Sari la conținut
Forum Roportal
blackunam

Super masini

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Va fi o mare, imensa si expertii cred ca cel mai mare de pe PLANETA expozitie de automobile in Scottsdale, o localitate lipit de Phoenix, unde vor fi expuse masini noi si vechi in toate conditiile dar n-am prins data exacta cand va fi deschis pentru public de pretutindeni.  Eu nu ma duc la asa evenimete aglomerate ca nu-mi place sa fiu tratata precum oile pe imas de cainii ciobanesti  :meeting:     Nu-mi plac masinile ca sa ma sacrific sa sufar ca sa vad una din ele care costa sute mii de dolari si sa mai si platesc intrarea extrem de scumpa ca sa nu mearga oricine acolo.   Stiu vor fi acolo marii colectionari de pe planeta, imparati si regi, actori si zriliardari insa bine paziti si departe de ochii curiosilor pentru care noi cetateni ordinari vom suferi ca pe tot ne cred criminali.   Pe site se pot vedea o parte din exponate, vor fi in total cam 20000 de masini expuse intr-o hala nou construit pentru acest eveniment dar mai tarziu va gazdui expozitii masive ca asta, care apara de toateelemente publicul, caldura sau frig, parcare asigurata si pazita, hoteluri de toate felurile plus mancare mai mult scump decat ieftin, dar si departe de oras = benzina scumpa."   

Este vanzare la Licitatie am vazut undeva, la TV au spus altceva, insa mai multe evenimente sint la care se poate participa.   

https://www.msn.com/en-us/autos/enthusiasts/30-epic-lots-at-the-2023-scottsdale-auction-extravaganza/ss-AA16g40Z?ocid=winp1taskbar&cvid=3fd870044ab6401a83ffabd69c80259b#image=7

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AA16tsTn.img?w=800&h=415&q=60&m=2&f=jpg

Pe langa carutele cu coviltir, scufundate de timp in nisipul Deserturilor, de pe vremea cand toti voiau sa ajunga in California, se mai gasesc si asemenea masini foarte puternice pe vremea lor de glorie.   Pe site este un tezaur intreg.

https://www.msn.com/en-us/autos/classic-cars/the-junkyard-gems-of-black-canyon-arizona/ss-AA16te4H?ocid=winp1taskbar&cvid=761ead67ffff47ad9cc11bc6f17faad3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Floodwaters course through a neighborhood in Merced, Calif., on Tuesday, Jan. 10, 2023. Following days of rain, Bear Creek overflowed its banks leaving dozens of homes and vehicles surrounded by floodwaters. (AP Photo/Noah Berger)

"Wondering what happens to all those cars destroyed by California's floods???   Here's where they're headed" ... 

*Acele masini inecate vor fi vandute dupa o mica cosmetizare in Arizona ca aici va fi foarte cald peste mai putin timp ca oriunde.   Mereu s-a intamplat asa vor fi spalate de nisip si schimbate acele carpeturi, de restul are grija mama natura ca vor fi ieftine si cautate modelele de vis al multora.  Tinerii vor fi clientii si noii veniti in America.*

https://www.yahoo.com/finance/news/buyer-beware-those-cars-damaged-133028245.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Leading the charge in the auction was the 1989 Ferrari F40, which sold for $2.75 million. Over 1,100 pieces of authentic automobilia were also auctioned for more than $6.41 million, bringing total auction sales above $190.6 million.

The nine-day event kicked off with over 300,000 people in attendance over its opening weekend, beginning with QT Family Day, Lucid Motors and Safe Haven Defense, and the Boy Scouts Pinewood Derby. Barrett-Jackson also teamed up with the Driven Project to provide supercar therapy to 12 children battling serious illnesses and heavy life challenges.    View some of the top-selling vehicles in the gallery below.

Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.© Provided by Arizona's Family
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.
Leading the charge in the auction was the 1989 Ferrari F40, which sold for $2.75 million.
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.© Provided by Arizona's Family
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.© Provided by Arizona's Family
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.© Provided by Arizona's Family
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.© Provided by Arizona's Family
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.© Provided by Arizona's Family
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.© Provided by Arizona's Family
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.© Provided by Arizona's Family
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.© Provided by Arizona's Family
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.© Provided by Arizona's Family
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.© Provided by Arizona's Family
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.© Provided by Arizona's Family
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.© Provided by Arizona's Family
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.
Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.© Provided by Arizona's Family

Check out the cars that were up for auction at the Barrett-Jackson car auction in Scottsdale.

