Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Vorbirea si modul de exprimare al crestinului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

se dau derogari pentru soferi bucuresteni? :rot: ca mi-s o doamna, ce p*la mea...si vreau sa cumpar o vocala... :tease:

 

nu bancurile fara perdea sunt problema, cioanas, ci prostia care a suferit o mutatie si a devenit contagioasa.

tu vorbesti de prostia prin care nimeni nu recunoaste ca e sau a fost prost, si o vede mereu la altii, nu?

:rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu bancurile fara perdea sunt problema, cioanas, ci prostia care a suferit o mutatie si a devenit contagioasa.

 

:) Poate ca aveti dreptate! Cred ca nimic nu poate fi mai injositor decat sa zici ca esti crestin si sa vorbesti ca la usa cortului. Si sunt multi de felul acesta!

De fapt cred ca la astfel de oameni "prostia a suferit o mutatie", deoarece cu siguranta sunt aceeasi oameni doar ca au niste cunostinte in plus!

Crestin inseamna un om nou, un om transformat de Dumnezeu, cu o viata noua, o traire noua, o vorbire noua!

 

tu vorbesti de prostia prin care nimeni nu recunoaste ca e sau a fost prost, si o vede mereu la altii, nu?

:spiteful:

Afirmatia dumneatale este buna si e bine sa fie subliniata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:) Poate ca aveti dreptate! Cred ca nimic nu poate fi mai injositor decat sa zici ca esti crestin si sa vorbesti ca la usa cortului. Si sunt multi de felul acesta!

De fapt cred ca la astfel de oameni "prostia a suferit o mutatie", deoarece cu siguranta sunt aceeasi oameni doar ca au niste cunostinte in plus!

Crestin inseamna un om nou, un om transformat de Dumnezeu, cu o viata noua, o traire noua, o vorbire noua!

 

Tocmai asta e problema crestinismului cioanas.Aceeasi marie cu alta palarie.Invata un limbaj clasic religios la biserica se imbraca in oaie(nu in domnul Isus) iar in interior raman lupi rapitori si coioti.

Crestin inseamna sa fii ca Isus care nu a avut probleme de constiinta in a pune mana pe bici sau a injura ca la usa cortului pe dracii de farisei fatarnici.Nici macar Petru nu a scapat de injuratura.Ce zici?"inapoia mea drace" a fost un compliment sau un mod de exprimare "civilizat"? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai asta e problema crestinismului cioanas.Aceeasi marie cu alta palarie.Invata un limbaj clasic religios la biserica se imbraca in oaie(nu in domnul Isus) iar in interior raman lupi rapitori si coioti.

Crestin inseamna sa fii ca Isus care nu a avut probleme de constiinta in a pune mana pe bici sau a injura ca la usa cortului pe dracii de farisei fatarnici.Nici macar Petru nu a scapat de injuratura.Ce zici?"inapoia mea drace" a fost un compliment sau un mod de exprimare "civilizat"? :spiteful:

 

Domnul Isus nu a injurat niciodata!

Dragul meu, daca iei ca exemplu pe Domnul Isus, sa injuri, te inseli. Isus este Dumnezeu si a avut autoritatea sa mustre pe satana. Prin Petru a vorbit cel rau (diavolul)! Domnul Isus i-a poruncit cu autoritate si nu a injurat ca la usa cortului!

Daca esti Dumnezeu ai dreptul sa pui mana pe bici, daca nu esti Dumnezeu comportate ca atare! Tot asa a luat si inchizitia biciul!

 

In alta ordine de idei dumneata imi spui ca unii sunt lupi imbracati in piei de oaie si invata ca sa nu injure, sa nu minta ectc (deci sunt farisei). Dumnezeu oricum ii cunoaste pe astfel de oameni si le va rasplati dupa faptele lor.

Omul care injura, minte, are un caracter agresiv, in nici un caz nu este mai bun ca ei, este lup! Diferenta dintre acesta si ei, este ca el este lup pe fata, pe cand ei sunt mascati in oaie! :)

 

Cei care aduc Biblia ca suport sa injure, sa-si bat nevasta, sa fie betivi, sa curveasca ectc, sunt cei mai josnici oameni. Acesti oameni sunt necredinciosi, folosesc Numele Domnului in desert si-si vor primi rasplata care li se cuvine in ziua Judecatii!

