Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Domnule, chiar ma uimiti cu modul de a gandi....

Oricum, puteati sa dati si un text din Biblie, nu stiu cum de v-ati abtinut....

dar va rog, fiti in primul rand OM!...

asta e singurul lucru care vi-l cer, si il vreau de la dumneavoastra, sa fiti OM.

(si am spus asta, nu ca sa va jignesc, ci pt a va atrage atenita ca spunand ca nici un papa nu a studiat Biblia, dati dovada de multe)

Ce credeti despre mine, chiar nu ma intereseaza, dar cand calomniati o religie, in ceea ce are ea mai pretios, macar sa o faceti cinstit

Cum poți spune că cineva a studiat Biblia și să-l doară-n cot de gramatica versului?

Sau că vede versuri ca ăstea și tot ca el face?

 

Romani 1

 

23şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zexelica,ii provoc pe bisericosi,sa dea o explicatie atentie, BIBLICA,inchinarii la icoane.Si sa fie una care sa justifice inalcarea evidenta a legilor Vechiului Testament

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zexelica,ii provoc pe bisericosi,sa dea o explicatie atentie, BIBLICA,inchinarii la icoane.Si sa fie una care sa justifice inalcarea evidenta a legilor Vechiului Testament

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zic si eu 2 cuvinte. Vorbiti de autoritatea Scripturii...inatacabila, corect. Dar canonul celor 27 de carti din NT, cine l-a definitivat?...s-a asternut singur? sau le-a adunat Sf Apostol si Ev. Ioan pe astea 27 si a zis: "Gata, astea sunt tot ce am scris noi, restul, ce apare, nu e conform cu Adevarul!"...eu stiu ca cele 27 de carti au fost reunite in forma lor finala abia cam in sec IV, cam dupa I sinod ecumenic, prin ingrijirea Domnului. Apoi, acei care au facut lucrarea asta au fost si cei care au pus pe hartie primele invataturi apostolice si efectele lor in viata de zi cu zi, sau traditia aia ce nu va lasa pe voi sa dormiti. Pai nu zice Sf Pavel ". Asa dar, fratilor, ramaneti tari, si tineti invataturile, pe care le-ati primit fie prin viu grai, fie prin epistola noastra.", in 2 Tesaloniceni? Pai asta inseamna ca mai sunt si invataturi prin viu grai, care nu sunt in epistole (se stie ca epistolele au un caracter personal, tratateaza probleme specifice fiecarei comunitati, in mare parte, si mai putin aspectele generale arhicunoscute, de credinta) Invataturile alea oare nu trebuia puse pe pergament?...si cine sa le puna, daca nu tot primii Sf Parinti? si daca aveau ele ceva ce nu tinea de credinta dreapta, fiti siguri ca aceia erau anatemizati de catre sinoadele ecumenice. Palma Sf Nicolae (nu mos Nicolae sarbatorit de necunoscatori, ci Sfantul Nicolae, aparator al credintei) data lui Arie s-a prelungit de la I sinod ecumenic pana la toate ereziile din ziua de azi (normal ca in primul rand la cele catolice).

Despre icoane...pai cine a inlocuit slava lui Dumnezeu, cine indrazneste???? Icoana este prost inteleasa si eretic i se face inchinaciune, pentru ca nu icoanei facem inchinaciune, ci Domnului Dumnezeu, care s-a limitat la un trup omenesc pentru a ridica pe om, pentru a-l apropia de Dumnezeu, pentru a-l mantui

"13. El ne-a scos de sub puterea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce stiti despre catolici de va permiteti sa vorbiti asa despre ei?

ce ete de fapt Biserica ortodoxa? de ce este superioara?

oricum, nu e singurul rt din orient, mai sunt si oltele....si apoi, ce era Bizantul, Constantinopolul? de ce s-au separat alte Biserici de el, alegand mai degraba erezia? nici mecar nu era patriarhie.....noroc ca si-a stabilit acolo sediul imparatul.....si odata stabilit, a condus si Biserica......

 

Urmariti in direct razboiul care a produs marea schisma...

 

Parerea mea e ca catolicismul ultimului secol e net superior ortodoxismului la toate capitolele.Dovada o gasim in tarile majoritar catolice la nivelul de cultura economie si civilizatie.Din punct de vedere spiritual este la fel de :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zic si eu 2 cuvinte. Vorbiti de autoritatea Scripturii...inatacabila, corect. Dar canonul celor 27 de carti din NT, cine l-a definitivat?...s-a asternut singur? sau le-a adunat Sf Apostol si Ev. Ioan pe astea 27 si a zis: "Gata, astea sunt tot ce am scris noi, restul, ce apare, nu e conform cu Adevarul!"...eu stiu ca cele 27 de carti au fost reunite in forma lor finala abia cam in sec IV, cam dupa I sinod ecumenic, prin ingrijirea Domnului. Apoi, acei care au facut lucrarea asta au fost si cei care au pus pe hartie primele invataturi apostolice si efectele lor in viata de zi cu zi, sau traditia aia ce nu va lasa pe voi sa dormiti. Pai nu zice Sf Pavel ". Asa dar, fratilor, ramaneti tari, si tineti invataturile, pe care le-ati primit fie prin viu grai, fie prin epistola noastra.", in 2 Tesaloniceni? Pai asta inseamna ca mai sunt si invataturi prin viu grai, care nu sunt in epistole (se stie ca epistolele au un caracter personal, tratateaza probleme specifice fiecarei comunitati, in mare parte, si mai putin aspectele generale arhicunoscute, de credinta) Invataturile alea oare nu trebuia puse pe pergament?...si cine sa le puna, daca nu tot primii Sf Parinti? si daca aveau ele ceva ce nu tinea de credinta dreapta, fiti siguri ca aceia erau anatemizati de catre sinoadele ecumenice. Palma Sf Nicolae (nu mos Nicolae sarbatorit de necunoscatori, ci Sfantul Nicolae, aparator al credintei) data lui Arie s-a prelungit de la I sinod ecumenic pana la toate ereziile din ziua de azi (normal ca in primul rand la cele catolice).

