Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aparitia icoanelor dateaza chiar de pe vremea lui Iisus Hristos, deci este un obicei vechi, nu unul nou asa cum cred multi. :cheer:

Şi homosexualitatea e veche, asta nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si repet, o icoana nu schimba slava lui Dumnezeu, ii arata reprezentarea in lumea noastra, materiala. Si omul nu se inchina la icoana, se inchina lui Dumnezeu, in fata icoanei, spre recunoasterea lucrarii Domnului in viata celui pictat pe icoana.

Dar no, vad ca toata lumea se invarte in jurul cozii, depinde de interese. Daca pe un om il ajuta icoana sa ajunga la Dumnezeu, dar la Dumnezeu, nu la idol, e un lucru bun.

 

Daca icoana in traditia ortodoxa este numai o poza pe perete fara putere intrinseca intri in antiteza cu ce zice Dom' florin_te(ologu')- care a terminat si seminaru' si isi da si doctoratu'- pe topicu despre ortodoxie...

 

Ca el zice ca icoanele si moastele sunt facatoare de minuni- recte poseda putere dumnezeiasca ca altfel nu pricepe neuronu' meu

 

Deci hotarati oadata domnilor ortodoxi! fie icoana e numai o mazgalitura cum face fii-mea pe asfalt cu creta... fie e facatoare de minuni si deci e dumnezeiasca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Pe Maica Domnului si pe Sfinti ii cinstim pentru faptul ca in ei straluceste Hristos, pentru faptul ca in ei s-a imprimat chipul lui Hristos. Deci cinstim icoanele lor pentru ca ele reprezinta pe cei ce sint locasurile pnevmatizate ale lui Hristos, a carui umanitate e desavirsit pnevmatizata prin Duhul Sfint, unit prin fiinta cu ipostasul acestei umanitati."

Acum pun si o exprimare mai elevata, mai dogmatica.

 

Uite acelasi tip de inchinare in VT: "Şi toţi fiii lui Israel, văz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lucruri elementare.....la care le gasesti raspuns in inima ta , nu pe forum.

 

eu in inima mea am raspunsul... numai omul e capabil sa faca minuni si asta fara sa se inchine la nimic, numai sa-si foloseasca creierul si inteligenta. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca icoana in traditia ortodoxa este numai o poza pe perete fara putere intrinseca intri in antiteza cu ce zice Dom' florin_te(ologu')- care a terminat si seminaru' si isi da si doctoratu'- pe topicu despre ortodoxie...

 

Ca el zice ca icoanele si moastele sunt facatoare de minuni- recte poseda putere dumnezeiasca ca altfel nu pricepe neuronu' meu

 

Deci hotarati oadata domnilor ortodoxi! fie icoana e numai o mazgalitura cum face fii-mea pe asfalt cu creta... fie e facatoare de minuni si deci e dumnezeiasca

 

ok, nu trebuie teologie sa intelegi asta. Icoana are doua dimensiuni, e reprezentare. A treia dimensiune a icoanei e slava lui Dumnezeu. A treia dimensiune e in transcendet. Icoanele fac minuni tocmai datorita acestei transcedentalitati. De aceea nu pot statuile, pt ca a treia lor dimensiune e tot in viata reala, tu te misti in jurul ei si o cuprinzi pe toata. E si aici o Taina, din multele cate sunt. Moastele fac minuni pentru ca cei trecuti la Domnul sunt sfinti. Alta Taina.

E mai greu de inteles, si pt mine, dar asta e realitatea, altfel am cadea in erezii.

De fapt toate astea nu sunt scopul ortodoxie, ci mijloacele prin care Dumnezeu i se reveleaza omului, atat cat Il poate omul cuprinde, ca raspuns la credinta. ca raspuns la partasie. ca raspuns la comuniunea cu Hristos.

 

eu in inima mea am raspunsul... numai omul e capabil sa faca minuni si asta fara sa se inchine la nimic, numai sa-si foloseasca creierul si inteligenta. :lol:

 

Omul singur e trastie batuta de vant, e nimic, e 0. Fara pronia lui Dumnezeu e 0. Minunile nu le fac oamenii, le face DUmnezeu prin oamenii pe care i-a ales. Cum vindeca si Petru, "in Numele Domnului Hristos", prin credinta sa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Omul singur e trastie batuta de vant, e nimic, e 0. Fara pronia lui Dumnezeu e 0. Minunile nu le fac oamenii, le face DUmnezeu prin oamenii pe care i-a ales. Cum vindeca si Petru, "in Numele Domnului Hristos", prin credinta sa.

