Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sper ca raspunsul meu sa-ti mai fie util, desi m-as bucura sa-ti fi rezolvat problema care te deranjeaza.

Sunt cainetoterapeut si as putea sa-ti trimit niste exercitii pe care sa le poti face chiar oriunde.

Trebuie doar sa-mi trimiti un mail si sa-mi spui mai multe despre tine (varsta, sporturi practicate, orice alt element care crezi ca ar fi putut sa determine scolioza ta, tegim de munca sau de viata etc.)

Daca-mi trimiti cele de mai sus o sa incerc sa te ajut.

Adrian Teghiu, Timisoara

[snapbacca]52019[/snapbacca]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Adresa mea de email este Edit@yahoo.com. Am 19 ani, aproape 20 de ani. Scolioza mea e determinata de o diferenta intre membre (adica piciorul stand e mai scurt cu aproximativ 2 cm). In rest, fac dans sportiv, dar mi s-a spus ca asta nu a afectat coloana. Iti multumesc anticipat pentru raspuns. Daca mai ai nevoie de alte informatii, ti le dau cu cea mai mare placere. Multumesc inca o data pentru raspuns.

Editat de Cristinick
mail scos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mare nevoie si eu de cateva exercitii pentru scolioza..mai eles la spalier...

Am fost la o profesoara la municipal timp de o luna, dupa care am facut exercitiile- acasa singura.

Timp de 3 luni m-am tinut de acest regim si m-am simtit excelent.

Am avut o alta problema de sanatate. Am stat 2 spatamani in spital, aproape o luna nu am mai fost la servici.In acest timp am uitat cum se facea un exercitiu la spalier..era unul cu 1genoflexiune apoi 2 flotari in picioare . Pur si simplu am uitat cum se face..Daca aveti un material pentru exercitii Va rog trimitetimi-l si mie!!! :haha:

 

Cateva date: Stau la calculator 8ore/zi , nu am nici o activitate care sa ma solicite din punct de vedere fizic..Asta este imaginea in mare.

26ani

Multumesc!

Editat de Cristinick
mail scos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu am o problema cu este scolioza, la mine se datoreaza faptului ca piciorul stang e cu 2 cm mai scurt decat cel drept. Se poate vindeca? Am auzit de persoane care "indrepta" coloana. Este sigur asa ceva? Daca stiti pe cineva care face asa ceva va rog sa-mi spuneti.

 

Subluxatiile de corp vertebral, ca si diferentele de lungime ale membrelor pot fi corectate cu ajutorul metodei lui Dorn si Breuss.

 

www.herniededisc.de.vu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua! am o problema cu spatele, de curand am fost la doctor , dar sincera sa fiu nu sunt asa de multumita de rezultat, practic inca nu am aflat ceea ce as fi vrut eu sa aflu. Practic sport de 12 ani (arte martiale), am suferit niste lovituri la spate si acum ma "doare mai mult decat trebuie"Am 20 de ani si totusi cateodata e greu sa stau prea mult aplecata(de exemplu cand imi spal catelul, stau aplecata deasupra cazii si e groaznica durerea).Sunt o persoana activa, merg foarte mult pe jos, la antrenamente de 3 ori pe saptamana.

As dori sa-mi trimiteti un mail cu toate informatiile despre scolioza, felul cum se trateaza, exercitiile pe care trebuie sa le fac, cat timp trebuie sa le fac si daca sunt sanse de anihilarea acestei boli.

Deocamdat nu am fost diagnosticata cu aceasta afectiune, dar mi s-a zis ca trebuie sa mai fac o radiografie prin februarie 2006, ca sa vada sigur ce este.

Acum mi s-a zis ca ma daore spatele deoarece muschii de pe coloana dintre vertbre sunt mai dezvoltati decat la oamenii obisnuiti si ca se relaxeaza foarte mul (sunt incordati tot timpul). Mi s-a dat niste pastilute care sa relaxeze masa musculara, un gel si un unguent (indometacin.

Va rog mutl sa-mi trmite-ti informatiile de care am nevoie .

Editat de Cristinick
mail scos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper ca raspunsul meu sa-ti mai fie util, desi m-as bucura sa-ti fi rezolvat problema care te deranjeaza.

Sunt kinetoterapeut si as putea sa-ti trimit niste exercitii pe care sa le poti face chiar oriunde.

Trebuie doar sa-mi trimiti un mail si sa-mi spui mai multe despre tine (varsta, sporturi practicate, orice alt element care crezi ca ar fi putut sa determine scolioza ta, tegim de munca sau de viata etc.)

Daca-mi trimiti cele de mai sus o sa incerc sa te ajut.

Adrian Teghiu, Timisoara

 

Buna,

Am 24 de ani, si sunt din Timisoara.

Am incercat sa va trimit mesaj privat sau email, dar se pare ca forumul nu ma lasa, poate din cauza faptului ca nu am nici un post.

As dori sa iau legatura cu dumneavoastra pentru o indrumare de exercitii pentru scolioza,

afectiune cu care am fost diagnosticat.

 

adresa mea de email este **********

Va multumesc

Editat de Cristinick
mail scos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Indraznesc sa va contactez si eu, in urma citirii raspunsului f. amabil adresat altui suferind. Si eu am scolioza lombara si hiperlordoza lombara. Sunt in etate de 50 de ani, am munca de birou.

As dori sa fac acasa 'gimnastica medicala' si sper sa ma puteti ajuta cu un sfat.

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Indraznesc sa va contactez si eu, in urma citirii raspunsului f. amabil adresat altui suferind. Si eu am scolioza lombara si hiperlordoza lombara. Sunt in etate de 50 de ani, am munca de birou.

As dori sa fac acasa 'gimnastica medicala' si sper sa ma puteti ajuta cu un sfat.

Va multumesc.

Nici o problema, dar pentru a va ajuta doresc mai multe detalii din partea Dvs. Va rog sa ma contactati la adresa de mail edit@yahoo.com.

Editat de Cristinick
mail scos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 25 de ani si de aproape o luna de zile am dureri in zona sacrata,mai tot timpul.Uneori e mai puternica si abia pot sa misc, alteori o pot suporta,dar e acolo si me seaca.Nu poate fi pms,pentru ca e mai mereu prezenta...dar sper ca totusi nu e grav.Are cineva sugestii?!?Pleeeease? :crazy:

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu pentru scolioza exista tratament prin gimanistica medicala. Zilnic trebuie facute cateva exercitii specifice. Pentru dureri se poate folosi Aulin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×