Sari la conținut
Forum Roportal
ADELAYDA

ajutor:( - fostul sau actualul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am o relatie cu A de 2 ani el e un tip mai mare ca mine cu vreo 7 ani .La inceput totul a fost bine pana in momentul cand a trebuit sa plece din localitate la Timisoara si ieri a implinit un an de cand e plecat.Ma suna des si imi trimite ff multe scrisori in care imi spune ca ma iubeste si ca vrea o viata alaturi de mine si oricum din cand in cand mai vine si acasa.Il iubesc stiu asta dar nu prea ma mai atrage fizic ci doar comportamentul lui si oricum ne despart multe lucruri: diferenta de idealuri eu vreau facultate el vrea o familie,sunt multe diferente intre noi,diferente care sa-au observat doar odata cu trecerea timpului.Acum in prezent am o relatie cu un tip cu care ma inteleg bine si cu care stiu ca as putea avea o relatie de durata pentru ca avem ff multe lucruri in comun dar problema e ca nu pot sa-la uit pe A ma gandesc mereu la el si intodeauna fac o comparatie intre el si restul baietilor cu care am umblat in timpul asta in care el a fost plecat.Acum in mai va veni acasa si nu stiu ce sa fac daca sa ma intorc la el sau sa raman in relatia din prezent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Il iubesc stiu asta dar nu prea ma mai atrage fizic ci doar comportamentul lui si oricum ne despart multe lucruri: diferenta de idealuri eu vreau facultate el vrea o familie,sunt multe diferente intre noi,diferente care sa-au observat doar odata cu trecerea timpului.

[snapbacca]37411[/snapbacca]

Trebuie sa te gandesti bine daca astea sunt suficiente motive sa rupi legatura cu el. E posibil sa fie obisnuinta ceea ce tu numesti acum iubire. Faptul ca ai scris "oricum ne despart multe lucruri", imi spune ca inima ta deja a ales si, fara sa-ti dai seama, poate, incerci sa te justifici sau cauti aprobarea noastra, nu sfatul. :- "Oricum"... :cry: diferenta mare de varsta este o piedica uriasa daca nu reusiti sa faceti amandoi compromisuri astfel incat sa o diminuati. Nu stiu cum puteti continua relatia daca aveti planuri de viata diferite.

 

Acum in prezent am o relatie cu un tip cu care ma inteleg bine si cu care stiu ca as putea avea o relatie de durata pentru ca avem ff multe lucruri in comun dar problema e ca nu pot sa-la uit pe A ma gandesc mereu la el si intodeauna fac o comparatie intre el si restul baietilor cu care am umblat in timpul asta in care el a fost plecat.

[snapbacca]37411[/snapbacca]

Iti era mai usor daca ai fi inceput relatia actuala dupa ce iti clarificai situatia cu A, sentimentele pe care le mai ai pentru el, sau dupa o eventuala discutie cu el - e posibil ca si el sa aiba o noua relatie. :o: La varsta lui mi se pare normal.

 

Acum in mai va veni acasa si nu stiu ce sa fac daca sa ma intorc la el sau sa raman in relatia din prezent.

[snapbacca]37411[/snapbacca]

Alegerea o faci numai tu ...pentru ca doar tu ii cunosti pe amandoi si ceea e cel mai important, inima iti apartine. Atentie insa ca in momentul in care decizi sa o termini cu A, ma tem ca nu va mai fi cale de intoarcere ca si in cazul altor adolescenti. El e mult mai mare, vrea o familie, si e posibil sa si-o intemeieze pana sa apuci tu sa regreti. Daca o termini, incearca sa nu mai faci comparatii intre el si altii; in felul asta nu o sa poti sa-la uiti. Fiecare baiat are partile lui bune si partile rele, nu trebuie sa faci comparatii intre ei.

 

Raman la parerea ca o discutie cu A, in care amandoi sa revizuiti sentimentele si lucrurile care va mai leaga, o sa te ajute mult. Doar daca sentimentele sunt foarte puternice mai are rost sa continuati. Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca ai scris "oricum ne despart multe lucruri", imi spune ca inima ta deja a ales si, fara sa-ti dai seama, poate, incerci sa te justifici sau cauti aprobarea noastra, nu sfatul.

DA POATE ASA E AM ALES DEJA DAR AM NEVOIE DE APROBAREA FAPTULUI CA FAC INTRADEVAR LUCRU CEL MAI POTRIVIT pentru MINE.MI-E FRICA SA NU GRESESC SI SA REGRET MAI TARZIU ATUNCI CAND VA FI PREA TARZIU...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

. Raman la parerea ca o discutie cu A, in care amandoi sa revizuiti sentimentele si lucrurile care va mai leaga, o sa te ajute mult. Doar daca sentimentele sunt foarte puternice mai are rost sa continuati. Succes!

