Sari la conținut
Forum Roportal
atv lover

Fructe si legume din piata sau supermarket ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

asa ca cine spune ca nu cumpara fructe sau legume de la supermarchet ori nu consuma ori minte.

 

Am spus ca incerc sa le evit, nu altceva.

 

 

In celelalte sezoane avem optiuni dar iarna ce facem ? 

 

Nu prea sunt alternative, din pacate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am gasit cirese cu 5euro si am luat 3 kg. ieftine rau, sper sa tina pretul asta cateva zile sa ma satur. pret normal e 15-20

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da.


it's carzy, i know!


si nu mananc cacat cand zic ca am vazut in magazin si cu 25 euro pe kg. mi-am facut pofta si gata ca sunt scumpe in draci. acum la 5 euro era bataie pe ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Alexandria 1 kg de cirese e 10 lei, adica 2 euro si ceva, dar am inteles ca in Bucuresti, daca nu ma insel, in Piata Matache, erau si cu 5 lei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai mare rusinea dar anul asta nu sint ciresi pe piata in Phoenix, ceva neobisnuit ca erau de la Craciun incoace din Chile, iar acum cele locale nu sint niciunde.

 

Un singur magazin avea ciresi la pret redus ca jumatate din punga sigilata era deja mucegaita, erau boabe gri de floarea de mucegai si cereau $1,79/lb cam 4 dolari/kg.

 

Am spart o punga si am ales un pumn de boabe bune ... m-a costat 1 dolar ...  muream de pofta.   Capsunii se dau cu 1,50 dolari/kg, am luat o cutie mare de 2 kg.

 

Le-am luat toate magazinele la rand pe telefon sa intreb daca au ciresi si cat costa, era in cateva dar la pret de 12 dolari si imai mult/kg, iar asparagusul la 20 dolari/kg. 

 

Caise la 2 dolari/kg, prunele-s scumpe ca vin inca din Chile, iar citricele incep sa devina gunoi.  Ciresii din Chile de peste iarna erau la $9/kg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici sint capsuni cat vezi cu ochii-n California, ferme cumparate de Chinezi cand s-a retras Anglia din Taiwan, majoritatea bogatasilor a preferat sa vina in State ca li s-a pus ceva facilitate de imigrare la dispozitie.   Pentru 1 milion de dolari primesc cetatenie americana pe ce nume vor, fara sa le intrebe nimic si din astea ... multi au avenit atunci si ferme sau pamant au cumparat exclusiv.

 

Doar pe coasta de vest al Statelor este acest pret, la New York este alta, chiar si in Texas mai ales dupa potop cand nici drumuri nu mai sint ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat si azi ciresi, magazincu acelas nume dar in alta locatie, pret la fel $1,79/lb dar erau acre ca lamaia de si scria pe ambalaj ca-s dulci ...am mancat ca o sparta din ele acasa

asa cum erau acre ... mi-au placut.

 

O capatina de salata am mai cumparat din cea europeana $1,49 bucata si 1 ardei gras verde cu 39 de centi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×