Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Vorbirea si modul de exprimare al crestinului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ce insemna "a vorbi ca la usa cortului"?

Inseamna sa injuri dark_light, inseamna sa vorbesti porcos! Inseamna sa nu poti avea un dialog cu cineva, fara sa fie presarat cu injuraturi si o vorbire indecenta, obscena!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca am lua vorbele pe care le spunem si ne-am imagina ca e de fata un copil inocent, sau o persoana pentru care avem mult respect? Eu de fata cu un copil, spre exemplu, nu as folosi cuvinte porcoase, si in nici un caz nu as injura.

 

E adevarat ca de multe ori, ne enervam si spunem lucrurilor pe nume intr-un mod mai putin ortodox. Insa acest lucru nu inseamna ca nu ne putem intrepta, ca nu invatam sa fim mai rabdatori. Am invatat ca de multe ori, un limbaj decent, care aduce argumentele la obiect, il pune la colt pe interlocutor mult mai repede si mai eficient decat enervarea si limbajul neadecvat. De multe ori imi vine sa urlu si sa zic "mai omule, tu esti prost?! tu esti chiar prost?!?". Dar ce as obtine? Care ar fi efectul unei astfel de replici? Omul s-ar enerva, si in nici un caz nu mi-ar mai acorda atentie argumentelor pe care le expun, chair daca as fi avut dreptate sa ma infurii.

 

Uneori, credem ca un limbaj mai dur i-ar "trezi" pe interlocutori, care, dupa cum spunea cineva, dorm in papuci. Din pacate, ar fi bine daca i-am putea trezi, insa in majoritatea cazurilor (nu zic in toate), daca nu au avut bunul simt sa te asculte pana atunci, nu te vor asculta nici dupa ce se simt jigniti / ofensati / etc.

 

O reactie mai dura, nu implica neaparat injuraturi, ci poate veni din intonatie, de exemplu, sau prin modul de a ne exprima ideile in scris (de exemplu, pe forum).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×