Sari la conținut
Forum Roportal
DAVIDDRAGOS

Dubla personalitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

dubla personalitate = schizofrenie

Se intampla in general la persoanele care in copilarie au avut o mama indecisa (ii nega copilului un lucru, dar o spunea cu zambetul pe buze), iar copilul nu reusea sa-si dea seama daca ceea ce face este bine sau rau.

 

 

How do you know?

 

Nush, m-am intrebat, dar eu ma simt intreg. Complex - intr-adevar; dublu - incerc sa renunt :doh: (joke). Voci interioare mai multe, da, dar le numesc ratiune, ego, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca in creierul unui om pot exista doua persoane total diferite asa cum afirma medici ?

Daca da de fapt la care dintre ei ii apartine corpul ?si ar trebui eliberate doua carti de identitate pe acelasi corp dar cu nume diferite?

pot sa iti spun din prorpia mea experienta ce se gaseste in creierul cuiva in situatia aceasta;

Este posibilitatea de a fi afectiv fata de un subiect ca in momentul urmator sa devii total indiferent. Un exemplu este ca uneori

cand vine maicamia la mine sa se planga de o situatie grea ,imi e totuna sa o incurajez sau sa afisez indiferenta si dispret si sa o trimit la naiba . Totul se distorsioneaza ,ajungi sa iti bati joc de valori care le pretuiai enorm inainte.Lucruri simple cu care erai obisnuit de ani de zile,care nu te deranjau ajung sa te inspaimante si sa fie de neinteles.Te opresti brusc din plans dureros si incepi sa razi si sa fii indiferent si invers. Nu reusesti sa pui cap la cap o problema simpla de matematica dar esti atras extrem de mult de filozofie, de aspectul religios si de idei total nelalocul lor si absurde. Cand deja traiesti cu chestiile astea de aproape 6-7 ani de zile alaturi de o indiferenta totala a celor din jur ajungi sa dezvolti acea a 2 personalitate care la randul ei emana dispret/indiferenta/respingere fata de restul .O masca care te mentine deasupra liniei de plutire si reusesti sa pari inca un om normal datorita posibilitatii de a trece extrem de rapid de la o stare tristete adanca la totala nepasare si bucurie pentru a trece drept un tip glumetz/petrecaretz/vioi.Ceea ce te face sa crezi ca doar te prefaci si ca defapt nu este nimic in neregula si nu exista nici o boala.Ceea ce duce la si mai multa confuzie in legatura cu tine insuti si lumea exterioara.De aici tot felul de tendinte "negre" si nepasarea sau placerea diabolica in a te autodistruge din toate privintele , metodic si indiferent fata de consecinte asupra ta si a celor din jur. Si posibilitatea de a constientiza toate acestea dar imposibilitatea de a le impiedica. Sper ca te-am lamurit putin asupra a ceea ce inseamna aceasta dubla-personalitate si implicatiile ei. Traiesti cu ea ,devine parte dominanta dupa un timp, te lasa sa suferi si sa fii tu doar cand esti izolat, preia controlul si te forteaza la un comportament obisnuit cand altii se gasesc langa tine pentru a se autoapara si ascunde.Un compromis fortat si rusinos care trebuie sa il accept si astfel pot trece si am trecut adeseori la un psiholog fara sa dau de banuit.

Nu, nu este nevoie de 2 carti de identitate pentru ca nu mai o folosesti nici pe cea care o ai ,deoarece in ochii prorpii nu nu mai ai identitate, esti strain intr-o lume straina unde totul e distorsionat si deformat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca in creierul unui om pot exista doua persoane total diferite asa cum afirma medici ? Daca da de fapt la care dintre ei ii apartine corpul ?
mai, din proprie experienta eu cred ca da!...mai demult aveam impresia ca am mai multe decat una, dar in prezent ma rezum doar la doua :o:[not crazy!] mi-am dat seama ca este o partea a mea care imi face numai rau, partea usor influentabila[bla bla] si cealalta parte care doresc sa cred ca sunt chiar Eu,care este mai puternica....desi este cam greu sa spun ca sunt doua parti individuale-pot sa spun ca este o clasificare mai generala a atitudinilor.in privita corpului, normal ca le apartine amandorura... si niciuneia de fapt-am clarificat!
si ar trebui eliberate doua carti de identitate pe acelasi corp dar cu nume diferite?
asta chiar ar fii tare!!! :o: ;)

 

Terranu1:Cred ca problemele tale pot fii rezolvate atata timp cat vei inceta sa te ascunzi.Atunci cand vei recunoaste de fata macar cu psihologul tau ca simti ceva in neregula cu tine[depersonalizarea,sentiemtul de inutilitate,sentimentul dominant de insiguranta]...atunci cineva din afara o sa te poate ajuta.Sunt sigura ca oricat ai simtii ca esti tu numai atunci cand esti singur,ti-ar placea sa te simti tu insuti si in preajma altor persoane. Cred ca atragerea in mod special spre filozofie este datorita faptului ca doresti mai mult de la lumea asta care in prezent ti se pare lipsita de sens...si te inteleg.

