Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Vorbirea si modul de exprimare al crestinului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am observat crestini care vorbesc porcos, spun bancuri murdare, gasesc de ras atunci cand cineva exceleaza intr-o vorbire murdara sau chiar ei insisi fac aceste lucruri. Acesti oameni se mint singuri si se pune intrebarea daca in viata lor a patruns Dumnezeu sau este doar o credinta la nivel mental, insa Duhul Sfant nu a avut acces niciodata la inima lui.

Din exprimarea noastra, comportamentul nostru, se poate vedea daca suntem nascuti din Dumnezeu sau vrem doar sa imitam ca suntem crestini. Poate ca unii se forteaza sa arate a crestini, la biserica sau aici pe forum. Oare daca cineva ar intreba sotul, sotia sau copiii unui crestin, ce ar zice ei despre vorbirea acelui om?

Dumnezeu ne invata ca vorbirea crestinului trebuie sa fie "dreasa cu sare", adica sa aduca rezolvare si mangaiere oricui, sa dea gust unei discutii. In acelasi timp crestinul trebuie sa aibe un vocabular duhovnicesc, fara vorbe porcoase, fara injuraturi, sa se lase la dispozitia Duhului Sfant, care sa-i cizeleze comportamentul din orice punct de vedere.

 

COL 4: 5 Purtati-va cu intelepciune fata de cei de afara; rascumparati vremea.

COL 4: 6 Vorbirea voastra sa fie totdeauna cu har, dreasa cu sare, ca sa stiti cum trebuie sa raspundeti fiecaruia.

 

 

EFES 5: 3 Curvia, sau orice altfel de necuratie, sau lacomia de avere, nici sa nu fie pomenite intre voi, asa cum se cuvine unor sfinti.

EFES 5: 4 Sa nu se auda nici cuvinte porcoase, nici vorbe nechibzuite, nici glume proaste, cari nu sint cuviincioase; ci mai de graba cuvinte de multamire.

EFES 5: 5 Caci stiti bine ca niciun curvar, niciun stricat, niciun lacom de avere, care este un inchinator la idoli, n'are parte de mostenire in Imparatia lui Hristos si a lui Dumnezeu.

EFES 5: 6 Nimeni sa nu va insele cu vorbe deserte; caci din pricina acestor lucruri vine minia lui Dumnezeu peste oamenii neascultatori.

EFES 5: 7 Sa nu va intovarasiti dar deloc cu ei.

 

 

Pentru o schimbare categorica a vocabularului nu este nevoie de fortare, este nevoie de Duhul Sfant al lui Dumnezeu care sa schimbe inima ta! De ce inima? Deoarece de acolo ies gandurile rele si vorbele de rusine. Trebuie sa recunosti ca ai rau si pacat in inima, sa doresti scimbarea si Dumnezeu iti va da o inima si o vorbire noua!

 

MAT 15: 18 Dar, ce iese din gura, vine din inima, si aceea spurca pe om.

MAT 15: 19 Caci din inima ies gindurile rele, uciderile, preacurviile, curviile, furtisagurile, marturiile mincinoase, hulele.

 

VORBIREA CRESTINULUI TREBUIE SA FIE UNA NOUA, CIZELATA de Cuvantul lui Dumnezeu. Asta poate sa fie facuta citind Cuvantul in fiecare zi, hranindu-ti sufletul cu Cuvantul lui Dumnezeu. Atunci Duhul te va ajuta sa vorbesti astfel:

EFES 5: 19 Vorbiti intre voi cu psalmi, cu cintari de lauda si cu cintari duhovnicesti, si cintati si aduceti din toata inima lauda Domnului.

COL 3: 16 Cuvintul lui Hristos sa locuiasca din belsug in voi in toata intelepciunea. Invatati-va si sfatuiti-va unii pe altii cu psalmi, cu cintari de lauda si cu cintari duhovnicesti, cintind lui Dumnezeu cu multamire in inima voastra.

 

 

Va doresc tuturor o vorbire crestina prin care sa aduceti lumina, mangaiere si adevar in orice situatie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti o scumpete Cioanas!

Daca scapi de reigiozitate ai sa devii un sfant...si multi forumisti te iubesc pentru inima ta sincera.

Vorbirea?

E suficient sa fii om.Nu cuvintele rosite conteaza si nu la asta se referea Pavel...ci la ce pleaca din inima.Crezi ca cuvintele frumoase piperate eventual cu neologisme sau texte biblice impresioneaza pe cineva?Crezi ca asta e Duhul Sfant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doamna draga,stii foarte bine ca traim intr-un timp in care toata lumea doarme in papuci.Daca nu folosesti metode neconventionale prin fapta si exprimare verbala nu ai nici o sansa sa supravietuiesti sau sa ai vreun randament.Ramai cu multumirea ca ai folosit un vocabular conform preceptelor sociale sau religioase.

