Sari la conținut
Forum Roportal
Fluturel

Fructe si legume exotice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Struguri Concord

 

Un soi foarte aromat care nu creste oriunde si este folosit pentru suc si la fabricarea renumitului jeleu de struguri american care se mananca peste paine cu unt de arahide. Sub $2.99/lb nu se vinde niciodata si are o viata scurta pe rafturi, nu mai mult de 2 saptamani si dispare pana la anul viitor. Are si samburi, de asta nu prea este placut de marele public decand totul este fara complicatii de mancat, adica de inghitit. Deja au aparut ce cateva zile, sint tinute la o temperatura speciala in rarele alimentari care le vinde intr-un loc special sa nu se mucegaiasca ca boabele sint cam aproape si lipite ca si in cazul soiurilor de struguri pentru vin.

 

560px-ConcordGrapes.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fructele turtite au un diametru cam de 8 cm cel putin dar pom pe care cresc n-am vazut inca doar piersic de marime normala cu fructe rotunde. Stiu ca mai nou sint pomi pitici din toti pomii fructiferi sa fie mai usor de cules fructele dar asta nu creste in Arizona, poate in Utah sau Georgia, state renumite pentru cultivarea piersicilor pe langa California.

 

Lynx, daca vrei planta exotica e al tau, e verde si iarna!!!


ala nu e nici fruct si nici leguma, dar nu conteaza. noi sa fim sanatosi!

 

Se poate si decora si devine pom de Craciun, faci si economie sa-ti cumperi brad!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vielen Dank!!! ... o sa rog un moderator sa scoata pomuletul si sa-l transplanteze undeva in decoratie de interior si daca nu exista un topic deschidem acum! Multumesc pentru deosebita atentie acordata acestei topic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

f rar mai gasesc ceva ca sa fie exotic. sunt f multe produse din import peste tot, nu mai sunt atat de exotice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Insa nu toata lumea locuieste unde stai tu si eu ... si pentru multi si un loc de cautare pe Net este un loc exotic.

Mereu sint fructe si legume noi in magazinele alimentare ori la arabul sau la mexicanul chiar si la alimentara americana care vinde doar ce consuma cei nascuti aici si nu vor mai mult de atit. Sint curiozitati si pentru mine inca destule aici in zona subtropicala!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai eu m-am uitat pe topicul asta, si aproximativ TOT ce este expus aici este si in romania, nu numai unde stau eu sau tu.


andive, conopida verde spiralata, mandarine, struguri pt gem, fructul pasiunii....le-am vazut si in ro. telina am vazut in postarea de mai sus, facem misto de topic sau de lumea care citeste topicul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×