Daca tu poti dovedi ca Petru,Pavel sau ceilalti apostoli umblau cu iconota(portretul lui Isus) si cruciulta dupa ei si vindecau oamenii punandu-i sa le pupe poti sa sustii inchinarea la sfinti in continuare.Daca nu taci.Apostolii nu sau folosit de NICI UN OBIECT de cult.

 

De ce apostolii vindecau IN NUMELE LUI ISUS si dracii vostri de popi folosesc exact ca vrajitorii obiecte de cult la toate slujbele lor?Toate "tainele" voastre isi au originea in paganism.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda...am pierdut trenul...:lol:)

Stii cum e, extrapoland, toti fac voia lui Dumnezeu, daca duci asa, la limita. Eu ziceam ca au fost oameni care au cunoscut si invatatura apostolica ce nu a fost inclusa in Scripturi din acele varii motive.

Vad ca tu il scoti pe satan sfant, asa reiese din comentariul tau... Citeste un pateric, ceva, sa te mai dumiresti in privinta vietii de sfintenie a celor de pe atunci. Dar probabil si ala o sa te sminteasca, pt ca vb acolo de multe lucruri cu sens mai adanc.

Si repet, o icoana nu schimba slava lui Dumnezeu, ii arata reprezentarea in lumea noastra, materiala. Si omul nu se inchina la icoana, se inchina lui Dumnezeu, in fata icoanei, spre recunoasterea lucrarii Domnului in viata celui pictat pe icoana.

Dar no, vad ca toata lumea se invarte in jurul cozii, depinde de interese. Daca pe un om il ajuta icoana sa ajunga la Dumnezeu, dar la Dumnezeu, nu la idol, e un lucru bun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singurul cu care sunt de acord este Ionut care cunoaste foarte multe legate de credinta ortodoxa, il respect, ceilalti is cu capul in stele, sau te mai miri pe unde umbla mintea lor ratacita. Fratilor, dar ce a-ti patit ? Nu intelegeti ca is foarte multe cazuri de icoanele care s-au pictat singure, cu ajutorul Harului Divin. Un caz foarte clar si concret este Icoana Facatoare de Minuni a Maicii Domnului Prodromita, de la Schitul Prodromu. Nu a fost pictata de nici o fiinta omeneasca, si nu este facatura, fiindca fiind icoana si simbolizand Fete Sfinte nu pot fi facute niciodata de diavoli, ei fiind blestemati sa nu se atinga de nimic ce este sfant.

 

Sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda...am pierdut trenul...8))

Stii cum e, extrapoland, toti fac voia lui Dumnezeu, daca duci asa, la limita. Eu ziceam ca au fost oameni care au cunoscut si invatatura apostolica ce nu a fost inclusa in Scripturi din acele varii motive.

Vad ca tu il scoti pe satan sfant, asa reiese din comentariul tau... Citeste un pateric, ceva, sa te mai dumiresti in privinta vietii de sfintenie a celor de pe atunci. Dar probabil si ala o sa te sminteasca, pt ca vb acolo de multe lucruri cu sens mai adanc.

Si repet, o icoana nu schimba slava lui Dumnezeu, ii arata reprezentarea in lumea noastra, materiala. Si omul nu se inchina la icoana, se inchina lui Dumnezeu, in fata icoanei, spre recunoasterea lucrarii Domnului in viata celui pictat pe icoana.

Dar no, vad ca toata lumea se invarte in jurul cozii, depinde de interese. Daca pe un om il ajuta icoana sa ajunga la Dumnezeu, dar la Dumnezeu, nu la idol, e un lucru bun.

 

Exact. Ionut a cuprins in cateva fraze "nedumeririle" unora dintre voi......care , bag seama, nici nu sunt pe marginea temei.

 

Da-i cu citatul din Biblie la orice fraza aiurea pe care ti-o produc sinapsele si-ti ies ditamai paginile pe forum. Asa, de-a dragul de-a arata cat de prosti suntem noi crestinii. :lol:

Penibil- cu icoanele voastre........Eu nu inteleg cu ce va deranjeaza!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×