Sari la conținut
Forum Roportal
DAVIDDRAGOS

Dubla personalitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, oaresicum. Cu totii avem "fete" diferite, pe care le aratam in anumite situatii, unele mai des decat altele. Este absolut normal sa nu te comporti la fel/sa nu ai aceeasi stare de spirit tot timpul.

De cate ori n-am avut impresia ca sunt doua persoane in mintea mea... un barbat si o femeie (nu d.p.d.v sexual, ci d.p.d.v. emotional). Spun asta deoarece sunt perioade in care nu pot plange, sau simti cine stie ce. Este o stare de detasare, sa-i spun asa. Cu alte cuvinte, nu ma pot "implica" emotional in nimic. Apoi, intervin perioade scurte de tristete, dispret fata de sine, de societate, viata, etc. Oricum, indiferent de perioada, nu-mi exprim emotiile prea des, deci schimbarea nu-i asa de evidenta.

Am si eu piticii mei, dar sigur nu sufar de schizofrenie.

 

Apropo, dubla "personalitate" nu are nicio legatura cu schizofrenia. Schizofrenicii pot avea halucinatii, si cu greu pot distinge realitatea de fantezie. De aceea, adopta obiceiuri si credinte ciudate, sau superstitii. Cei ce cred ca sunt posedati de cineva (care le vorbeste sau ii "pune" sa faca lucruri), sau ca sunt defapt Napoleon, sau ca vad pitici roz - sunt schizofrenici, dar cei ce au probleme emotionale, cum a descris Terranu1, nu. Aceste simptome tin de cu totul altceva, de posibile tulburari de comportament, gen borderline, sau de un dezechilibru hormonal, mai ales in cazul tipelor (vezi PMS sau SPM pe romaneste).

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, oaresicum. Cu totii avem "fete" diferite, pe care le aratam in anumite situatii, unele mai des decat altele. Este absolut normal sa nu te comporti la fel/sa nu ai aceeasi stare de spirit tot timpul.

stii fete mai multe avem toti depinde cit de parsiv sau prefacut este fiecare dar un om care are un caracter puternic poate deosebi situatiile intre ele si se comporta cu acelasi spirit si tinuta totdeauna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-ai inteles exact ce voiam sa spun. Nu ma refeream la prefacatorie, ci la starea de spirit. Nu poti fi vesel/trist/glumet/serios/etc tot timpul. Dar in fine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-ai inteles exact ce voiam sa spun. Nu ma refeream la prefacatorie, ci la starea de spirit. Nu poti fi vesel/trist/glumet/serios/etc tot timpul. Dar in fine.

si ce are starea de spirit cu dubla personalitate ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca in creierul unui om pot exista doua persoane total diferite asa cum afirma medici ?

Daca da de fapt la care dintre ei ii apartine corpul ?si ar trebui eliberate doua carti de identitate pe acelasi corp dar cu nume diferite?

..din pacate acest lucru este adevarat....medici afirma bine... eu cred asta deoarece prietena mea cea mai buna se comporta ciudat . Ea are o personalitate cam ciudata dar ea nu e rea....dar o data se supara nush pt ce ca o ranesc un pic ii zic cv ce iei nu-i place at se supara parca s-ar transforma si nu mai vb cu mine parca se transforma in cnv rau....si dupa cateva ore...sau a doua zi la scl parca nimic nu s-a intamplat...eu i-am zis ca poate sufera de dubla personalitate dar i-am zis asa in gluma ca ma crede nebuna daca ii ic ca uite bla bla bla eu cred ca ar trebui sa te vada un psiholog....mie mi-a zis ca asa e ea zi ca o sa schimbe...dar mi-a zis de multe ori si nu reuseste eu i-am zis ca o pot ajuta dar ea zice ca se descurca singura nu am de ce sa o ajut....i-am zis cand se supara sa nu plece sa-mi zica de ce s-a suparat dar parca nu mai stie ce a zis...ca se schimba si nu vrea sa auda de mine...nush ce sa fac....eu stiu ca daca accepta ce zic eu o pot vindeca....pentru ca stiu dc face asa....numai ca e incapatanata ....na asta e sper ca intr-o zi o sa ajung sa o ajut....sper ca nu sufera de dubla personalitate....oricum trebuie doar sa patrunzi in adancul mintii ei daca te lasa si poti sa scoti lucrul sau gandul care o determina sa faca asta....dar asta nu se intampla pentru ca cand vorbesc cu ea despre asta si ii zis care e problema si ce tre sa facem sa nu mai faca asa ca bla bla bla nu e bine at iara se supara....asta e ...sper ca odata cineva va reusi sa o schimbe putin...

 

Credeti ca in creierul unui om pot exista doua persoane total diferite asa cum afirma medici ?