[snapbacca]37438[/snapbacca]

DACA AS AVEA O DISCUTIE CU EL MI-AR SPUNE CA MA IUBESTE SI CA NU VREA CA TOTUL SA SE TERMINE.SUNT CONSTIENTA CA SENTIMENTELE DINTRE NOI INCA MAI SUNT PUTERNICE DAR..PARCA UN ZID sa-A PUS INTRE NOI.DE ACEEA TREBUIE SA NE GANDIM BINE INAINTE DE A INCEPE O RELATIE pentru A NU AVEA PROBLEME MAI TARZIU

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu vrei sa alegi cu mintea sau cu inima? Vrei sa faci alegerea "buna" sau asa cum iti dicteaza inima? Daca ai inceput o noua relatie, banuiesc ca si la "actualul"(al doilea) tii. Daca tu simti ca deja ai inceput sa te desprinzi de trecut si deja vezi fosta relatie inecata in obisnuinta...

 

In alta ordine de idei, era un test, in scris nu stiu cat de mare efect are. eu iti spun IUBITUL TAU SE INSOARA MAINE SI VA RENUNTA LA TINE PENTRU TOTDEAUNA.

 

Primul la care te gandesti in momentul in care citesti asta ...si nu suporti gandul, pe ala il iubesti. Daca merge testul chiar si asa in scris, tocmai ti-ai dat seama pe cine iubesti. Acum da-ti seama cum vrei sa alegi: cum e normal, convenabil, moral, sau dupa cum simti tu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti spune ca stii ca iubesti o persoana si ca sentimentele tale pentru ea(persoana) sunt puternice atata timp cat in perioada asta de cumpana ai putut avea si alte relatii. Prin cumpana ma refer la perioada in care intre voi a intervenit distanta.

Asa ca... cel mai bine e sa accepti ideea ca nu il iubesti, ci doar vrei sa crezi asta. E cel mai bine pentru amandoi, altfel riscati sa transformati presupusa iubire in tortura. Tu vei trai inhibata de gandurile lui familiste, suprimandu-ti dorinta de educatie. El va trai cu gandul ca ii impartasesti idealurile; si cand vei rabufni (se va intampla, inevitabil) va cadea asupra lui ca un traznet.

 

Parerea mea: E mai bine sa va despartiti aici drumurile. ca sa inchid printr-o metafora... Oricate operatii si-ar face Michael Jaccason tot nu va deveni blond cu ochii albastri...:- adica, oricate compromisuri ati face, aveti idei mult prea diferite... ceea ce e normal, considerand diferenta de varsta.

Move on!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricate operatii si-ar face Michael Jaccason tot nu va deveni blond cu ochii albastri...:-

[snapbacca]37525[/snapbacca]

 

Offtopic: Super!!! Asta chiar mi-a placut. ::cry:: Frumoasa analogie. Se cunoaste ca "suntem" la Litere. :o: :oca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Offtopic: Asta chiar mi-a placut.  ::o:: Frumoasa analogie. Se cunoaste ca "suntem" la Litere.  :roll:

[snapbacca]37528[/snapbacca]

 

Offtopic si eu: Pai se spune ca cel mai usor se explica o situatie prin comparatii... :roll: Cateodata imi reusesc si mie...de cele mai multe ori nu. :cry:

 

pe.sa.: Iti dai seama ce iesea daca eram la Cifre? :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu poti spune ca stii ca iubesti o persoana si ca sentimentele tale pentru ea(persoana) sunt puternice atata timp cat in perioada asta de cumpana ai putut avea si alte relatii. Prin cumpana ma refer la perioada in care intre voi a intervenit distanta.

Asa ca... cel mai bine e sa accepti ideea ca nu il iubesti, ci doar vrei sa crezi asta. E cel mai bine pentru amandoi, altfel riscati sa transformati presupusa iubire in tortura. Tu vei trai inhibata de gandurile lui familiste, suprimandu-ti dorinta de educatie. El va trai cu gandul ca ii impartasesti idealurile; si cand vei rabufni (se va intampla, inevitabil) va cadea asupra lui ca un traznet.

 

Parerea mea: E mai bine sa va despartiti aici drumurile. ca sa inchid printr-o metafora... Oricate operatii si-ar face Michael Jaccason tot nu va deveni blond cu ochii albastri...:- adica, oricate compromisuri ati face, aveti idei mult prea diferite... ceea ce e normal, considerand diferenta de varsta.

Move on!!!

[snapbacca]37525[/snapbacca]

NU CRED CA ARE VREO LEGATURA FAPTUL CA AM STAT SI CU ALTE PERSOANE IN TIMPUL ASTA DE UN AN.PUNE-TE IN LOCUL MEU TU AI STA SI AI ASTEPTA ATATA TIMP?INTR-UL FEL SI EU CRED CA E MAI BINE SA "NE DESPARTIM AICI DRUMURILE"DAR VEZI TU ASTA E FFFFF GREU pentru MINE,PUR SI SIMPLU NU POT,pentru CA ATUNCI CAND IL VAD NU MAI IMI TREBUIE NIMIca DECAT SA FIU CU EL :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×