Pe langa ca nu ne-au dat si preturile la care s-au vandut aceste bijuterii, admiram cel putin ce nu vom vedea mult pe strazi.

Asta-i eveniment de 9 zile, de asta nu mai sint camere de hotel in judet ca masinile atrag mereu clienti sofisticati.  image.png

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Americanii vor zbura cu mașinile

Eu vreau masina mea sa zboare, nu acest SALAM cu aripi pentru 195.000 de dolari!!!   

Merg pe jos daca se strica Lincoln AVIATOR-ul ca nu dau bani pentru niste aripi care nici nu-mi plac, n-as avea loc de unde sa decolez si deloc sa-l parkez.  

Cred ca nepotii vor avea problema asta, nu eu.   Ma interesez cat costa Licenta si toate cerintele.  Sper sa nu-mi spuna sa vin cu avionu' lui tata la orele de zbor.  

 

https://evz.ro/americanii-vor-zbura-cu-masinile.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bestia, limuzina președinților americani. Dotările de ultimă oră care o fac indestructibilă

Bestia, limuzina președinților americani.  Dotările de ultimă oră care o fac indestructibilă.

Limuzina a fost construită de General Motors

Actualul model de limuzină prezidențială a fost construit de General Motors (GM) în Statele Unite şi a fost lansat în 2018. Proiectul este prea puțin cunoscut, din motive evidente, de securitate. Dar cei care au văzut mașina cred că aceasta are la bază structura unui camion mai mare, produs de GM, echipat cu funcții similare modelului Cadillac Escalade Se crede că limuzina prezidențială are o greutate de până la 9 tone și poate transporta până la 7 persoane, șoferul plus șase pasageri.  The Beast a fost concepută pentru a asigura cel mai înalt nivel de protecție pentru președintele american. Ca urmare, are geamuri din sticlă laminată groasă de 13 cm, anvelope cu rulare pe jantă cu miez solid pentru a se asigura că pot continua să rulezeși atunci când sunt perforate. De asemenea, este protejată de un blindaj militar gros de 20 de cm pentru panourile de caroserie.  În plus, rezervorul de carburant este rezistent la gloanţe şi la explozii, în timp ce trusa de prim-ajutor include echipamente de stingere a incendiilor, butelii de oxigen şi containere cu sânge având grupa sangvină a preşedintelui american.   Limuzina „The Beast” este utilizată adeseori pentru unele dintre vizitele importante ale preşedintelui Statelor Unite. Aceasta este folosită în majoritatea deplasărilor președintelui american, în străinătatate, dat fiind că acesta trebuie să beneficieze și de măsuri de protecție specială.

*Au uitat sa scrie cat consuma jucaria asta si daca este echipat cu Inteligenta artificiala sa procedeze la transfuzia de sange prezidential, sau si soferul este calificat.*

https://evz.ro/bestia-limuzina-presedintilor-americani-dotarile-de-ultima-ora-care-o-fac-indestructibila.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Front angled view of the BMW X5 xDrive40i parked with the ocean in the background.

Summer adventures have never been easier with the X5 xDrive40i, a full-size SUV that delivers on power, technology and looks. The added M Sport Package makes it even more distinctive.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Italy Built A Shelby Cobra-Killing Sports Car You Probably Don't Know About

Italy Built A Shelby Cobra-Killing Sports Car You Probably Don't Know About  :no:  

The DeTomaso Mangusta is a hidden gem in the world of sports cars, combining Italian elegance with American muscle.

https://www.msn.com/en-us/autos/enthusiasts/italy-built-a-shelby-cobra-killing-sports-car-you-probably-don-t-know-about

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prima capitală europeană care va interzice accesul mașinilor pe benzină și motorină, Stockholm, Suedia.  „Vrem să creăm un mediu de viaţă mai bun pentru oamenii care trăiesc şi muncesc aici”, a spus pentru SVT consilierul local Lars Stromgren, responsabil pentru politicile din domeniul traficului rutier.

Precis fac loc pentru: - Mașinile zburătoare electrice, de la SF la realitate. Deocamdată, foarte puțini oameni și le permit, dar sint in crestere!!!  Nu vor polua deloc.

Mașinile zburătoare electrice, de la SF la realitate. Deocamdată, foarte puțini oameni și le permit

*Ar trebui scos de pe harta acel oras, daca va practica asa ceva!!!*   

https://evz.ro/capitala-intezis-masini-benzina-si-motorina.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×