Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

SI eu am scolioza coloana e in forma de s sufar de boala asta de la 13 ani si sint disperat ca ma doare citeodata foarte rau coloana vertebrala nu stiu ce sa mai fac as vrea sa stiu daca mai pot face ceva pt spate acuma am 38 ani uneori cind merg pe strada sint umilit de tinerii sint foarte suparat va rog sa ma ajutati si pe mine multumesc.

Nu trebuie sa-ti pese de ceilalti, daca rad sau nu de tine.....si ei vor ajunge la o varsta, si ei vor avea probleme de sanatate.....si atunci vor intelege.

 

Sedintele de fizioterapie sunt decontate de CAS, mai ales in cazuri ca ale tale, de ce nu mergi?....mi-e greu sa cred ca doctorul nu ti-a recomandat sa faci aceste sedinte.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Program de kinetoterapie pentru scolioza

 

 

Scurt program de exercitii pentru scolioza din pozitia Decubit Dorsal:

1.Din Decubit Dorsal cu bratele pe langa corp: aducerea genunchilor la piept, urmata de intinderea membrelor inferioare la verticala si coborarea lor lenta (cu genunchii in extensie). Se fac 3-4 serii a cate 8-10 repetari

2. Din Decubit Dorsal cu genunchii flectati si talpile pe saltea. Se incearca impingerea cu forta a genunchiilor in sus in timp ce kinetoterapeutul se opune miscarii, tot timpul partea lombara ramanand in contact cu salteaua.

3. Din Decubit Dorsal rasucirea capului spre dreapta si spre stanga ( miscarea se realizeaza descriind un arc de cerc cu barbia , de la un umar spre celalalt - 3 serii a cate 10 repetari).

4. Din Decubit Dorsal: se ridică alternativ cate un membru inferior cat mai sus, cu genunchii in extensie

5. Din pozitia Decubit Dorsal se ridica barbia in sus coborand umerii spre saltea, apoi se coboara barbia cu ceafa lipita de saltea si se ridica umerii de pe sol ( 3 serii a cate 10 repetari);

6. Din pozitia Decubit Dorsal cu genunchii in flexie cu bratele pe langa corp: apropierea si departarea omoplatilor ( 3 serii a cate 10 repetari);

7. Din Decubit Dorsal ridicarea lenta a bratelor prin lateral, pana ajung in prelungirea trunchiului pe inspir, la coborarea bratelor expiram ( 3 serii a cate 10 repetari);

8. Din Decubit Dorsal inclinarea capului spre dreapta si spre stanga, cu tendinta de a lipi urechea de umar ( 3 serii a cate 10 repetari);

9. Din pozitia Decubit Dorsal cu bratele pe langa corp, palmele sprijinite pe saltea: ridicarea picioarelor la verticala si din aceasta pozitie -- "bicicleta", piciorul trebuie sa fie perfect intins la terminarea unei miscari ciclice. 3-4 serii a cate 8-10 repetari. Scurt program de exercitii pentru scolioza din pozitia de "Patrupedie":

1. Din pozitia de patrupedie ridicarea spre orizontala membru superior stang si membru inferior drept. Aceasi actiune se executa si cu membru superior drept si membru inferior stang ( 3-4 serii a cate 10 repetari)

2. Din pozitia de "Patrupedie" arcuirea trunchiul superior ( abdomenul se ridica sus si capul se proiecteaza spre jos). Se recmanda 3-4 serii a cate 10 repetari

3.Din pozitia de "Patrupedie" se lasa musculatura fesiera pe talpa piciorului si revenire. Exercitiul se repeta 15-20 de ori Scurt program de exercitii pentru scolioza din pozitia de Decubit Lateral

1. Din pozitia Decubit Lateral (culcat pe o parte). Cu bratul situat pe sol, intins sub cap, mana cealalta pe sold. Din aceasta pozitie, ridicarea membrului inferior (abductia membrului inferior) cu genunchiul intins si inspiratie, apoi revenire cu expiratie. 3-4 serii de cate 8-10 repetari. Apoi se reia miscarea si pe partea opusa.

2. Din pozitia Decubit Lateral. Cu sprijin la nivelul membrelor inferioare si genunchii intinsi, mainile la ceafa, ridicari laterale ale trunchiului facand un unghi de aproximativ 30º cu solul. Se pot face 3-4 serii de cate 8-10 repetari. In continuare se executa acelasi exercitiu din culcat pe partea opusa. Scurt program de exercitii pentru scolioza din pozitia de Decubit Ventral

1. Decubit ventral, bratele intinse deasupra capului, ridicarea trunchiului si a membrelor inferioare in extensie, apoi revenire si pauza

2. Decubit ventral cu mainile la ceafa; ridicarea trunchiului in extensie si tragerea coatelor inapoi cu inspiratie; kinetoterapeutul mentine fixe membrele inferioare

3. Decubit ventral, kinetoterapeutul se opune miscarii de rotatie interna si adductie a membrelor inferioare (izometrie) Scurt program de exercitii pentru scolioza cu bastonul de gimnastica medicala

1. Din pozitia stand asezat cu un baston asezat diagonal la spate, apucat cu mana dreapta de sus si cu stanga de jos, executa intinderea bratelor inapoi cu extensia trunchiului -- inspiratie, revenire cu expiratie

2. Din pozitia stand cu bastonul apucat de ambele capete, executa ducerea bastonului lateral stanga (bratul drept sus, stangul lateral), concomitent cu rasucirea trunchiului si usoara aplecare spre stanga

 

In cabinetele noastre de kinetoterapie din Bucuresti elaboram programe de recuperare medicala (gimnastica medicala, fizioterapie si masaj terapeutic pentru pacienti diagnosticati cu scolioza in C, scolioza in S, scolioza dextroconvexa, scolioza dextroconcava, cifoscolioza, lordoza,etc.

 

Pentru mai multe informatii privind tratamentul medical si pentru programari va rugam sa ne contactati la tel. 031,429,50,58 ; 0722,555,112 sau 0766,735,404 sau vizitati site-ul nostrum http://www.kinetomedica.ro

post-404517-0-25179800-1397222801_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un tratament eficient pentru toate tipurile de scolioze este terapie SCHROTH.La Ivakinetic ,cabinet situat pe Calea Floreasca nr 230 ,tel 0725920595 exista personal calificat in aceasta terapie  in Germania ,tara de origine a acestei terapii.

Detalii pe www.ivakinetic.ro/servicii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intra-adevar, Terapia Schroth este foarte eficienta si are rezultate uimitoare, mai ales la copii si adolescenti. Baietelul meu a avut o scolioza destul de avansata si am reusit acum sa ajungem la o coloana aproape dreapta, dupa sedintele de Terapia Schroth cu fizioterapeutul Bogdan Goga. Este un om minunat si un foarte bun profesionist. Ma bucur ca mi-a fost recomandat si ca mi-a convins copilul sa participe la aceste sedinte de recuperare medicala.

Pentru ca exercitiile sunt destul de greute, am inteles ca terapia schroth este recomandata copiilor peste 10 ani. Cu perseverenta si rabdare ele pot fi invatate. Acum baietelul meu executa unele exercitii si acasa, mergand in paralele si la centrul Terapia pentru miscare. Desi copilul poate invata exercitiile, este nevoie si de supravegherea fizioterapeutului, mai ales ca programul de exercitii este schimbat si readaptat in functie de evolutia si progresele pe care le face.

Despre Terapia Schroth si scolioza gasiti info foarte utile pe www.terapiepentrumiscare.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×