Despre icoane...pai cine a inlocuit slava lui Dumnezeu, cine indrazneste???? Icoana este prost inteleasa si eretic i se face inchinaciune, pentru ca nu icoanei facem inchinaciune, ci Domnului Dumnezeu, care s-a limitat la un trup omenesc pentru a ridica pe om, pentru a-l apropia de Dumnezeu, pentru a-l mantui

"13. El ne-a scos de sub puterea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm...pai nu a zis nimeni ca e superioara ortodoxia, eu spuneam numai ca ortodoxia nu a mai adaugat dogme dinainte de schisma. Despre schisma, o cauza e Filioque, care nu are temei biblic. La schisma, se stie ca a venit cardinalul Humbert cu decretul papal de excomunicare al patriarhului Mihail, din partea papei Leon, care murise cu 3 luni in urma. Dupa schisma, ortodoxia nu a mai adaugat nimic. Nici azima, nici infailibilitatea papei, nici inlocuirea lui Hristos cu papa, nici nasterea Fecioarei Maria din alta Fecioara, Ana (s-a nascut normal), nici ridicarea Fecioarei Maria in rand cu Dumnezeu, nici purgatoriul, nici indulgente, nici statui... si lista poate continua, dar ma grabesc la tren. Ideea e ca inca din sec VIII de pe vremea Patriarhului Fotie, de cand a inceput filioque sa prinda contur, catolicismul s-a departat putin. Adica la invatatura Sf Parinti, care in primul mileniu sunt comuni, au adaugat multe lucruri gratuite, pentru diverse interese. Calugarii franciscani, sa vedem cum au omorat ei misionarii ortodocsi din America si Canada, iezuitii cum obligau cei de credinta necatolica sa se converteasca, uniatia!!!!, o impunere stupida a catolicismului in randul ardelenilor, si nu in ultimul rand, foarte recent qestia cu extraterestrii...sa fim seriosi...deci catolicii spun ca sunt frati cu extraterestrii...ok... mai sunt foarte multe..ideea e Biserica catolica s-a institutionalizat si si-a permis amestecul violent chiar si pe scena politica. Ortodoxia are pacatele ei, multe si dese, si ultimul e ecumenismul asta. Chiar daca e impartita in Patriarii autocefale, Biserica ortodoxa are o unitate prin recunoasterea reciproca a sfintilor din toate vremurile si scrierilor lor. Biserica Rusa, Sarba si Georgiana s-au lasat cel mai putin influentate de duhul vremii acesteia, si merita recunoastere, chiar daca au avut si ele greselile lor. in georgia, sau armenia, nu mai stiu sigur, papa Paul al doilea a fost numit dupa numele sau polonez, Vojtila (sper sa fi scris bine) si dupa ce a intrat in catedrala, aceasta a fost resfintita, considerandu-se ca a intrat un eretic in ea. Si despre Ioan Paul al doilea...acum pupam coranul? sa fim seriosi.

Ortodoxismul nu are nevoie sa fie superior in secolul asta sau cel viitor. pentru ca invataturile Sf Apostoli si ale Sf Parinti nu vor mai fi luate in seama, datorita duhului de razvratire al vremii acesteia. Decat secularizarea, cum a facut Bis catolica, ortodoxia prefera sa ramana asa cum e de secole, cu aceleasi dogme, decat sa schimbe ceva. daca sunt ierarhi bisericesti care vor uniri si qestii fanteziste, cu compromisuri, nu sunt in duhul ortodoxiei. Daca ar fi sa ne intoarcem la canoane, suntem eretici unii fata de altii, de unde frati?

Despre progres...sa ne gandim putin mai bine. Eu sincer prefer Romania mea cu progresul ei 0, dar sa stiu ca sunt cu oameni verticali decat sa merg in occident, sa ma transform in masinarie si sa fac compromisuri fortate.

 

Si mai sus, in primul post, am fost ironic la inceput si la sfarsit, ideea era sa contracarez cu acelasi stil in care au provocat cei dinainte. Cam prostesc, da e aceeasi masura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acei care au facut lucrarea asta au fost si cei care au pus pe hartie primele invataturi apostolice si efectele lor in viata de zi cu zi, sau traditia aia ce nu va lasa pe voi sa dormiti.

Atunci Balaam, vrăjitorul care a făcut voia lui Dumnezeu c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum poți spune că cineva a studiat Biblia și să-l doară-n cot de gramatica versului?

Sau că vede versuri ca ăstea și tot ca el face?

 

Romani 1

 

23şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×