Sari la conținut
Forum Roportal
Fluturel

Fructe si legume exotice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu ... sint rosii proaspete foarte bune la gust. In State rosii in muraturi au numai rusii in magazinele lor, la alimentari pentru toti nu exista. Prima oara tot aici am vazut rosii murate ca in Romania gogonele se mai foloseau unde crestea!!! Cand le-am cumparat coaja era mai spre verde inchis ca maslinele necoapte pe pom ca aici avem foarte multi maslini si deja m-am obisnuit cu ei pe pom.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Struguri Negru Corinthian, un soi cu boabe marunte fara seminte pentru obtinerea currant-ului, stafide mici si mai dulci. Ca fruct proaspat are viata scurta pe rafturi ca se strica repede, pe la sfarsit de vara apare si in loc cu temperatura controlata tine 2 saptamani. Marimea naturala a boabelor este cu ceva mai mare decat se vede pe poza. Se vand foarte scump!!!

 

Black_Corinth_04tn.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat mango ca erau foarte fumoase la vedere si impecabili, le mai trebuia cateva zile sa fie si comestibile si le-am

invelit in servetele de bucatarie din in si intr-un vas de sticla, fructiera, le-am lasat pe masa de sufragerie. 

 

Am simtit aroma lor parfumata si cand le-am taiat pe dinauntru erau total putrezite ... am mai avut cateva cumparate din alt magazine care au fost bune dar fiind mai ieftine ca marul, am preferat mango sa ne saturam odata in sezon macar cu ele.

 

Nu am mai gasit bonul de casa sa le ducem inapoi ...

 

Acum apar si piersicii, cele albe sint divine ... dar tari ca piatra, parca-s furate de langa drum. 

 

Deja de cateva zile le pandesc sa se faca mai moale si aromatice dar refuza sa dea semn asa ca le-am fiert putin sa vad cum arata si erau perfecti dar nu dulci sau aromatice, doar fructe, compot amar mai mult, dar decat sa le arunc, le-am mancat.

 

Mai am pruni pe maine sa experimentez, precis devin dulceata langa niste clatite americane ce voi face la micul dejun!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cotton Candy Grapes

 

Cotton-Candy-Grapes-Up-Close.jpg

 

Un soi de struguri mai rar sau cea mai noua varietate pe piata aparut zilele astea.   Nici eu inca n-am gustat din ei decat acum, au un gust dulceag de altceva decat struguri dar nu-l pot lega inca de nimic, fruct sau leguma, dar am mai gustat ceva asemanator.

A trebuit sa ma documentez, dupa nume inseamna "vata de zahar" = cotton candy insa in culoare roz cum se vinde aici in State.

N-am idee cum au ajuns la acest hibrid dar este ultima noutate pe piata, toamna cand e sezonul strugurilor, doar pretul nu tine pas 

cu moda ... 1kg ar veni 9 dolari, cand alte varietati costa 2-3 dolari.

Editat de The Unknown
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orez Negru ... maine o sa prepar pentru prima oara in viata mea, si-l voi manca langa verzituri cu sauce de ceva preparat de mine, ca parte din dieta de Cave Women cu exceptia ca nu voi manca si carne cruda!!! 

sexy-wilma-flintstone-costume.jpg

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

coaja-de-mandarina-pentru-cancer.jpg

Coaja de mandarina – tratament pentru cancer

 

pe langa ca este un fruct delicat si parfumat copt inaintea portocalelor mai joaca rol si de leac contra acestei boli grele.

 

In articol insa nu ne spune cum sa mancam coaja, natur asa cum este sau-l preparam cu ceva.   Din cate-mi amintesc

 

coaja nu prea este apetisanta ca si miezul, de multe ori deja s-a uscat pe fruct ca a fost cules de o vreme.

 

De ce mereu ce nu ne place ala ne este ultima speranta in viata!!!

 

 

http://www.corpul-uman.com/2014/05/coaja-de-mandarina-tratament-pentru-cancer.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fructul de Cactus sau Prickly Pears

beneficii-cactus-300x189.jpg

Unul dintre fructele care aduce cele mai multe beneficii corpului uman este fructul de cactus. Acesta nu este foarte cunoscut, insa merita sa fie incercat, ca urmare a calitatilor sale remarcabile pentru sanatatea corpului uman.

Exista fructe de cactus cu coaja si pulpa rosie, dar si cu coaja rosie si pulpa galbena, precum si cu coaja galbena si pulpa alba.

Nutritionistii sustin ca acest fruct are greutatea de circa 150 de grame, iar coaja are multi tepi, asa incat ar trebui sa fie curatat cu o perie de bucatarie. Conform expertilor, acest fruct are in compozitia sa multa vitamina C, vitamina A, zaharuri, proteine si lipide, care dau foarte multa energie corpului uman.

Acest fruct reprezinta o sursa importanta de fibre solubile si insolubile, substante foarte bune pentru digestie si care pot sa regleze tranzitul intestinal si au proprietati antidiareice.

Fructul mentionat are multe minerale si oligoelemente precum potasiul, calciul, fierul, zincul si magneziul, asa ca poate sa reprezinte un bun suport contra colesterolului, inflamatiilor colonului si obezitatii.

In industria cosmetica, uleiul provenit de la acest fruct se foloseste deseori datorita proprietatilor sale antioxidante si vitaminei E!

Este bine sa il mancati in perioada iernii, deoarece ajuta la imbunatatirea sistemului imunitar. Are putine calorii, in jur de 60 la 100 g, iar gustul difera in functie de tipul fructului de cactus.

Varietatile fructului de cactus contin seminte mici in interior, astfel incat sunt recomandate cantitati mici in cazul persoanelor care au probleme cu digestia.

Trebuie sa mai stiti ca aceste fructe au capacitatea de a contribui la un nivel optim al glicemiei, asa ca sunt foarte indicate celor predispuse la diabet. Prezinta un indice glicemic extrem de mic, ceea ce reprezinta un atu greu de egalat comparativ cu alte fructe.

Pentru industria cosmetica, uleiul provenit de la acest fruct se foloseste deseori datorita proprietatilor sale antioxidante si vitaminei E. Portalul Health24.com mai anunta ca uleiul din fructe de cactus contine acizi grasi esentiali pentru sanatatea celulelor.

El se foloseste pentru prepararea unor creme antiimbatranire sau in produse pentru eliminarea cicatricilor. In plus, acest ulei are efecte benefice si asupra parului deoarece il poate revitaliza!

http://www.alimentatie-sanatoasa.com/fructul-de-cactus-beneficii.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O romanca s-a otravit cu o leguma cumparata din supermarket

Caz incredibil în Capitală, în contextul în care o femeie a ajuns de urgenţă la spital, după ce a mâncat o legumă, cumpărată dintr-un supermarket bucureştean.  


Ce s-a petrecut?


Ei bine, se pare că bucureşteancă a confundat un fruct cu legumă tapioca, cassava sau manioc. Această este, de fapt, rădăcina unei plante din America de Sud. Din păcate, femeia a confundat ghimbirul cu acest aliment şi a apucat să mănânce câteva felii crude. Mare greşeală! Tapioca nu se poate consumă în stare crudă, din cauza conţinutului de cianură pe care-l conţine...

 

Acesta este şi motivul din pricina căruia femeii i-a fost foarte rău. A povestit în cadrul unei reţele de socializare ce s-a întâmplat şi a menţionat că tapioca nu avea nicio eticheta aplicată, pentru a avertiza oamenii cât de nociv este dacă se consumă în stare crudă.
cassava-770x470.jpg


stirile.ro 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×