Sari la conținut
Forum Roportal
Anca/Maria

Iubirea=incredere?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Insa, ma repet, punem pune un egal intre ele? iubirea = incredere?

 

 

Ancuţo... iubirea nu o poţi acorda partenerului/ prietenului fără un pic de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar gandeste-te,daca iubire=incredere ar trebui sa fie valabil si invers incredere=iubire...este acelasi lucru?

 

Iubirea nu poate exista fara incredere. In lipsa increderii se poate manifesta doar o pasiune oarba care aduce suferinta.

Increderea se poate manifesta si fara sa fie iubire.

Editat de herbert

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am nevoie de niste pareri... poate sunt eu defecta... Eu sustin ca poti iubi pe cineva atat de mult incat sa mergi pana la capatul lumii pt acea persoana, chiar daca nu ai incredere in ea. Chiar daca stii ca exista posibilitatea maine sa plece, chiar daca exista posibilitatea ca ce auzi astazi sa fie vorbe in vant...

Eu cred ca atunci cand ajungi sa iubesti celalalt chiar daca o ia rau de tot pe campii si stii, esti convins, de exemplu, ca minte, nu trece iubirea batand din degete... si chiar si atunci ai face orice pt celalalt.

Am purtat o discutie cu cineva unde s'a pus egal intre cele doua. Iubirea este conditionata de incredere? Iubirea este conditionata, mai clar spus? Am ajuns sa ma consult si cu dex'ul....

 

 

 

Editat de the listener

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ravl, bydy, stiu ca asa este normal... si ca asa ar fi bine :)

Insa nu poti sa zici "da, te iubesc, imi las viata in mainile tale" ... nu e nevoie de timp pt increderea asta totala, totusi? Nu am adus in discutie extremele, te iubesc dar nu te cred deloc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ravl, bydy, stiu ca asa este normal... si ca asa ar fi bine :jester:

Insa nu poti sa zici "da, te iubesc, imi las viata in mainile tale" ... nu e nevoie de timp pt increderea asta totala, totusi? Nu am adus in discutie extremele, te iubesc dar nu te cred deloc...

pt ca te " iubesc" imi las viata in mainile tale????( confuzie cu dragostea) :) sorry dar asta suna a altceva ..... nici macar nu are de a face cu iubirea :) si nici cu increderea ;) si chiar si extremele aduse in discutie nu pot fi iubire...... e " business" :jester:

multa iubire

ps.... cind " confuziile " sunt multe aduci in discutie timpul .. si asta depinde de omul " in discutie" ...... timpul " nu aduce" iubirea :jester:

multa iubire

Editat de the listener

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iubirea nu poate exista fara incredere. In lipsa increderii se poate manifesta doar o pasiune oarba care aduce suferinta.

Increderea se poate manifesta si fara sa fie iubire.

 

Asta am vrut sa iasa in evidenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ravl, sunt de acord cu tine. In discutia cu pricina se pusese egal intre cele doua. Imi este greu sa cred ca daca persoana iubita iti inseala increderea, nu o mai iubesti, asa, pur si simplu.

Increderea in celalalt, pentru ceea ce poate face el, exista. Increderea ca poti sa iti lasi viata in mainile cuiva, vine cu timpul... parerea mea.

Insa, ma repet, punem pune un egal intre ele? iubirea = incredere?

 

Eu tind sa cred ca ele nu pot fi egale ... Iubirea la-nceput apare mai degraba ca un raspuns la niste stimuli ( si-aici ma refer la iubirea intre persoane de sex opus , sau intre cele de acelasi sex , dar nu la iubirea divina ) apare atunci cand te simti bine in preajma celuilalt , cand nimic altceva nu mai exista ... Increderea apare dupa ce s-a consumat acel tip de iubire si a ramas statornicia ... respectul ... durata .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×