Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dau primul exemplu: -botezul.Teoretic,biserica spune ca a fost instituit de catre Ioan Botezatorul,ca un semn de cainta.Ioan boteza cu apa,dar a spus:,,eu botez cu apa dar cel care va veni dupa mine va boteza cu Duhul Sfant'' -botez cu Duhul Sfant care a avut loc abea la 50 de zile dupa inviere(cincizecime).Cu sunet mare,ca o vijelie,flacarile Duhului au ,,pogorat'' peste apostoli si ei au devenit paranormali cu totii(vorbeau in ,,limbi'si altele)...bun...si atunci,ce rost are botezul pe care il fac preotii?! -botez cu apa,asupra unor copii care nu sunt constienti de insemnatatea momentului,si nu isi pun problema ,,caintei''...daca era vorba de un botez cu ,,Duhul Sfant'',ar fi fost vorba de botezul ,,cu foc''!

Si nu veniti cu explicatii stupide ca el se petrece,,in chip nevazut'',ca nu tine! -de ce s-ar petrece ,,in chip nevazut''?! -nu e acelasi botez,nu e acelasi duh?!! -e limpede ca buna ziua ca e vorba de o simpla baie rituala fara sens,cu apa chioara...(in plus,nu are nici un efect notabil asupra oamenlor...nimeni nu devine ,,miraculos'' dupa botezul asta...

La fel pot fi luate la bani marunti toate ,,tainele''si nici una nu e fundamentata macar pe biblie(nici macar impartasania -care in cuvintele lui Isus e o comemorare si atat...).

Pentru mirungere,ni se dau explicatii conform carora ritualul ar fi fost instituit de profeti(sau prin ei) -problema e ca ei nu erau preoti...si in nici un caz crestini...in plus,mirungerea asta ii conferea statutul de ,,ales'' divin celui caruia ii era acordata(rege sau profet) -vedeti voi o invazie de regi-profeti printre crestini?! -eu nu.Se face caz de mirul pe care Maria Magdalena l-a aplicat pe Isus...dar ea nu era preot...ba mai era si femeie,si,tot din ,,traditia'' bisericii o pacatoasa(ca sa nu folosim cuvinte mai grele)... :D

Toate ritualurile astea au aparut de fapt mult mai tarziu,si unele chiar nu au nici o justificare(de exemplu spovedania),desi cica sunt esentiale pentru mantuire(ca Dumnezeu nu stie a salveze lumea decat prin efectuarea acestor ritualuri de catre preoti...) :x

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dau primul exemplu: -botezul.Teoretic,biserica spune ca a fost instituit de catre Ioan Botezatorul,ca un semn de cainta.Ioan boteza cu apa,dar a spus:,,eu botez cu apa dar cel care va veni dupa mine va boteza cu Duhul Sfant'' -botez cu Duhul Sfant care a avut loc abea la 50 de zile dupa inviere(cincizecime).Cu sunet mare,ca o vijelie,flacarile Duhului au ,,pogorat'' peste apostoli si ei au devenit paranormali cu totii(vorbeau in ,,limbi'si altele)...bun...si atunci,ce rost are botezul pe care il fac preotii?! -botez cu apa,asupra unor copii care nu sunt constienti de insemnatatea momentului,si nu isi pun problema ,,caintei''...daca era vorba de un botez cu ,,Duhul Sfant'',ar fi fost vorba de botezul ,,cu foc''!

Si nu veniti cu explicatii stupide ca el se petrece,,in chip nevazut'',ca nu tine! -de ce s-ar petrece ,,in chip nevazut''?! -nu e acelasi botez,nu e acelasi duh?!! -e limpede ca buna ziua ca e vorba de o simpla baie rituala fara sens,cu apa chioara...(in plus,nu are nici un efect notabil asupra oamenlor...nimeni nu devine ,,miraculos'' dupa botezul asta...

La fel pot fi luate la bani marunti toate ,,tainele''si nici una nu e fundamentata macar pe biblie(nici macar impartasania -care in cuvintele lui Isus e o comemorare si atat...).

Pentru mirungere,ni se dau explicatii conform carora ritualul ar fi fost instituit de profeti(sau prin ei) -problema e ca ei nu erau preoti...si in nici un caz crestini...in plus,mirungerea asta ii conferea statutul de ,,ales'' divin celui caruia ii era acordata(rege sau profet) -vedeti voi o invazie de regi-profeti printre crestini?! -eu nu.Se face caz de mirul pe care Maria Magdalena l-a aplicat pe Isus...dar ea nu era preot...ba mai era si femeie,si,tot din ,,traditia'' bisericii o pacatoasa(ca sa nu folosim cuvinte mai grele)... :D

Toate ritualurile astea au aparut de fapt mult mai tarziu,si unele chiar nu au nici o justificare(de exemplu spovedania),desi cica sunt esentiale pentru mantuire(ca Dumnezeu nu stie a salveze lumea decat prin efectuarea acestor ritualuri de catre preoti...) :x

 

Problema e ca nu esti obligat sa le primesti. daca vrei sa le refuzi o poti face liber si gata. iar dacaaltii le cer, e problema lor, si nu cred ca trebuie a dea explicatii cuiva.

