Sari la conținut
Forum Roportal
Corydalis

Mancaruri traditionale de Paste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fotó: Shutterstock

Babka, original comunitatilor evreiesti din Polonia, Ukraina si Rusia ... eu inca n-am gustat dar am vazut in alimentara noastra.   Trebuie sa fie la fel de bun ca si cozonacul bine cunoscut cu nuci, si apare doar de Paste pe mesele celor care-l prepara.   Este unicat ca pe vremuri nu se putea prepara orice oricand.  Precum n-a exista nici Craciun in Julie!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu niste sarmale grozave am facut asa de fericiti musafirii mei, s-au bucurat parca erau copiii la prima jucarie sau ciocolata.   Desertul le-a lasat fara grai!!!   Tiramisu din alimentara cea mai apropiata ca au fost zile fierbinti si sa nu se distruga forma se decoratia, nu m-am dus departe pentru atat.   Am cumparat 2 bucati de 2 libre, unu s-a mancat alta l-au dus cu ele acasa ca si o mare parte din sarmalele pentru care tremurau.   Am avut cea mai fericita zi din ultimii ani, imi place cand munca este apreciata si au fost sincere tinerele, ca si copiii mei.  

Concluzia mea este ca orice ai avea pe masa pentru un eveniment, daca atmosfera este placuta, mancarea devine divina!!!  N-am avut miel sau jambon, nici drob sau cozonaci, dar am decorat o masa cu o fata de masa alba cu firicele argintii tesut, in mijlocul mesei om pus o amintire de la mama, arata tot ca o fata de masa mica, ea l-a cusut in cruciulite in tineretea ei pentru a fi acoperit cosul cu alimente dus la sfintit  in biserica Catolica.   Doar odata pe an era folosit, dar in ultimii 20 de ani deloc si azi l-am pus pe masa, si pe ea o farfurie cu oua rosii din care deloc nu s-a gustat sau din alte platouri cu care sint foarte obisnuite.   N-ar trebui lasat sa dispara sarmalele din retetare, desi se observa ca multe femei demult nu mai pierd timp cu gatitul traditional.

Doresc la toti membri de grup sa aveti parte de fericire de sarbatori, conteaza mai mult decat orice!!!     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://utazasielmenyek.hu/utazasi-magazin-hirek/ajanlo/1687-mives-tojas-muzeum

Pe acest site se pot vedea OUA de Paste la mare arta intr-un muzeu din Ungaria.

Din 19 tari de pe Planeta si 55 de locuri traditionale este adunati colectia de oua, munca maestrilor si artistilor care ne-au dovedit aproape imposibilul. 

Zengővárkonyi Tojásmúzeum 9

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

                How an Easter Egg Tradition Became a Symbol of Ukrainian Resilience       71c65c67cc014cb2bc0a374335868a31      The History Behind the Ukrainian Tradition of Decorating Pysanky Easter Eggs                                                                      Pentru ca sezonul lor abia a inceput si sint asa de frumoase ca nici nu le-as manca aceste piese de arta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citesc in ziarul maghiar despre Supa de Fasole boabe uscate preparat in zeama in care a fiert Jambonul afumat, oferit de Paste la masa principala Duminica.   

Pe vremuri supa din asta se manca in alte ocazii dar nu in zilele festive al Pastelui, categoric.   Era mereu o gaina batrana in cotet care a intrat in oala de supa si era o zeama regala pentru multe zile ca se manca odata pe zi cel putin si supa.   

In familia noastra nu se folosea acea zeama la fasole sau la nimic pentru umani, doar la animale se dadea cate putin in amestec cu tarate si cartofi fierti.   

Stiu ca erau si cei care-l foloseau la fiert sarmale, sau de fiert ouale pentru a fi inrosite in culori din magazin sa aibe gust mai bun dar eu n-as fi putut manca nimic in acel caz.

N-am nimic impotriva supei de fasole dar cu alta ocazie, nu de Paste!   Rare ori se poate folosi cu succes ceva ramas de la alta mancare.  Nu se merita zgarceala ca se pierfe mai mult decat s-ar crede, gustul si aroma n-o sa placa la oricine, pana ce o supa obisnuita de fasole este foarte placut de mancat.    

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://evz.ro/cat-costa-cozonacul-special-al-lui-catalin-scarlatescu-celebra-reteta-a-fost-dezvaluita-chiar-de-chef.html

Reteta de un Cozonac sofisticat de celebrul Cofetar roman, Catalin Scarlatescu!   adaug preturile de la mine sa vad la cat ma duce ca de cumparat nu se gasesc in West, poate la New York si unde-i mai veche populatia romana si maghiara, in Arizona sint doar de la Loteria Vizelor de 15 ani, invazia pentru Biznizul de Babe = Case de intretinut batrani.  Va costa mult mai mult ca se cumpara in pachete mai mari, Goji Berry este foarte scump ca si Fistic si nu se vinde varsat doar la pachet mai mare, ca si rahat doar la orientali se gasesc, iar vanilia o sa ma uit azi cat costa, eu folosesc lichid, 200 ml = $30.   Benzina va costa ca nu se gasesc intr-un loc aceste ingrediente in America, plus munca, gaz pentru copt si curent electric sa lumineze bucataria.

Imaginati ca nu este mare inghesuiala langa acestea, doar daca este o mare familie sau mai multe familii vor gati impreuna se merita, altfel se va manca ce-i pe acolo mai ieftin si cunoscut.

