Sari la conținut
Forum Roportal
Corydalis

Mancaruri traditionale de Paste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

lazac spárgával

Asta va fi pe masa mea de Paste cu mici diferente: - Salmonul va fi mai gros si mai bine prajit, nu va fi pe lemn ci pe tava de portelan, pe langa Asparagus vor fi si cartofiori marunti fierti in coaja, curatati si pe urma pusi pe gratar sa fie putin si crocanti, mujdei destul ca si lamai, Sauce Tartar si orez alb in aburi in caz ca vrem si altceva dar si Sauce Béarnaise.

Nu cred ca vine cineva la masa ca nu s-a anuntat inca nimeni.  Voi avea destule altele ce pune pe masa in caz ca apar calatori flamanzi.   

Fac si Supa de Pui ca nu se arata sezon cald inca si oua rosii pentru decoratie pe masa, doar pe timp de mancat, altfel stau in frigider.  Marti devin altceva, cu cartofi si smantana la cuptor.  Daca gasesc macar un picior de gasca la chinezu' ar fi bine sa-l prajesc dar n-am sperante.   Atat va fi traditia mea anul asta.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omului nu-i place Paprikas-ul, paste fainoase in general nu mananca si nici smantana in mancare ca nu-i iute, desi n-are voie ca are CANCERuri de la Beregata pana la inclusiv A**s!!! 

Din Paprikas am de dus si la cateva persoane maghiare din Ungaria care nu mai pot sa gateasca de batranete, au peste 86 de ani si poftesc la ceva traditional de sarbatori.  

Mereu am gatit cel putin 3 feluri de mancare pentru fiecare masa in viata mea maritata, ca la copiii nu puteam sa dau ce nu voiau, el la fel voia doar ce-i place iar eu ce voiam ca stiu sa le fac pe toate.   Prima se termina mancarea mea :meeting: ca-i mai gustoasa si nu-i deajuns niciodata!!!  Ca atare, eu-s mai sanatoasa!!! 

Si cand mergeam in restaurante impreuna, orice comandam, il mancau copiii ca era mai bun decat comandau ei.  Si acum ma mai gandesc ce o sa mai prepar si pentru ei in caz ca apar sa nu fie numai platou rece, salate, fructe, branzeturi, oua rosii, Cozonac fara umplutura in loc de paine si unt, piept de pasare in cuptor, rece, ca nu mancam mezeluri cumparate.

In rezerva mai am si o cratita mare de tocanita de ovina, un fel de Stufat, in caz ca foamea e mare, sau il duc acasa pentru a doua zi.  8 litri de Sos de Spaghetti tot in rezerva pentru fiica de dus cu ea in borcane de 1 litru cu surub de metal, ca ea are de plimbat catelul langa Pacific, pana eu prepar reteta de pe vremea lui Garibaldi, care fierbe 24 de ore pe foc minim.  Chiar daca nu vine, nu se va strica ca imedial impartim intre prieteni si partneri, nici nu ajunge la jumatate din cei mai importanti.   

Pentru nepotul am de facut snitele lungi si subtiri din piept de pui sa fie mai atractiv de mancat.  Feliez asa in fasii carnea si le mananca cu placere.  Langa, va avea Morcovi , Gulie, Pastarnac, Rutabaga si cartofi la fel taiati ca pentru cartofi prajiti, stropiti cu Ulei de Avocado ca rezista la temperaturi inalte din cuptor, ca vor fi fara ulei copti lejer pe hartie in tava.   

Mai sint 2 saptamani pana la Paste parca, poate mai adaug ceva pe lista scurta, nu-i exclus nimic.  Inainte de inchiderea magazinului COSTCO voi mai cumpara fripturi sa fie proaspeti daca am nevoie si de gratare, de vita si de cotlete de oaie din Australia, specific asta ca ne vine de acolo marfa si n-are miros de blana, seu, nespalat, transpiratie, nimic, doar este scump!!!  

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai gustoasă friptură de miel. O rețetă folosită de cei mai faimoși bucătari

:no:  La mine nu zboara asemenea retete unde cartofii absorba grasimea/seul din carne scurs + cei 50 ml de ulei adaugati ...  Eu cumpar pulpa cu os daca vreau sa fac mancarea asta.  Pun pe un grilaj in cratita curcanului, adaug apa sa nu se distruga cratita pana se topeste grasimea, de acolo ma servesc cu o pipeta mare de zeama sa stropesc marfa de carne sa nu se usuce.  Cartofii curatati intra separat pe o tava tapisata in cuptor, ca oamenii, nu ca porcul sa mananc de Asa Mare Sarbatoare!!!  Nu mananc nici cartofi cu coaja sau saturate de seu de oaie, nici orez sau paste, legume!!!    Zeama aia nu este Sauce pentru mine, e boala curata sau moarte!!!     

https://evz.ro/friptura-de-miel-ca-la-restaurant-o-reteta-gatita-de-cei-mai-faimosi-bucatari.html

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2NlOTk4OGRmOTg2YzQ3ZGM5ZDBmZmZhZmI5NmE1ZDVi.jpg

Acum aud si eu, ca mai nou, orice carne afumata devine "jambon" ca-i de Porc, Curcan, Vita, Capra, Oaie, sau altceva.   La natia maghiara Jambonul este carnea zilei de Paste.   Pe langa oua si asta devine foarte scump in aceasta perioada ca si alte delicatese care-l acompaniaza.  Ceapa verde, ridichi, usturoi verde, si cine ce mai vrea, ardei iute proaspat cred.

Cozonac fara umplutura uns cu unt si un sfert de oua fiert era favoritul meu in copilarie ca nu aveam voie la carne de porc.   

