Sari la conținut
Forum Roportal
Anca/Maria

Iubirea=incredere?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am nevoie de niste pareri... poate sunt eu defecta... Eu sustin ca poti iubi pe cineva atat de mult incat sa mergi pana la capatul lumii pt acea persoana, chiar daca nu ai incredere in ea. Chiar daca stii ca exista posibilitatea maine sa plece, chiar daca exista posibilitatea ca ce auzi astazi sa fie vorbe in vant...

Eu cred ca atunci cand ajungi sa iubesti celalalt chiar daca o ia rau de tot pe campii si stii, esti convins, de exemplu, ca minte, nu trece iubirea batand din degete... si chiar si atunci ai face orice pt celalalt.

Am purtat o discutie cu cineva unde s'a pus egal intre cele doua. Iubirea este conditionata de incredere? Iubirea este conditionata, mai clar spus? Am ajuns sa ma consult si cu dex'ul....

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de fapt nu-i decat nebunia iubirii

cand rationalul se dilueaza in fata fluturasilor

increderea se cucereste, pas cu pas, clipa de clipa

daca iubesti fara macar o bruma de incredere, vei avea doar pocalul cu venin ravnind la nectarul zeilor

e o imensa diferenta intre incredere si altruismul iubirii, prima se castiga in timp, a doua o ai sau nu in ranita

la multi ani!. femeilor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

sigur că poţi iubi şi fără să ai

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ravl, sunt de acord cu tine. In discutia cu pricina se pusese egal intre cele doua. Imi este greu sa cred ca daca persoana iubita iti inseala increderea, nu o mai iubesti, asa, pur si simplu.

Increderea in celalalt, pentru ceea ce poate face el, exista. Increderea ca poti sa iti lasi viata in mainile cuiva, vine cu timpul... parerea mea.

Insa, ma repet, punem pune un egal intre ele? iubirea = incredere?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar gandeste-te,daca iubire=incredere ar trebui sa fie valabil si invers incredere=iubire...este acelasi lucru?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar gandeste-te,daca iubire=incredere ar trebui sa fie valabil si invers incredere=iubire...este acelasi lucru?

 

pentru mine, nu.

Insa cred ca in discutia purtata a fost o neintelegere pe undeva... fiind vorba de fapt de increderea ca celalalt poate reusi, nu increderea in partener.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ravl, sunt de acord cu tine. In discutia cu pricina se pusese egal intre cele doua. Imi este greu sa cred ca daca persoana iubita iti inseala increderea, nu o mai iubesti, asa, pur si simplu.

Increderea in celalalt, pentru ceea ce poate face el, exista. Increderea ca poti sa iti lasi viata in mainile cuiva, vine cu timpul... parerea mea.

Insa, ma repet, punem pune un egal intre ele? iubirea = incredere?

sigur NU

sunt doua planuri care doar tangential se ating

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iubirea e de multe ori oarba, am vazut , dar nu am inteles cum de te poti lasa in seama cuiva, fara sa ai incredere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iubirea nu are nimic de a face cu ratiunea.Ori increderea cred ca are ca baza tocmai ratiunea.Sentimentele exista sau nu .Insa ,daca iubirea nu este intretinuta si cultivata, dispare dupa un timp.Sau cel putin se...ostoieste.Sau se transforma in alt sentiment.

Increderea este o caramida care sta la baza fundatiei unei relatii.O relatie poate dainui si fara iubire,insa fara incredere cam greu.

De multe ori iubim oameni in care nu se poate avea incredere.De multe ori inselam increderea pe care ne-au acordat-o oameni care ne iubesc.Relatie se poate rupe,dar sentimentele dainuiesc mult timp dupa aceea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×