Sari la conținut
Forum Roportal
atv lover

Fructe si legume din piata sau supermarket ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un taran autentic este si un bun gospodar, prefera sa conserve tot ce produce, sa-si vada borcanele pline pentru la iarna,

 

decat sa piarda bani si timp cu mersul in oras unde e fortat sa vanda si ieftin marfa.

 

Prefera la iarna sa vanda din surplus de bulion sau suc de rosii sau alte produse cand si preturile sint mult mai mari.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la supermarket azi si vazut ca au adus cirese,desigur importate ca aici nu cresc de fel asa ca sunt venite din USA la schimb cu avacodo :) Nu am cumparat pt ca abia au aparut si pretul este de ...$16/Kg.E adevarat ca-s f dulci si tari si perfecte ca de expozitie dar mai astept 2 sapt pana scade pretul.Poate ca-s asa de scumpe fiindca-s organice.Am ciugulit insa vreo 5-6 asa ca mi-am facut pofta putin :)

Asa ca m-am rezumat tot la Watermelon care-s execrabil de ieftini aici si ca mierea.NU dai gres cu niciunul.Dar cumpar deja taiata 1/2 babana si in rest,mangoes si papaya si grapefruit.De struguri mi s-a acrit deja.

 

Inainte vreme rosiile din RO erau colosal de fff bune si zemoase si faceai o salata cu sos jumate din castron.Dar asta a fost demult!!!Azi nu mai este asa ceva nici la tarani si nici organice.Deh....in loc sa le creasca ca pe vremuri mai bine importeaza.....cam de toate de fapt!Nasol....cel putin am apucat acele vremuri de fructe si legume curat organice si superbe in ciuda vietii de rahat comuniste!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

astea-s basme ca pe vreamea lu ceasca erau organice.

poate nu stiti cum fura taranu de la CAP sacii de chimicale pentru legumele din gradina proprie pe care apoi le ducea in piata la oras.

 

cred ca acum agricultura e mai bio decat atunci ca nu mai au bani de chimicale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... au adus cirese ... sunt venite din USA ... si pretul este de ...$16/Kg.

 

In Phoenix nu sint asa de frumoase in alimentari, au si boabe mucegaite printre ele, doar in Costco gasesti asa cum zici

 

dar nu mai tin minte pretul ca a fost scump, in alimentari sint la pret de $3.99 sau $4.99 pe libra dar nu se gasesc in toate alimentarile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

astea-s basme ca pe vreamea lu ceasca erau organice.

poate nu stiti cum fura taranu de la CAP sacii de chimicale pentru legumele din gradina proprie pe care apoi le ducea in piata la oras.

 

cred ca acum agricultura e mai bio decat atunci ca nu mai au bani de chimicale

Bunicii mei cresteau rosii si alte legume in gradina si stiu 100% ca erau organice pt ca nu vroiau altfel.Si rudele de la tara mereu ne trimeteau legume proaspete si desigur organice.Cand veneau in Buc aduceau cu lada gramezi si cand mergeam la un unchi care crestea pepeni verzi ma trimitea sa aleg unul si daca era prost il lua si dadea la porci si luam altul pana cand dadeam de unul dulce.Copilaria mea si viata mea personala a fost in acest fel.Desigur ca mai tarziu taranii furau de nu mai puteau cum spui tu dar personal nu m-a afectat asta pt ca nu mancam nimic de la ei.Cand nu s-a mai putut si s-a imputit viata de tot in RO eram deja plecat in USA!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit ceai de tei la supermarketul polonez.  :dance4: Numai la est-europeni in magazine se gaseste, in rest nicaieri.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate nu stiti cum fura taranu de la CAP sacii de chimicale ...

 

Toti sa fi avut acces la saci intregi de chimicale??? ... ma mira ... ce mai ramanea pentru colectiv!!!

 

Eu nu stiu de asa activitati de haiduci, stiu ca se fura un pic zilnic, dar mult doar Presedintele,

 

Inginerul Sef sau Agronomul Sef daca putea sa fura pe langa ce trebuia sa dea celori din capitala. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Să consumăm produse românești. Mesajul adresat investitorilor străini

 

 

Øystein Hovdkinn, ambasadorul Norvegiei, consideră că România are un potenţial enorm în energie şi agricultură, dar că situaţia actuală din industria alimentară este un adevărat paradox.
 
„Puteţi hrăni 80 de milioane de oameni, dar importaţi două treimi din alimente. Este cel mai mare paradox, este o nebunie", a spus ambasadorul în 2013, în cadrul unei conferinţe de presă în care norvegienii au anunţat o finanţare nerambursabilă de 306 mil. euro pentru România.
 
Adrian Porumboiu, care deţine grupul Racova Com Agro Pan din Vaslui, spunea în mai multe rânduri că România a ajuns să importe cireşe din Africa de Sud şi fasole din Etiopia.
 
Lipsa de industrializare din agricultură se vede în structura exporturilor şi a importurilor de produse agroalimentare. Dacă circa jumătate din exporturi sunt acoperite de marfa brută tranzacţionată bursier precum grâul, porumbul sau seminţele de floarea soarelui, în structura importurilor o greutate mai mare o au produsele finite.
 
Spre exemplu, două dintre produsele cu cea mai mare greutate în totalul importurilor au fost carnea de porc şi zahărul, potrivit ampress.ro.

 

 

 

Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, a recomandat consumul de produse românești.

Pe de altă parte, ministrul speră ca investitorii străini să rămână în România și chiar să facă produse tradiționale românești.

„Ne-am dori să consumăm produse românești și avem multe produse românești de foarte bună calitate, dar, având în vedere că ne aflăm pe o piață europeană, în care companiile europene au venit în România, ne-am dori ca aceste companii europene să producă și produse românești", a spus ministrul Agriculturii, potrivit digi24.ro.

„E politica celor care investesc în România, au mărcile lor proprii, nu ne putem opune politicii acestor firme, dar ne străduim să promovăm produsele românești. Nu ne putem amesteca în politica acestor firme. Singura soluție e să le oferim condiții, stimulente pentru a-i face să rămână în România. Ne dorim cu toții să încurajăm producția în România de produse agroalimentare”, a adăugat ministrul.

 

activenews.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum alegem un pepene perfect copt?

 

 

Primul lucru pe care trebuie să-l faci este să ridici pepenele. Dacă este mai greu decât pare este cu siguranță copt. Pepenii cruzi sunt ceva mai ușori.

Dacă ai găsit un pepene care ți se pare potrivt, ciocănește-l de parcă ai bătea la o ușă. Dacă auzi un sunet puternic,de gol atunci când îl lovești atunci pepenele este bun. Un sunet de gol, dar care are ecou este indicator de pepene necopt.

 

Un al treilea aspect la care trebuie să fii atentă este pata galbenă a pepenului. Această pată arată locul unde a stat pepenele pe pământ. Cu cât este mai mare pata, cu atât pepenele a stat mai mult să se coacă, deci este copt.

 

 

************

 

Daca toti pepenii au fost culesi mai devreme, tot unu roz  si deloc dulce ducem acasa!!! noi cel putin ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×