Jambonul afumat se fierbe impreuna cu niste Carnati, 1 kg cel putin, in oala mare cu 2 frunze de Dafin, Piper negru boabe,  cateva boabe de Jenupar, dar asta este dupa gustul fiecarui,  o capatana de usturoi taiat in doua pe orizontala cu coaja cu tot ca si vreo 2 cepe mari taiate in cate 6 bucati.  Eu as mai adauga si cateva crengi de Thyme, radacina cat jumatate nuca de Ginger ca acel miros de fum sa fie mai suportabil dar si telina verde aromatizeaza placut.  

Cei din Ungaria fierb si ouale in acea zeama in care a fiert jambonul, noi in Secuime nu faceam asa ceva si nici fasole nu fierbeam in acea zeama dupa o vreme, ca era iarna, indiferent pe ce data cadea Pastele.   Am mai auzit de asta si mai demult, noi dadeam la porci si alte animale cate-un pic zilnic pana se termina sa aibe si ei sarbatoare ca le place tot ce-i sarat.

Atasez o lista de Cozonaci, unii sint umpluti, dar majoritatea nu sint.   

https://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=Awrg0dzg5StkQ7wKos1XNyoA;_ylu=Y29sbwNncTEEcG9zAzIEdnRpZAMEc2VjA3Nj?p=húsvéti+kalácsok&fr=mcafee

Pentru cine nu stie, jambon fiert si racit, carnati, oua rosu, cozonac, unt, hrean se mananca la micul dejun.   Sau daca intra cineva si ne este un moment aproape de pranz sau cina, se serveste respectivul membru de familie, ca traditia vrea ca nu se viziteaza in prima zi de Paste decat rudele.  Poate s-au mai schimbat si din aceste legi traditionale, n-am idee.  

In State doar Duminica este sarbatoare, si fiecare face ce vrea cu acea zi!!!  Luni e zi de lucru si nimeni nu prea gateste nici pentru Duminica, merg la chinezu' in restaurante sau comanda sa fie livrat la domiciliu si se si termina evenimentul mult asteptat.   In biserici merg inca oamenii, dar este numai o singura slujba si nimic noaptea!!!  Este strict interzis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu facem nimic cu apa în care a fiert carnea aia. E prea sărată. Dar sa fierbi ouăle roșii în ea nu e idee rea.

Doar ca facem vopsea din coji de ceapa și nu îmi imaginez cum scoți șoanca din apa și apoi arunci acolo cojile de ceapa roșie... :eek:.

E o idee buna, economie de energie și apa are deja sare, nu se crapă ouăle.

Merci. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se scoate cu polonicul apa/zeama din oala imensa unde a fiert "șoanca" intr-un vas mai mic si se lasa la racit ca altfel imediat se sparg ouale.

Intr-o cratita mult mai mica, in care deja sint asezate cojile de ceapa, peste care oua si iar coji de ceapa sa fie acoperite bine, sa se inroseasca aproape uniform doua randuri de oua, se va turna zeama calduta!!!  

Se fierb pe foc mic vreme de 2 ore, dar se incearca pe unu sa nu curga galbenusul.   Se mai adauga si 2 linguri de otet cel putin, sa se fixeze mai repede si bine culoarea pe cojile de oua!!!   :smartass:

In zeama deja colorata se pot fierbe si oua cu frunze in ciorap sau altfel preparate si frumos decorate.

 

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 ore, Rodica` a spus:

 ... nu îmi imaginez cum scoți șoanca din apa ... :eek:

Cardi B egy sztriptíz bárban történt verekedés miatt nem reklámozhatta a Call of Duty: Modern Warfare 2-t bevezetőkép

Cu din aste ajutoare, sau imprumut de la marina americana vre-un instrument de prins pesti mari din oceane, si-l pescuiesc din oala  :lol2:

In caz ca nu vreau sa-mi stric maniciura, ma folosesc de altele din bucatarie de la sectia Curcan sau Gratarul din curte care set-uri mai au furculita din metal greu cu care se poate intoarce bucati grele de carne.   Insa tipical este sa scoatem din lichid si munca devine mult mai usoara.

https://us.shopping.search.yahoo.com/search;_ylt=AwrgN93oFS1k_5IIGbJXNyoA;_ylu=Y29sbwNncTEEcG9zAzE0BHZ0aWQD?p=grilling+tools+made+in+the+usa&type=E211US91088G91723&ei=UTF-8&fr2=p%3As%2Cv%3Aw%2Cm%3Apla-more&fr=mcafee&IG=0ae037dd90a949969d00000000fb5674

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De azi am mai adaugat ceva pe meniul meu de Paste.  Un picior de curcan afumat, care va fi fiert in stil de " Şonka = Jambon" cu multe arome si-l voi devora eu in 3 zile, ca el nu vrea.   

Mai am de cumparat si Hrean, n-am stiut ca voi gasi undeva curcan in forma asta, dar si alte garnituri de sezon.    Magazinele sint cam goale si cu din astea marfuri de sezon nu se mai pun pe rafturi ca vor ramane nevandut.    Am cumparat ieftin rosii rupte mai multe pe o ramura cu 99 de cents/0,454 grame, ridichi si ceapa verde 4/dolar, patrunjel verde 3/dolar, paini la pret redus, Ananas intreg 99 cents bucata  :eek: ,  4 ardei iuti Jalapeño ieftini de tot ca se cumpara cu punga mare de plastic, sint de marime mare si mai mici, eu prefer pe cat mai mari, sa lucrez usor, sa scot venele iuti si le voi adauga in Paprikas, pentru o aroma excelenta.

Sint foarte obosita deja.        

   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×