 

Pai aici gresim, noi oamenii, de cele mai multe ori, nu iubim omul de langa noi.. ci o imagine ce o proiectam asupra lui.

Tot dupa ce pleaca trenul ma trezesc! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e ciudat cred , dar nici macar in frageda pruncie n'am visat un ideal , un model...nici macar o culoare de ochi , un stil de a gandi nu as putea sa'ti spun...m'a pus pe ganduri rau topicul tau...nu caut nimic...intr'un fel , desi nu suna intreg adevarat , e ca si cum as astepta ceva ce stiu ca veni , mult dincolo de ceea ce as putea eu inchipui

 

Frumos spus... :o:

 

Nici eu nu am avut un tipar dupa care sa ma ghidez...fizic, cu atat mai putin. Oamenii de care m-am indragostit in timp au fost la fel de diferiti precum culorile curcubeului...Dar cred ca intotdeauna am stiut, undeva in spatele gandurilor, ca atunci cand il voi gasi, voi sti... Pare rupt din filme sau romane probabil, dar pentru mine acest lucru are mai mult sens decat multe altele.

 

Am avut de la viata darul unei intuitii ireprosabile, care nu m-a inselat niciodata, in care am crezut si care m-a ghidat bine pe toate drumurile de pana acum, oricat de dificile sau intortocheate ar fi parut ele. Oricat as fi de rationala si ancorata in real, cred ca ochii sufletului vad mai bine decat orice rationament si fiecare dintre noi are o voce interioara care ne pazeste de rau in viata si ne ajuta sa tinem cararea si sa nu ne ratacim ascultand de alte influente din exterior...

 

Cred ca vocea interioara se aude de multe ori in momentele de indecizie. Aici nu vorbesc de diminetile in care nu te poti hotari ce sa porti sau unde sa pleci in vacanta. E vorba despre deciziile majore in viata, cand toate argumentele rationale merg intr-o directie, dar exista in tine un mic "ceva", ca un sentiment nedefinit, care iti spune sa iei decizia opusa... Mult prea dusi de valurile vietii, uitam sa dam atentie acestui impuls si cautam raspunsuri in afara, dar e gresit. Raspunsul adevarat e in noi.

 

Asa e si cu persoana ideala. Poate ca nu avem un tipar, sau avem tipare care se vor dovedi false atunci cand o vom intalni... Cu siguranta fiecare are in suflet un model de care nu este constient, pe care nu ar putea sa il descrie in cuvinte, dar pe care il poate recunoaste doar la momentul potrivit. Si este imprtant ca atunci cand IL/O gasim sa nu ii lasam sa plece din motive/ambitii/orgolii/suparari/whatever stupide, ci sa luptam pentru acea dragoste cu toate fiinta noastra. Eu cred ca dragostea ideala este facuta sa existe pentru fiecare dar noi suntem cei/cele care o ratacesc pe drum...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite.. eu caut asta: sinceritate, incredere, rabdare, deschidere, spontaneitate, comunicare, prietenie.. etc. :tease:

 

Dar cred ca cel mai important.. este sa simti de la inceput ca e el/ea. :(

 

in multe din caracteristicile puse nu descrii un anumit tip de barbat ci un barbat aflat la un anumit nivel de traire...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Profund, Jedi.. foarte profund....... imi explici ce ai vrut sa zici? :airkiss:

Eu cred ca pentru a avea o relatie faina trebuie sa fie o complementaritate. Cei doi trebuie sa se ajute reciproc. Pentru a descrie o astfel de persoana ar trebui sa folosesti aspecte functionale. Rabdare, deschidere, spontaneitate ar fi oarecum aspecte functionale, indica oarecum spre un extrovertit.

 

Sinceritatea, increderea si comunicare nu sunt in schimb caracteristici functionale ci mai degraba caracteristici ale unui anumit nivel de traire.

 

Daca o persoana isi duce o viata anosta si renuntand la toate visele se multumeste sa-si taraie existenta de pe o zi pe alta... eu consider ca persoana respectiva este la un nivel scazut. O persoana care urmareste un interes personal izagerat de egoist si este dispus sa treaca pe cadavre pentru a-si atinge scopul... este iar... un om la un nivel scazut. Oameni de genul asta pot fi nesinceri, infideli, ascunsi...

 

Un om care in schimb si-a abandonat existenta propriei constiinte si isi duce viata dupa un sistem moral, luptand pentru a atinge un tel, folosindu-se de capabilitatile celor din jur intr-un mod care sa creeze interdependenta, un astfel de om... eu il consider de nivel ridicat. Va fi sincer pentru ca nu poate fi altfel decat sincer, va fi de incredere pentru ca cei din jur vor sti ca intresul lor conteaza pentru el.

 

Am dat 2 extreme ale spectrului... majoritatea sunt mai aproape de unul sau altul din capete...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru explicatii.. dar nu crezi ca ar fi mai "sanatos" (pt tine) sa incepi sa te bucuri de viata.. fara sa stai sa analizezi fiecare lucru.. si sa te incurci in atatea detalii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru explicatii.. dar nu crezi ca ar fi mai "sanatos" (pt tine) sa incepi sa te bucuri de viata.. fara sa stai sa analizezi fiecare lucru.. si sa te incurci in atatea detalii?

Ce te face sa crezi ca nu se bucura de viata ?

Si cel ce isi duce viata intr-un mod anost, de azi pe maine, si acela traieste din plin in felul lui, si de analizat o facem toti instinctiv, conteaza doar experienta de viata si trairile, care la unii sunt mai profunde iar la altii mai putin. Caci atunci cand intalnesti pe cineva , asociezi instinctiv cu anumite experiente din trecut, si ai acel sentiment, sau instinct, cum se zicea mai sus, simti ca este EL, acela care corespunde .

Iar cu timpul sentimentul se poate amplifica sau dimpotriva, poate scadea in intensitate. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru explicatii.. dar nu crezi ca ar fi mai "sanatos" (pt tine) sa incepi sa te bucuri de viata.. fara sa stai sa analizezi fiecare lucru.. si sa te incurci in atatea detalii?

Ma bucur de viata destul de mult... dar... asa sunt eu... evolutia evenimentelor e unul din domeniile de interes... imi place sa "vad" viitorul.

 

Nu e o analiza de dragul analizei... ci mai degraba o atentie asupra unor aspecte ignorate de multi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×