Sari la conținut
Forum Roportal
Fluturel

Fructe si legume exotice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fennel cred ca este radacina de marar, daca da, imi place si mie are un gust deosebit.

Anise nu stiu ce este. Am vazut poze, dar nu-mi dau seama ce poate fi.

 

 

Anason ar fi in romaneste, ca semintele de marar arata cu totul altfel, se mai numeste si Anise sau Fennel in engleza, in maghiara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt amare, daca nu stii sa le cureti.

Andivele sunt amare doar cand nu sunt extrem de proaspete. Daca a trecut si o singura zi, se amaresc.

Daca le consumi in ziua cand au fost recoltate, sunt tari, crocante si foarte bune.

Merg cu sos de mustar, tartar, sau olamdez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am de unde sa il iau, io stau la Bruxelles. :tease:

Si apoi, de ce as manca ceva ce nu e proaspat ? :blink:

 

Stii cat au termen de garantie "rosiile proaspete" in Germania ? 24 de ore.

Tocmai de aceea se si numesc proaspete.

 

Si cu andivele, da, cred ce spui.Dar de aceea se si curata, ca se "ofilesc" primele frunze si se amarasc.

Iar cele de la mama lor, nu sunt amare proaspete, asta este un secret de chef! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De sos 'olamdez' nu am auzit ...

 

 

Hollandaise sauce este foarte folosit in Franta dar mai nou si in Statele Unite de cand cu atitea show-uri de gatit. E facut din galbenusuri de oua si unt cald si desigur e destul de gras, de asta a mai pierdut din popularitate in zilele astea cu diete la tot pasul. Eu numai iarna folosesc aceste bunatati langa curcanul umplut ca si Sauce b

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anise nu stiu ce este. Am vazut poze, dar nu-mi dau seama ce poate fi.

Exista planta fennel, planta anise si deasemenea star-anise.

 

"...many American supermarkets mislabel fennel as "anise", perhaps because both have at their base the aromatic compound anethole (also found in chinese star anise)."

http://gildedfork.com/anise-vs-fennel/

 

Fennel = Foeniculum Vulgare

Anis = Pimpinella Anisum

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hollandaise sauce este foarte folosit in Franta dar mai nou si in Statele Unite de cand cu atitea show-uri de gatit. E facut din galbenusuri de oua si unt cald si desigur e destul de gras, de asta a mai pierdut din popularitate in zilele astea cu diete la tot pasul. Eu numai iarna folosesc aceste bunatati langa curcanul umplut ca si Sauce b

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este indicat sa se foloseasca ulei de masline cand se gateste la temperaturi ridicate, deoarece are punctul de ardere mic si ca atare cand e incins tot ceea ce este benefic in el incepe sa se deterioreze si formeaza agenti nocivi. Folosit la salate, mancaruri reci si sauté la temperaturi medii e ok.

Fiecare tip de ulei are ceea ce se numeste "smoke point" si in gastronomie e recomandat ca gatitul la temperaturi mari sa se faca folosind uleiuri cu acel smoke point ridicat. Unele dintre ele ar fi uleiul din seminte de struguri si ulei de avocado.

Smoke point = temperatura la care uleiul incepe sa emita fum toxic carcinogen.

 

"destul de gras" ?

 

multa lume stramba din nas cand aud de Hollandaise, doar pe motiv ca e facut cu unt.

 

crazy.gif

 

Eu zic ca 7.2 grame de grasime la o lingura de sos hollandaise e destul de gras. But that's just me. :)

 

Si in incheiere, vai si amar de sanatea lu ala care isi prajeste friptura in unt. O fi buna la gust dar atat. Untul are smoke point extrem de mic si ca sa-l incingi in asa fel incat sa prajesti o friptura in el, aproape ca il arzi. Good luck cu toxicitatea. Dar daca e musai ca omul sa gateasca cu unt la temperaturi mari, e indicat sa amestece si ceva ulei in tigaie sau sa foloseasca unt clarifiat (ghee).

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rubarba: ce este si cum o folosim
  • rubarba-ce-este-si-cum-o-folosim-120x80-

    Rubarba este o planta originara din Asia sau America de Nord, planta de acum fiind rezultatul unor hibrizi si incrucisari repetate. Rubarba creste in cantitati mari in Siberia si China, iar la noi este cultivata mai ales in zona Brasovului.

  •  

    Reventul, denumit si Rabarbăr sau Rabarbară sau Rubarba, este o planta ierboasa perena, inalta de 1-2 m. In pamant poseda un rizom dezvoltat si numeroase radacini carnoase, lungi, galben-portocalii la interior.

    Frunzele sunt toxice, contin acid oxalic, care poate provoca moartea. In medicina populara se folosesc petiolurile si rizomii. Rizomii se recolteaza toamna tarziu, numai de la plante care au cel putin 8 ani de vegetatie.

