Sari la conținut
Forum Roportal
atv lover

Fructe si legume din piata sau supermarket ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, dar eu vreau sa stiu daca intermediarul a luat de la romani sau din import marfa sa. 

legea il obliga sa scrie pe eticheta de pret provenienta legumelor. unii scriu doar ca-s de import, atii trec si tara de provenienta.

mi-am luat odata teapa cu niste usturoi: eu nu cumpar usturoi din china pentru ca oxideaza imediat si ma trezesc cu aioli albastru. si vad pe eticheta de la raft usturoi olanda. iau o plasuta si citesc pe eticheta de prdus: tara de origine china :doh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma doare burta si gatul de la usturoi chinezesc, asa ca daca nu am romanesc, cu mustati, de la batranele din piata, nu mananc usturoi.

Ati mai patit asta careva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, desi mancam foarte mult usturoi in comparatie cu localnicii care prefera capsulele pentru mentinerea sanatatii.   Noi folosim in mancare in tocanite, mujdei, etc.

Totul e din China si aici.  Sa n-ai vreo alergie care nu suporta marfa chinezeasca ... 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca a fost din cel genetic modificat ce ai cumparat, pe multi supara acele produse.  

Nu stiu daca a fost legal comercializat sau din contrabanda a ajuns de unde l-ai cumparat.

Cand observi ca ceva nu-ti pica bine, nu-l mai manca, alergiile sint mai grave decat niste urticarii.

Sint mortale in multe cazuri, sau provoca boli si stari grave.

Eu am renuntat la multe alimente din cauza asta. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

mi-am luat odata teapa cu niste usturoi: eu nu cumpar usturoi din china pentru ca oxideaza imediat si ma trezesc cu aioli albastru.

 

Sa stii ca de multe ori mi s-a intamplat si mie sa vad ca usturoiul mi-a prins o culoare albastra cand l-am pus in mancare. Deci se oxideaza ? N-am stiut.

Gata, nu mai cumpar usturoi de China.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint scumpe rau toate alea la ferma chiar daca eu le culeg candva saptamana viitoare cand vor mai creste dovleacuri si altele dupa ploile minunate de azi.

 

1 pound de rosii in plin sezon de vara sa coste $3 si moale toate, cam 7 dolari/kg ... 1 pepene mare vand cu 6 dolari bucata, eu pot cumpara cu 99 de centi ...

 

Aveau usturoi, 3 capatini la dolar dar nu erau mari deloc.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu incerc sa evit fructele din supermarket, sunt perfecte din punct de vedere vizual, dar nu au gust, miros.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu incerc sa evit fructele din supermarket, sunt perfecte din punct de vedere vizual, dar nu au gust, miros.

 

In celelalte sezoane avem optiuni dar iarna ce facem ? 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu incerc sa evit fructele din supermarket, sunt perfecte din punct de vedere vizual, dar nu au gust, miros.

nu toate sunt asa

iarna optiunile sunt destul de limitate asta in cazul in care ai o sursa care produce legume bio si detine si conditii de depozitare dar in romania, daca aici stai, e mai greu.

si ce te faci cu fructele/ legume care nu cresc aici citrice, mango avocado si altele ?

asa ca cine spune ca nu cumpara fructe sau legume de la supermarchet ori nu consuma ori minte.

no offense to you ...

 

in supermerchet acum gasesti produse ok daca stii sa le deosebesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×