Sari la conținut
Forum Roportal
Monsieur Louis

Petitie impotriva risipirii banilor publici pe salariile clericilor.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pai eu mereu am spus ca am dreptate :x: ,dar cine ma crede? :)

 

 

Nu inteleg de ce e atat de greu de trasat diferenta intre ceea ce ni se falfaie prin fata ochilor a fi d-zeu, cu toate porcariile incluse, si persoana descrisa cel putin in Biblie. Bisericile catolica si ortodoxa se sterg la fund in mod oficial cu Biblia. Cultele care zic ca urmeaza scriptura au facut din ea si din D-zeu si Isus Cristos o hartie igienica de cea mai proasta calitate, care te zgarie.

 

 

Iarasi nu pricep de ce, in timp ce in occident bisericile de toate felurile au ramas simple monumente, la noi ele sunt pline, la sarbatori e jale, si in toate orasele apar monstruozitatile ortodoxe precum ciupercile. Parca le face cineva pe banda rulanta si din cauza ipocriziei de care vorbea Gelupanda, ele sunt pline de asa zisii atei care le populeaza de "dragul" rudelor, al familiei etc... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bisericile catolica si ortodoxa se sterg la fund in mod oficial cu Biblia.

La catolici, a fost mult mai frumos, Biblia a fost interzisă timp de sute de ani, p

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai cam asta e situatia cu biserica din totdeauna.un mijloc de manipulare a maselor.si acum a mai aparut si prostia cu 'mare catedrala a mantuirii neamului'.mai mare tampenie ca asta.... :o: in loc sa ajute copiii de pe strazi,copiii care nu au unde sa invete,sa mai construiasca si ei ceva scoli,patriarhului ce idee ii vine?sa faca o catedrala de mantuire!si cine o sa plateasca pt construirea ei?da,tot noi ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

am semnat, da' nu erau decat vreo 3 speriati ... ma rog, 4 cu mine . ;)

 

 

am semnat, da' nu erau decat vreo 3 speriati ... ma rog, 4 cu mine . :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La catolici, a fost mult mai frumos, Biblia a fost interzisă timp de sute de ani, p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai cam asta e situatia cu biserica din totdeauna.un mijloc de manipulare a maselor.s

 

 

auzi ... si mos craciun tot o metoda de manipulare a maselor este, insa n'am auzit pe nimeni sa'l critice . ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia ascultati o teorie pe care am gasit-o in cartea pe care o citesc acum (Axel Munthe - Cartea de la San Michele, na): de ce sa se cheltuie bani pe construirea bisericilor cand e mai bine ca de banii aia sa beneficieze cei saraci si bolnavi? Ca sa te rogi lui Dumnezeu nu trebuie neaparat sa te duci in Biserica pentru ca o poti face oriunde.

Corect?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ia ascultati o teorie pe care am gasit-o in cartea pe care o citesc acum (Axel Munthe - Cartea de la San Michele, na): de ce sa se cheltuie bani pe construirea bisericilor cand e mai bine ca de banii aia sa beneficieze cei saraci si bolnavi? Ca sa te rogi lui Dumnezeu nu trebuie neaparat sa te duci in Biserica pentru ca o poti face oriunde.

Corect?

Exact! Asta-i adevarul! ;)

post-81066-1196897244_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×