    Pentru preparatele culinare, de la rubarba se folosesc numai petiolurile frunzelor. Petiolurile de rubarba au o culoare care poate sa varieze de la roz deschis pana la roscat-violaceu. Cu cat este mai inchisa la culoare cu atat este mai acrisoara.

    Rubarba este saraca in calorii are doar 16 Kcal la 100g petiol. In schimb este bogata in fosfor, potasiu, magneziu, fier, zinc si vitamine (mai ales Vitamina C).

     

    cum-arata-rubarba.jpg

     

    Rubarba este potrivita la tratarea anemiilor, este digestiva si antiinflamatoare. Din rizomii de rubarba se pot prepara cataplasme pentru vindecarea ranilor si afectiunilor pielii.

    Gustul acrisor al rubarbei o face potrivita pentru acrirea ciorbelor. In acelasi timp este foarte racoritoare, fiind preferata pentru deserturile din zilele calduroase de vara. Trebuie recoltata la timp mai-iunie pentru ca daca se recolteaza petiolurile dupa luna iulie, s-ar putea sa aiba un gust amarui.

    Din petiolurile de rubarba se prepara compoturi, dulceata, suc, peltea, jeleuri, serbeturi, marmelade. Rubarba se foloseste la prajituri, tarte, inghetate, dar poate fi folosita si pentru prepararea de aperitive, in stare proaspata, sau ca garnitura, sub forma de sosuri si chutney (condiment iute preparat din fructe, otet, zahar), la mancaruri de legume sau carne.

    Cum se cumpara, pastreaza si se gateste rubarba

    Indiferent de culoarea pe care o are tulpinile trebuie sa fie ferme, grele si lucioase. Nu alege rubarba fibroasa si uscata. Taie frunzele, spala bine tulpinile si taie-le capetele dupa care o poti pastra intr-o punga sigilata in frigider.

    Atunci cand e gatita rubarba isi lasa sucurile care se vor ingrosa. Textura ei cu multe fibre o face perfecta pentru gemuri, dulceturi, compoturi dar mai ales pentru placinte. Daca este pregatita la foc iute isi va pastra culoarea vie si textura.

 

http://www.culinar.ro/articole/hraneste-te-sanatos/rubarba-ce-este-si-cum-o-folosim/195/3062/?utm_campaign=nlzilnic&utm_medium=newsletter&utm_source=nl09.07.2013&utm_content=introducere/

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Garcinia Cambogia

fruit.jpg

Gambooge

 

Cultivation[edit]
Assam-fruit-1-1.jpg
magnify-clip.png
Assam-fruit-2-1.jpg
magnify-clip.png
Assam-gelugar-fruit-cut-in-half.jpg
magnify-clip.png

Gambooge is grown for its fruit in southeast Asia, coastal Karnataka/Kerala, India and west and central Africa. It thrives in most moist forests.

Gambooge is one of several closely related Garcinia species from the plant family Guttiferae.[2] With thin skin and deep vertical lobes, the fruit of G. gummi-gutta and related species range from about the size of an orange to that of a grapefruit; G. gummi-gutta looks more like a small yellowish, greenish or sometimes reddish pumpkin.[3] The color can vary considerably. When the rinds are dried and cured in preparation for storage and extraction, they are dark brown or black in color.

Along the west coast of South India, G. gummi-gutta is popularly termed "Malabar tamarind," and shares culinary uses with the tamarind (Tamarindus indica). The latter is a small and the former a quite large evergreen tree. G. gummi-gutta is also called "Goraka" or, in some areas, simply "Kattcha puli" (souring fruit).

Cooking[edit]

Garcinia gummi-gutta is used in cooking, including in the preparation of curries. The fruit rind and extracts of Garcinia species are called for in many traditional recipes,[4] and various species of Garcinia are used similarly in food preparation in Assam (India), Thailand, Malaysia, Burma and other Southeast Asian countries. In the Indian Ayurvedic medicine, "sour" flavors are said to activate digestion. In the areas in which it is consumed, G. gummi-gutta is considered to be effective in making meals more "filling."[citation needed] The extract and rind of Garcinia gummi-gutta is a curry condiment in India. It is an essential souring ingredient in the Southern Thai variant of kaeng som, a sour curry.

Garcinia gummi-gutta is employed commercially in fish curing, especially in Sri Lanka (Colombo curing) and South India, which makes use of the antibacterial qualities of the fruit.[citation needed]

The trees can be found in forested areas and also are protected in plantations otherwise given over to pepper, spice and coffee production.

Traditional medicine[edit]

Aside from its use in food preparation and preservation, extracts of G. gummi-gutta are sometimes used in traditional medicine as purgatives.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gambooge

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×