Daca da de fapt la care dintre ei ii apartine corpul ?si ar trebui eliberate doua carti de identitate pe acelasi corp dar cu nume diferite?

bbb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din cate am inteles eu, tulburarile de personalitate, cu stari contradictorii si altele asemenea, nu au nicio legatura cu multipla personalitate.

dubla/multipla personalitate e atunci cand creierul isi faureste o alta identitate (una sau mai multe), pe langa cea initiala, cu alt nume. aceasta personalitate poate fi f complexa, cu gusturi si preferinte proprii.

cand una din aceste personalitati preia controlul, cealalta nu e constienta... cat de adevarat e, nu stiu. insa creierul e prea putin studiat si sunt multe necunoscute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..din pacate acest lucru este adevarat....medici afirma bine... eu cred asta deoarece prietena mea cea mai buna se comporta ciudat . Ea are o personalitate cam ciudata dar ea nu e rea....dar o data se supara nush pt ce ca o ranesc un pic ii zic cv ce iei nu-i place at se supara parca s-ar transforma si nu mai vb cu mine parca se transforma in cnv rau....si dupa cateva ore...sau a doua zi la scl parca nimic nu s-a intamplat...eu i-am zis ca poate sufera de dubla personalitate dar i-am zis asa in gluma ca ma crede nebuna daca ii ic ca uite bla bla bla eu cred ca ar trebui sa te vada un psiholog....mie mi-a zis ca asa e ea zi ca o sa schimbe...dar mi-a zis de multe ori si nu reuseste eu i-am zis ca o pot ajuta dar ea zice ca se descurca singura nu am de ce sa o ajut....i-am zis cand se supara sa nu plece sa-mi zica de ce s-a suparat dar parca nu mai stie ce a zis...ca se schimba si nu vrea sa auda de mine...nush ce sa fac....eu stiu ca daca accepta ce zic eu o pot vindeca....pentru ca stiu dc face asa....numai ca e incapatanata ....na asta e sper ca intr-o zi o sa ajung sa o ajut....sper ca nu sufera de dubla personalitate....oricum trebuie doar sa patrunzi in adancul mintii ei daca te lasa si poti sa scoti lucrul sau gandul care o determina sa faca asta....dar asta nu se intampla pentru ca cand vorbesc cu ea despre asta si ii zis care e problema si ce tre sa facem sa nu mai faca asa ca bla bla bla nu e bine at iara se supara....asta e ...sper ca odata cineva va reusi sa o schimbe putin...

 

bbb

[/qcu acelasi gen de situatie ma confrunt si eu. decat ca e vorba de iubita mea. poate o sa va imaginati la inceput ca poate se poarta ciudat ca s.a saturat si vrea sa ne despartim dar e departe de a fi vb de asa ceva. suntem impreuna de cateva luni. toate au mers si merg perfect decat ca are mom in care e f nervoasa,ridica tonul, se supara din orice prostie. si nu stiu ce sa mai fac. a avut multe probleme de sanatate cand era mica , a fost nevoita sa intrerupa si scoala la un mom dat. ma gandesc ca astea ar fi principalele motive petu care se poarta asa. problema e ca sunt momenete in care se poarte exemplar, f afectuoasa si in clipele urmatoare se schimba sau invers. brusc se petrece aceasta schimbare. nu stiu ce sa mai cred. daca e cineva in masura sa ma ajute cu un sfat sau ceva legat de ce as putea sa fac sa schimb situatia asta va rog din suflet sa ma contactati la canizares2005@yahoo.com. vreau sa fiu alaturi de ea orice s.ar intampla pentru ca o iubesc mai multe decat propria viata asa ca vreau sa o ajut cum pot. astept un raspuns de la oricine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda, toţi avem a doua personalitate - nick-ul de pe forum :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca in creierul unui om pot exista doua persoane total diferite asa cum afirma medici ?

Daca da de fapt la care dintre ei ii apartine corpul ?si ar trebui eliberate doua carti de identitate pe acelasi corp dar cu nume diferite?

 

In termeni medicali conditia se numeste Dissociative identity disorder si este o conditie psihologica unde o persoana expune mai mult de o identitate sau personalitate cunoscute si sub denumirile de alter egos.Fiecare identitate are felul ei de a interactiona cu mediul inconjurator si se manifesta prin a lua complet control asupra comportamentului individului,dupa care urmeaza momente de pierdere de memorie si uitare.Personalitatea principala a persoanei (cera cu care sa nascut) nu este insa constienta de existenta altei sau altor indentitati.

 

Validitatea acestei conditii este insa scrutinata si intregul subiect este controversat.Putine cazuri au fost diagnosticate cu aceasta conditie.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Dissociative_identity_disorder

http://www.webmd.com/mental-health/dissoci...nality-disorder

http://www.medicinenet.com/script/main/art...rticlekey=38077

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, oaresicum. Cu totii avem "fete" diferite, pe care le aratam in anumite situatii, unele mai des decat altele. Este absolut normal sa nu te comporti la fel/sa nu ai aceeasi stare de spirit tot timpul.

De cate ori n-am avut impresia ca sunt doua persoane in mintea mea... un barbat si o femeie (nu d.p.d.v sexual, ci d.p.d.v. emotional). Spun asta deoarece sunt perioade in care nu pot plange, sau simti cine stie ce. Este o stare de detasare, sa-i spun asa. Cu alte cuvinte, nu ma pot "implica" emotional in nimic. Apoi, intervin perioade scurte de tristete, dispret fata de sine, de societate, viata, etc. Oricum, indiferent de perioada, nu-mi exprim emotiile prea des, deci schimbarea nu-i asa de evidenta.

Am si eu piticii mei, dar sigur nu sufar de schizofrenie.

De unde stii ca nu ? Stii ca primul simptom al bolii este acela ca ..nu recunosti ca ai fi nebun.:cheer:

Iar fetele diferite, nu au legatura cu dubla personalitate.

Dubla personalitate inseamna sa ai doua personalitati, evident, dar care sa actioneze si diferit in aceleasi situatii de viata identice.

Sau mai bine zis, capacitatea de a te transpune psihic intr-o cu totul alta persoana. Sunt si persoane perfect sanatoase psihic care isi pot cultiva o asemenea abilitate.

Insa dorinta de a-ti cultiva sau dobandi asemenea abilitati, vine de la personalitatea primara care este una sociopata. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×