 

Personal iti sugerez sa te straduiesti sa ai o vorbire de care sa se bucure si oamenii si Dumnezeu! Atunci vei avea pace in inima ta si vei putea aduce pace si mangaiere si in inima altora! In felul acesta vei asculta de Cuvantul lui Dumnezeu si Duhul Sfant iti va fi calauza si va aduce Roada in inima dumneatale.

Domnul sa te binecuvinteze!

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Domnul Isus nu a injurat niciodata!

Dragul meu, daca iei ca exemplu pe Domnul Isus, sa injuri, te inseli. Isus este Dumnezeu si a avut autoritatea sa mustre pe satana. Prin Petru a vorbit cel rau! Domnul Isus ia poruncit cu autoritate si nu a injurat ca la usa cortului!

Daca esti Dumnezeu ai dreptul sa pui mana pe bici, daca nu esti Dumnezeu comportate ca atare!

 

In alta ordine de idei dumneata imi spui ca unii sunt lupi imbracati in piei de oaie si invata ca sa nu injure, sa nu minta ectc (deci sunt farisei). Dumnezeu oricum ii cunoaste pe astfel de oameni si daca exista astfel de oameni, atunci dumneata care injuri, minti, ai un caracter agresiv, in nici un caz nu esti (mai bun ca ei) oaie, ci esti lup! Diferenta dintre dumneata si ei, este ca dumneata esti lup pe fata! :)

 

Cei care aduc Biblia ca suport sa injure, sa-si bat nevasta, sa fie betivi, sa curveasca ectc, sunt cei mai josnici oameni. Acesti oameni sunt necredinciosi, folosesc Numele Domnului in desert si-si vor primi rasplata care li se cuvine in ziua Judecatii!

 

Eu zic sa te straduiesti sa ai o vorbire de care sa se bucure si oamenii si Dumnezeu! Atunci vei avea pace in inima ta si vei putea aduce pace si mangaiere si in inima altora! In felul acesta vei asculta de cuvantul lui Dumnezeu si Duhul Sfant iti va fi calauza si va aduce Roada in inima dumneatale.

Domnul sa te binecuvinteze!

 

Nu-i asa ca ai deschis topicul asta cu dedicatie speciala pentru mine?

 

Dragul meu ...eu nici nu injur nici nu-mi bat femeia si nici nu curvesc.Iubesc adevarul si uneori folosesc cuvinte mai dure pentru dobitocii care nu pricep de cuvintele imbracate in flori sau neologisme.Am marturisit deja ca nu suport dracii care umbla cu biblia in mana iar cu ei ma port fara crutare si le aplic metoda:inapoia mea satano!

Nu sunt Dumnezeu dar am dreptul sa pun mana pe bici in calitate de fiu al sau...si nu ezit sa o fac oridecateori este cazul.

Zici ca sunt lup pe fata?

Total gresit...lupii sunt in biserici si umbla in haita.Eu sunt un leu singuratic gata sa sfisii coiotii religiosi. :spiteful:

 

 

Nu stiu de ce a iesit in forma asta dar gasesti raspunsul meu...

 

Nu-i asa ca ai deschis topicul asta cu dedicatie speciala pentru mine?

 

Dragul meu ...eu nici nu injur nici nu-mi bat femeia si nici nu curvesc.Iubesc adevarul si uneori folosesc cuvinte mai dure pentru dobitocii care nu pricep de cuvintele imbracate in flori sau neologisme.Am marturisit deja ca nu suport dracii care umbla cu biblia in mana iar cu ei ma port fara crutare si le aplic metoda:inapoia mea satano!

Nu sunt Dumnezeu dar am dreptul sa pun mana pe bici in calitate de fiu al sau...si nu ezit sa o fac oridecateori este cazul.

Zici ca sunt lup pe fata?

Total gresit...lupii sunt in biserici si umbla in haita.Eu sunt un leu singuratic gata sa sfisii coiotii religiosi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu iti cunoaste inima si viata, nu trebuie sa te disculpi in fata mea!

Topicul nu este cu dedicatie speciala pentru dumneata, ci pentru cei cu o viata dubla, care zic ca sunt crestini.

Topicul nu este doar o critica, ci un indemn pentru o viata dedicata lui Dumnezeu, o viata traita in ascultare de Dumnezeu, o viata lasata la dispozitia Duhului Sfant, o viata de om nou, nascut din Dumnezeu!

Orice crestin ar trebui sa aibe o astfel de viata!

 

LUCA 6: 27 Dar Eu va spun voua, cari Ma ascultati: Iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine celor ce va urasc,

LUCA 6: 28 binecuvintati pe cei ce va blastama, rugati-va pentru cei ce se poarta rau cu voi.