...ti-as face o recomandare a unui psiholog foarte bun,Dumnezeu.Daca vreodata o sa ceri ajutorul lui sa stii El o sa fie acolo...in special atunci cand te simti tu cel mai bine,singur.atunci El va fii langa tine.

Editat de Ciumpy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa stiti ca un om care are skimbari de atitudiene bruste nu sufera de dubla personalitate...acestia sufera de depresii in general... un om nu poate fi constient de faptul ca are dubla personaitate. sunt 2 identitati care nu stiu una de cealalta. Cele 2 identitati se manifesta alternativ: daca ai aceasta boala psihica, cand azi se manifesta una si maine cealalta, maine nu vei sti ce ai facut azi. asta este dubla personalitate, nu alternante de sentimente si atitudini in functie de vreme sau ce Dumnezeu ati mai scris voi pe-aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa stiti ca un om care are skimbari de atitudiene bruste nu sufera de dubla personalitate...acestia sufera de depresii in general... un om nu poate fi constient de faptul ca are dubla personaitate. sunt 2 identitati care nu stiu una de cealalta. Cele 2 identitati se manifesta alternativ: daca ai aceasta boala psihica, cand azi se manifesta una si maine cealalta, maine nu vei sti ce ai facut azi. asta este dubla personalitate, nu alternante de sentimente si atitudini in functie de vreme sau ce Dumnezeu ati mai scris voi pe-aici.

:crazy:

Cam asa e....cei care sufera de schimbari bruste de stare , de la vesel la trist si invers , sunt considerati maniaco-depresivi sau labili psihici , in functie de cat de des li se intampla.... :yawn:

Din cate stiu eu, 'recordul' la nr de personalitati (pot fi mai multe) pe care le-a avut cineva este de 16 , era o femeie. :yahoo:

Editat de Phoenix_1st_one

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca exista dubla personalitate.. dar eu una am uneori pareri contradictorii... :crazy: Poate sunt mai "speciala" :yahoo:
nu e nimic "special" in a avea pareri contradictorii. ni se intampla tuturor la un moment dat, mai mult sau mai putin... totul sta in nuante. trebuie doar sa trasam o linie intre ceea ce suntem si ceea ce dorim sa devenim, sa ne straduim sa fim cat mai obiectivi cu noi, cu asteptarile noastre, cu defectele si calitatile, sa dam o sansa realitatii sa ne absoarba.
pot sa iti spun din prorpia mea experienta ce se gaseste in creierul cuiva in situatia aceasta;Este posibilitatea de a fi afectiv fata de un subiect ca in momentul urmator sa devii total indiferent. Un exemplu este ca uneoricand vine maicamia la mine sa se planga de o situatie grea ,imi e totuna sa o incurajez sau sa afisez indiferenta si dispret si sa o trimit la naiba . Totul se distorsioneaza ,ajungi sa iti bati joc de valori care le pretuiai enorm inainte.Lucruri simple cu care erai obisnuit de ani de zile,care nu te deranjau ajung sa te inspaimante si sa fie de neinteles.Te opresti brusc din plans dureros si incepi sa razi si sa fii indiferent si invers. Nu reusesti sa pui cap la cap o problema simpla de matematica dar esti atras extrem de mult de filozofie, de aspectul religios si de idei total nelalocul lor si absurde. Cand deja traiesti cu chestiile astea de aproape 6-7 ani de zile alaturi de o indiferenta totala a celor din jur ajungi sa dezvolti acea a 2 personalitate care la randul ei emana dispret/indiferenta/respingere fata de restul .O masca care te mentine deasupra liniei de plutire si reusesti sa pari inca un om normal datorita posibilitatii de a trece extrem de rapid de la o stare tristete adanca la totala nepasare si bucurie pentru a trece drept un tip glumetz/petrecaretz/vioi.Ceea ce te face sa crezi ca doar te prefaci si ca defapt nu este nimic in neregula si nu exista nici o boala.Ceea ce duce la si mai multa confuzie in legatura cu tine insuti si lumea exterioara.De aici tot felul de tendinte "negre" si nepasarea sau placerea diabolica in a te autodistruge din toate privintele , metodic si indiferent fata de consecinte asupra ta si a celor din jur. Si posibilitatea de a constientiza toate acestea dar imposibilitatea de a le impiedica. Sper ca te-am lamurit putin asupra a ceea ce inseamna aceasta dubla-personalitate si implicatiile ei. Traiesti cu ea ,devine parte dominanta dupa un timp, te lasa sa suferi si sa fii tu doar cand esti izolat, preia controlul si te forteaza la un comportament obisnuit cand altii se gasesc langa tine pentru a se autoapara si ascunde.Un compromis fortat si rusinos care trebuie sa il accept si astfel pot trece si am trecut adeseori la un psiholog fara sa dau de banuit.Nu, nu este nevoie de 2 carti de identitate pentru ca nu mai o folosesti nici pe cea care o ai ,deoarece in ochii prorpii nu nu mai ai identitate, esti strain intr-o lume straina unde totul e distorsionat si deformat.
ma ingrozesc citind postul tau. nu ai nevoie decat de vointa. sunt multi ca tine care daca s-ar fi abandonat acestei tendinte n-ar fi facut decat sa se autoflageleze spiritual, psihic... poate chiar si fizic. nu crezi ca e mai ferice sa iesi din starea asta, sa-ti doresti sa fii un om echilibrat, chiar daca asta inseamna sa ai sentimente pe care unii le interpreteaza ca slabiciune? sa compatimesti, sa miluiesti, sa-ti para rau, sa-ti ceri iertare, sa-ti recunosti greselile... astea nu sunt slabiciuni. din contra sunt dovezi ale unui caracter puternic ce-si accepta responsabilitatea propriei umanitati. veselia poate fi reala si nu prefacuta odata ce te accepti pe tine, imperfect, cu slabiciuni si tarie de caracter, cu defecte dar si cu calitati (pt. ca nu exista om fara toate acestea). doar sa vrei, asta e tot!!
mai, din proprie experienta eu cred ca da!...mai demult aveam impresia ca am mai multe decat una, dar in prezent ma rezum doar la doua :doh:[not crazy!] mi-am dat seama ca este o partea a mea care imi face numai rau, partea usor influentabila[bla bla] si cealalta parte care doresc sa cred ca sunt chiar Eu,care este mai puternica....desi este cam greu sa spun ca sunt doua parti individuale-pot sa spun ca este o clasificare mai generala a atitudinilor.in privita corpului, normal ca le apartine amandorura... si niciuneia de fapt-am clarificat!asta chiar ar fii tare!!! :yawn: :DTerranu1:Cred ca problemele tale pot fii rezolvate atata timp cat vei inceta sa te ascunzi.Atunci cand vei recunoaste de fata macar cu psihologul tau ca simti ceva in neregula cu tine[depersonalizarea,sentiemtul de inutilitate,sentimentul dominant de insiguranta]...atunci cineva din afara o sa te poate ajuta.Sunt sigura ca oricat ai simtii ca esti tu numai atunci cand esti singur,ti-ar placea sa te simti tu insuti si in preajma altor persoane. Cred ca atragerea in mod special spre filozofie este datorita faptului ca doresti mai mult de la lumea asta care in prezent ti se pare lipsita de sens...si te inteleg. ...ti-as face o recomandare a unui psiholog foarte bun,Dumnezeu.Daca vreodata o sa ceri ajutorul lui sa stii El o sa fie acolo...in special atunci cand te simti tu cel mai bine,singur.atunci El va fii langa tine.
cel mai bun ajutor e cel care vine din interiorul nostru. sa nu ne lasam prada abandonarii intr-o stare initial momentana de rau. trebuie sa ne propunem sa iesim din ea, sa ne amintim de momentele cand eram fericiti, linistiti, veseli, calmi... momentele acestea se pot reintorce oricand, daca le chemam la noi... nu stiu cat ne poate ajuta cineva din afara... noi singuri suntem cei care stim sa punem intrebarile pertinente fiintei noastre, pt. a gasi raspunsul potrivit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce cred eu este ca avem cu totii calitati si defecte. Asa putem spune ca avem dubla personalitate - una plina de calitati (si asemanatoare cu aceia pe care ne aratam lumii) si una plina de defecte. Ca Dr Jekyll si Mr Hyde... Bunul simt insa ne impiedica sa ne aratam prea des personalitatea negativa, civilizatia - sau, ma rog, asa ar trebui...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dubla/multipla personalitate nu e acelasi lucru cu schizofrenia. Gasesti toate explicatiile necesare pe internet despre ambele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×