Dragul meu crestin, un om din lume iti da lectii de comportament! Dumnezeu se foloseste de orice om. Cred ca ar trebui sa pleci capul si sa spui: multumesc Doamne!

A recunoaste o greseala si a o marturisi, nu-i o cadere din Har, ci din contra oamenii intelepti te vor aprecia si vor vedea o valoare in tine.

Eu zic ca traim intr-un timp in care bunele maniere si adevaratele valori sunt calcate in picioare. Ramane de ales cum procedam, le calcam si noi in picioare sau le apreciem si chiar daca ne considera cineva demodati vom trai corect si vom avea pacea interioara ca traim conform principiilor corecte! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragul meu crestin, un om din lume iti da lectii de comportament! Dumnezeu se foloseste de orice om. Cred ca ar trebui sa pleci capul si sa spui: multumesc Doamne!

A recunoaste o greseala si a o marturisi, nu-i o cadere din Har, ci din contra oamenii intelepti te vor aprecia si vor vedea o valoare in tine.Eu zic ca traim intr-un timp in care bunele maniere si adevaratele valori sunt calcate in picioare. Ramane de ales cum procedam, le calcam si noi in picioare sau le apreciem si chiar daca ne considera cineva demodati vom trai corect si vom avea pacea interioara ca traim conform principiilor corecte! :tease:

 

De ce te contrazici singur?

Ori trebuie sa fiu placut oamenilor intelepti, ori Domnului?

Forumistii?

Ma iubesc ...nu pentru ca fac compromis ci pentru ca imi sustin punctul de vedere obiectiv...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce te contrazici singur?

Ori trebuie sa fiu placut oamenilor intelepti, ori Domnului?

Forumistii?

Ma iubesc ...nu pentru ca fac compromis ci pentru ca imi sustin punctul de vedere obiectiv...

Daca te uiti in context, era vorba de a recunoaste greseala si a o marturisi inaintea oamenilor si nu de a avea o vorbire aleasa, pentru a fi placut lui Dumnezeu!

Daca nu te-ai convins ce am vrut sa-ti spun chiar daca vorbesc de acum in 1000 de ani vei ramane pe pozitie! Vorbeste cum iti doreste inima, din vorbele noastre Dumnezeu ne va cere socoteala intr-o zi!

 

MAT 12: 36 Va spun ca, in ziua judecatii, oamenii vor da socoteala de orice cuvint nefolositor, pe care-l vor fi rostit.

MAT 12: 37 Caci din cuvintele tale vei fi scos fara vina, si din cuvintele tale vei fi osindit.``

 

 

Daca-ti face placere sa injuri si sa vorbesti urat, este alegerea dumneatale!

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vorbeste cum iti doreste inima, din vorbele noastre Dumnezeu ne va cere socoteala intr-o zi!

 

MAT 12: 36 Va spun ca , in ziua judecatii , oamenii vor da socoteala de orice cuvint nefolositor , pe care - l vor fi rostit .

MAT 12: 37 Caci din cuvintele tale vei fi scos fara vina , si din cuvintele tale vei fi osindit .``

Dupa vorbe ???? Pai ce fel de Dumnezeu e ala care se ia dupa vorbe si nu dupa fapte?

 

O fi si Dumnezeul asta vre-un crestin??? ...se poate asta daca e bine stiut ca crestinii l-au furat de la evrei cu scriptura cu tot?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am observat crestini care vorbesc porcos, spun bancuri murdare...

se dau derogari pentru soferi bucuresteni? :rot: ca mi-s o doamna, ce p*la mea...si vreau sa cumpar o vocala... :tease:

 

nu bancurile fara perdea sunt problema, cioanas, ci prostia care a suferit o mutatie si a devenit contagioasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu ne invata ca vorbirea crestinului trebuie sa fie "dreasa cu sare", adica sa aduca rezolvare si mangaiere oricui, sa dea gust unei discutii. In acelasi timp crestinul trebuie sa aibe un vocabular duhovnicesc, fara vorbe porcoase, fara injuraturi, sa se lase la dispozitia Duhului Sfant, care sa-i cizeleze comportamentul din orice punct de vedere.

 

Ai facut niste afirmatii strict religioase. Crezi ca le poti traduce putin, asa, pe intelesul tuturor ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×