Sari la conținut
Forum Roportal
atv lover

Fructe si legume din piata sau supermarket ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:lol2:

 

mai, da tu cu ce legume ai crescut ? te-a facut maica-ta cu supermatketul la nas ?

legumele daca n-au urme de pamant pe ele nu-s legume, eu nici nu ma uit la ele :lol2:

poate tu n-ai aflat dar cartofii cresc in pamant, morcovii la el ... deci :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare, sunt foarte frustrat de aceasta problema, cea a alimentelor naturale.

Saptamana aceasta, am cumparat niste cartofi de la un supermarket, iar apoi am constat ca nu imi ajung si am oprit in piata. Acasa, am amestecat cele doua plase, si cum am venit, mi-am si facut de mancare. In timp ce curatam, am observat anumite diferente, de culoare, dar am crezut ca probabil din cauza ca unii au stat in frig afara, iar altii inauntru. Dar, spre surprinderea mea, dupa ce am gustat, am constat ca, cartofii din piata au aaroma lor intensa, insa cei din supermarket nu, ba chiar aveau un gust sters.

La fel am observat si la salata, morcovi si ceapa. Am ramas uimit, si mi-am dat seama ca alimentele din supermarket, ma refer la vegetale, sunt crescute cu substante chimice.

Eu stiam ca la rosii exista aceasta diferenta intensa de gust, dar nu ma asteptam si la aceste alimente.

Primul meu gand, a fost sa renunt la supermarket, dar apoi m-am gandit in felul urmator: Dar daca iau de la piata, unde nu prea se mentine igiena, risc sa iau o boala ?

Eu nu prea stiu ce sa mai fac, poate aveti voi vreo idee, ceva ?

 

Uite ce-ai starnit cu tema aceasta !?

 

In supermarkeduri, legumele sunt depozitate o perioada mult mai indelungata... Din acest motiv, cred eu, isi pierd din arome, din calitatile lor olfactive, gustative... :think: ) De cultivat, sunt cultivate in... pamant. Ok, dar pamantul poate fi tratat sau... natural...

Parte din cei ce vand in piata, la tarabe, se aprovizioneaza de la en-gross-isti deci cam de la aceeasi furnizori de unde se aprovizioneaza si super-marked-urile...

 

Deci, ori ii gasesti pe producatorii adevarati care-si vand marfurile direct la piata ori.... te apuci de agricultura, in gradina bunicilor ! Eu am incercat doi ani si m-am lasat paguboasa... A fost prea multa munca iar de virusi, paraziti, microbi nu scapi chiar daca nu folosesti chimicale... Deci, e bine sa ne ingrijim de sistemul imunitar, sa ni-l mentinem la un nivel inalt, sa spalam bine toate legumele si fructele ingerate... bla,bla,bla... Da, pericolul ne paste oriunde, oricand, oricum... Dar trebuie doar sa traim in noua noastra lume, nu?

 

Hi, hi ! Am cumparat seminte de rosii pe care le-am plantat intr-un ghiveci... Pai n-o sa mai mananc niciodata o rosie asa cum mancam acum 40 de ani ! Doamne, ce gust, ce miros, ce coaja subtire, aveau rosiile pe care le mancam pe ascuns in gradina!

Trebuie sa alegem: sa fim orasheni aori tarani...

 

Salut !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite ce-ai starnit cu tema aceasta !?

 

In supermarkeduri, legumele sunt depozitate o perioada mult mai indelungata... Din acest motiv, cred eu, isi pierd din arome, din calitatile lor olfactive, gustative... :cry: )

 

Nu doar asta...felul cum sunt cultivate si crescute da calitatea produselor...Cele care sunt aduse in supermarket sunt crescute ,,fortat" si din cauza asta nu au gust...Ce ar face marii cultivatori din UE,daca ar astepta o vara intreaga pana sa culeaga un kil de rosii de pe un vrej,asa cum fac taranii?.... :P ...Productivitatea conteaza...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu doar asta...felul cum sunt cultivate si crescute da calitatea produselor...Cele care sunt aduse in supermarket sunt crescute ,,fortat" si din cauza asta nu au gust...Ce ar face marii cultivatori din UE,daca ar astepta o vara intreaga pana sa culeaga un kil de rosii de pe un vrej,asa cum fac taranii?.... ;) ...Productivitatea conteaza...

 

ai dreptate le umfla cu chimicale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai dreptate le umfla cu chimicale

...si imi vine in minte inca un exemplu:puii care in 3 luni ajung gata de taiere si de adus in frigiderele magazinelor,fata de puii de curte care nu reusesc in 6 luni sa creasca tot atat...nemaivorbind de faptul ca o supa facuta din pui ,,original'' are un gust,iar cea facuta din pui crescuti ,,fortat'' are doar ,,un fel de gust''...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...si imi vine in minte inca un exemplu:puii care in 3 luni ajung gata de taiere si de adus in frigiderele magazinelor,fata de puii de curte care nu reusesc in 6 luni sa creasca tot atat...nemaivorbind de faptul ca o supa facuta din pui ,,original'' are un gust,iar cea facuta din pui crescuti ,,fortat'' are doar ,,un fel de gust''...

 

las ca bagi delikat si se schimba gustul :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite ce-ai starnit cu tema aceasta !?

 

In supermarkeduri, legumele sunt depozitate o perioada mult mai indelungata... Din acest motiv, cred eu, isi pierd din arome, din calitatile lor olfactive, gustative... ;) ) De cultivat, sunt cultivate in... pamant. Ok, dar pamantul poate fi tratat sau... natural...

Hi, hi ! Am cumparat seminte de rosii pe care le-am plantat intr-un ghiveci... Pai n-o sa mai mananc niciodata o rosie asa cum mancam acum 40 de ani ! Doamne, ce gust, ce miros, ce coaja subtire, aveau rosiile pe care le mancam pe ascuns in gradina!

Trebuie sa alegem: sa fim orasheni aori tarani...

 

Salut !

..ce te face sa crezi ca la tara rosia are gust..?

doar aceia care e lasa sa creasca ea singura are. Daca e crescuta sa fie vanduta tot nu are gust.

Gandeste-te ca pana si ploaia este acida, deci nu mai spera in pamant neingrasat artificial. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
las ca bagi delikat si se schimba gustul :o:

 

numai tu puteai sa dai replica asta.... :doh: ..si,ca sa raspund totusi,nu pun nimic,nici delikatul,dar nici puiul.... :blink:

 

 

 

..ce te face sa crezi ca la tara rosia are gust..?

doar aceia care e lasa sa creasca ea singura are. Daca e crescuta sa fie vanduta tot nu are gust.

Gandeste-te ca pana si ploaia este acida, deci nu mai spera in pamant neingrasat artificial. :lol:

 

E totusi o mare diferenta intre rosiile romanesti,crescute in pamant si cele importate,aduse in supermarketuri si care sunt crescute intr-un fel de amestec,daca imi aduc aminte bine,din turba de cocos care accelereaza cresterea in asa hal incat legumele nu mai au gust.

Din cate stiu a fost si un scandal pe tema asta,pentru ca producatorii romani nu vroiau sa aplice normativul UE privind folosirea obligatorie a acestul ingrasamant natural in scopul cresterii productivitatii.

Editat de GinGin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am cumparat niste carofi noi de la un super market :lol:

aveau ceva negru pe ei ca carbunele ... nu mai mi se curatau mainile ... i-am aruncat

:o:

 

promit ca nu mai fac :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×