Biserica e o realitate divino-umana, iar fiind si umana, formata din oameni, are si anumite reguli. daca vrei sa intri in grupul, comunitatea oamenilor care formeaza Biserica,accepti si regulile ei, daca nu, sanatate...nu trebuie sa primesti justifcari pt ce cred sau fac oamenii de acolo...

daca ai facut parte si acum nu-ti mai convine,poti sa iesi din Biserica...

iar daca de 2000 de ani sunt atatia care au crezut, si care chiar au dat marturie ca ceea ce este acolo nu sunt povesti, cel putin pentru mine, este un motiv suficient sa raman, si sa ma supun cerintelor Bisericii.

daca la fotbal sunt anumite reguli si eu joc baschet, ce sens are sa ma tot intreb de ce in fotbal nu am voie sa ating mingea cu mana. sa-mi vad linistit de baschetul meu si gata. dar sunt unii care desi nu joaca se tot intereseaza de echipele de fotbal, de campionate, ca cine e antrenor nu stiu unde, ca trebuia altul, ca poarta e prea mare sau echipamentul e prea colorat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu alte cuvinte nu ai argumente.Nu ma poti contrazice asa ca imi ,,dai voie'' sa nu cred in ele...doar ca eu nu sunt atat de ,,tolerant'' si insist ca e vorba nu de o ,,realitate divin-umana'' ci de o impostura umana.

Toate ritualurile astea sunt o EXCROCHERIE marsava,care ii indeparteaza pe oameni,tocmai prin pretentia ca ii apropie de el.Sunt diferitele moduri in care clerul si-a impus ,,intermedierea'' intre oameni si Dumnezeu.Nu e nevoie de nici o intermediere.Sunteti o piedica in calea celor care-L cauta,sinagoga satanei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu alte cuvinte nu ai argumente.Nu ma poti contrazice asa ca imi ,,dai voie'' sa nu cred in ele...doar ca eu nu sunt atat de ,,tolerant'' si insist ca e vorba nu de o ,,realitate divin-umana'' ci de o impostura umana.

Toate ritualurile astea sunt o EXCROCHERIE marsava,care ii indeparteaza pe oameni,tocmai prin pretentia ca ii apropie de el.Sunt diferitele moduri in care clerul si-a impus ,,intermedierea'' intre oameni si Dumnezeu.Nu e nevoie de nici o intermediere.Sunteti o piedica in calea celor care-L cauta,sinagoga satanei.

 

Si cu ce te afecteaza personal?

cu ce drept ceri explicatii Bisericii, atat timp cat nu te obliga sa crezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cu ce te afecteaza personal?

cu ce drept ceri explicatii Bisericii, atat timp cat nu te obliga sa crezi?

 

Biserica spune:CREDE SI NU CERCETA!

Daca asta nu te obliga atunci ce face?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biserica spune:CREDE SI NU CERCETA!

Daca asta nu te obliga atunci ce face?

 

Dar Biserica spune asta membrilor ei, nu celor care nu apartin Bisericii

iar ca membru al bisericii, trebuie intai sa vedem care e raportul intre credinta si ratiune (pt cei interesati se poate citi enciclica papei Ioan Paul al II-lea Fides et ratio http://ercis.ro/biblioteca/magisteriu/ ioan paul II/enciclici/fides et ratio)

si referitor la CRede si nu cerceta, a se vedea si contextul in care a fost spusa aceasta expresie. in primul rand, cine e autorul ei, si apoi, daca stim autorul sa asezam expresia in contextul gandirii sale, al operei sale intregi

 

Am deschis topic AICI.

 

Am și proba biblică aferentă, acolo, of course :o:

 

Cel care a deschis acest topic vorbea de toate sacramentele sau tainele, nu doar despre botez

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cel care a deschis acest topic vorbea de toate sacramentele sau tainele, nu doar despre botez

Am arătat doar unde se poate citi probă biblică referitoare la botez.

 

Iar, scrie că tot Cuv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cuvantul Lui Dumnezeu este o taina? nu stiam...oricum numai cei initiati il inteleg, si doar cei mantuiti, nu toti oamenii, Biblia fiind o carte ezoterica

Marcu 4

 

34 Nu le vorbea de loc fără pildă; dar, c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×