LUCA 6: 29 Daca te bate cineva peste o falca, intoarce-i si pe cealalta. Daca iti ia cineva haina cu sila, nu-l opri sa-ti ia si camasa.

LUCA 6: 30 Oricui iti cere, da-i; si celuice-ti ia cu sila ale tale, nu i le cere inapoi.

LUCA 6: 31 Ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu iti cunoaste inima si viata, nu trebuie sa te disculpi in fata mea!

Topicul nu este cu dedicatie speciala pentru dumneata, ci pentru cei cu o viata dubla, care zic ca sunt crestini.

Topicul nu este doar o critica, ci un indemn pentru o viata dedicata lui Dumnezeu, o viata traita in ascultare de Dumnezeu, o viata lasata la dispozitia Duhului Sfant, o viata de om nou, nascut din Dumnezeu!

Orice crestin ar trebui sa aibe o astfel de viata!

 

LUCA 6: 27 Dar Eu va spun voua, cari Ma ascultati: Iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine celor ce va urasc,

LUCA 6: 28 binecuvintati pe cei ce va blastama, rugati-va pentru cei ce se poarta rau cu voi.

LUCA 6: 29 Daca te bate cineva peste o falca, intoarce-i si pe cealalta. Daca iti ia cineva haina cu sila, nu-l opri sa-ti ia si camasa.

LUCA 6: 30 Oricui iti cere, da-i; si celuice-ti ia cu sila ale tale, nu i le cere inapoi.

LUCA 6: 31 Ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel.

 

Trebuie sa ai mare grija cum folosesti aceste versete si ce interpretare le dai:

 

1.Dar Eu va spun voua, cari Ma ascultati: Iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine celor ce va urasc,

Ca sa atingi acest ideal trebuie sa ai Duhul Sfant.

2. binecuvintati pe cei ce va blastama, rugati-va pentru cei ce se poarta rau cu voi.

Idem.

3.Daca te bate cineva peste o falca, intoarce-i si pe cealalta. Daca iti ia cineva haina cu sila, nu-l opri sa-ti ia si camasa.

LUCA 6: 30 Oricui iti cere, da-i; si celuice-ti ia cu sila ale tale, nu i le cere inapoi.

Aici trebuie prudenta.De curand am fost dat in judecata cu niste documente false pentru a-mi lua terenul din jurul casei in valoare de peste 100 mii de euro.Ce zici sa renunt din cauza versetelor de mai sus?Desi imi apartine pe drept cu acte in regula?

4.Ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel.

Tocmai asta fac in fiecare zi.Oamenii vor sa-mi faca rau...le raspund cu aceeasi moneda.Right?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4.Ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel.

Tocmai asta fac in fiecare zi.Oamenii vor sa-mi faca rau...le raspund cu aceeasi moneda.Right?

Interpretarea dumneatale este gresita!

Versetul spune ce vrei sa-ti faca oamenii tie sa le faci si tu la fel!

Adica, dumneata nu ai vrea sa-ti faca nimeni rau, deci nu le fa nici dumneata.

Dumneata nu ai dori ca oamenii sa-ti fure portofelul, deci nu-l fura nici dumneata pe al lor!

Dumneata nu ai dori sa te injure oamenii, deci nu-i injura nici dumneata.

Dumneata ai dori ca oamenii sa fie atenti cu dumneata, fi si dumneata atent cu ei.

 

Deci, cum doresti sa se comporte cu dumneata oamenii asa sa te comporti si dumneata cu ei!

Versiunea in engleza spune muilt mai clar aceasta:

 

 

Luke 6:31 (King James Version)

And as ye would that men should do to you, do ye also to them likewise.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu vorbesti de prostia prin care nimeni nu recunoaste ca e sau a fost prost, si o vede mereu la altii, nu?

:swoon:

nu, vorbesc de prostia aia insotita de fudulie.

 

:bye: Poate ca aveti dreptate! Cred ca nimic nu poate fi mai injositor decat sa zici ca esti crestin si sa vorbesti ca la usa cortului. Si sunt multi de felul acesta!

ce insemna "a vorbi ca la usa cortului"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce insemna "a vorbi ca la usa cortului"?

 

Iti spun eu:

-inseamna sa vorbesti multe si sa nu spui nimic.

-sa postezi versete din biblie si sa filozofezi aiurea despre ele.

-sa spui mereu aceleasi lucruri in speranta ca cineva te va crede.

-sa latri ca cainele la luna

-etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×