Ingrediente pentru 2 cozonaci:

  • 1 kilogram faină  = 0.80  dolari                          
  • 250 grame zahăr = 0.50                                   
  • 450 mililitri lapte = 0.50                             
  • 5 ouă proaspete  = 1.50
  • 1 păstaie vanilie  = 4.99
  • 50 grame drojdie proaspătă (sau 2 plicuri de drojdie instant, 14 grame)  = 4.00
  • 300 grame unt = 2.00
  • 500 grame nucă măcinată =  4.00
  • 200 grame rahat =  6.00
  • 200 grame ciocolată de calitate topită la bain marie  =  4.00
  • 30 grame portocală confiată  4.00
  • 30 grame coajă de lămâie  0.75
  • 100 ml smântână naturală pentru frișcă  5.00
  • 100 grame ciocolată cu lapte  2.00
  • fructe pentru decor (portocale, merișoare, goji, nuci, fistic etc.) =  15.00

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP.o3433cT1h9tMl5zl5qANOgHaE8&pid=Api&w=148&h=148&c=7&rs=1       Cozonac, cel mai reprezentativ fel de mancare pentru o celebrare!!!   

https://www.playsport.ro/ce-mananca-simona-halep-de-paste-in-fiecare-an-delicatesa-care-nu-lipseste-niciodata-de-pe-masa-familiei-in-aceasta-perioada-136929?utm_source=EVZ&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Cam subtire este doar cozonac de mancat dar si din ala putin intr-o zi festiva precum Pastele, gasesc eu.   Nu sint pentru a manca 24 de ore nonstop, dar mai este loc in oricare dieta si de alte feluri dietetice, energizante, apetisante si consistente, dar fiecare are o alegere, o preferinta in alimentatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://evz.ro/alerta-au-aparut-traficantii-de-carne-de-caine-mare-atentie-de-unde-cumparati-mielul-de-paste.html

"Catel sau Miel ... asta este intrebarea zilei?  Mare atentie ca se poate si muri de carne de animal bolnav, as prefera gasca, rata, gaina, decat sa n-am pace in suflet ce voi manca.   

Au fost si in State cazuri alarmante de animale disparute iar blana sau pielea s-a gasit in gunoi dar au investigat pana au gasit in frigiderele chinezilor prin San Francisco cele mai multe cazuri, dar erau cazuri si in San Diego si peste tot pe Coasta de West in 1987 dar s-a terminat la fel de rapid cum a inceput ca toti au fost deportati de unde au venit ca pagubele erau foarte mari.  Animale de rasa au fost furati cand ies la o plimbare in curte serara, si furati cumva.       

Ma gandeam de ce n-am auzit de Pastele catolic asa ceva???  pentru ca se mananca Jambon afumat, sarmale si o supa de gaina care zeama se transforma in pilaf de multe ori pentru copiii, bolnavi si batrani.    

Poate am mai scris, in State NU se vinde miel niciunde, nici ciobanii sau proprietarii de turme nu fac asa ceva sau de alte animale mici/tinere.   Sint lasati sa creasca pana la o vreme mai indelungata, nu stiu datele exact, doar am cunoscut romani care s-au dus la ferma si au cumparat miel crezand ca il va taia pentru ei.  Li s-a spus ca sint urmariti pana ies din localitate dar si dupa, daca fac asta intra in puscarie si asta nu e gluma aici.    La fel si cu porcul de Craciun este legea, doar in abatoare se sacrifica, nu acasa!!!

 

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

spanac-1-800x450.jpg

Spanacul trebuie evitat de către persoanele care suferă de Litiază Renală,  Reumatism, Gută,  Hepatită, Pietre la Rinichi sau Vezică, Osteoporoză, Inflamații Gastrice sau Intestinale sau Artrită.  Conţine Acid Oxalic, contraindicat în aceste afectiuni din cauza conţinutului de Oxalaţi de Potasiu, de Calciu si de Acid Uric!!!

Despre spanac se mai știe că scade colesterolul rău din sânge și că este un antiinflamator foarte bun!!

https://substantial.ro/mare-atentie-nu-consumati-spanac-daca-aveti-aceste-afectiuni-poate-fi-extrem-de-periculos/?utm_source=projectagora&utm_medium=contentdiscovery

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP._8OizoI5hwN9u07iyNJ-FAHaFH&pid=Api&P=0&w=251&h=173     Nu se recomanda inainte de un rendez-vous important  :derisive:

*In schimb Ceapa Verde este "viața" fara de care sintem ca si morți.   Curios, se recomanda doar primavara, parca altadata pute mai rau?  Noi mancam foarte multa ceapa, dar cam putina ceapa verde, mai mult pentru decorarea platourilor, intre branza si rosii sau langa salata de vinete sa para mai colorat nu asa de palid cu felii de rosii si ardei gras colorat, langa fasole batuta pentru Taco si orice alta specialitate sa fie.*   

******

Ce se întâmplă cu glicemia dacă mănânci ceapă verde. Acest aliment de primăvară are proprietăți nebănuite

Ceapa verde este o excelentă sursă de vitamine, fibre și minerale. O sută de grame de ceapă are doar 30 de calorii, așa că este bună și la dietă. Totodată, conține sulf și quercitină, antioxidanți cu potențial anticancerigen.

Cu un gust proaspăt și dulceag, ceapa verde este preferata tuturor în sezonul cald, alături de o bucată de caș sau într-o salată cu roșii zemoase.

Dar ceapa verde nu este doar gustoasă, ci și sănătoasă. Află mai jos ce beneficii are consumul de ceapă verde.

Ceapa verde, bună pentru diabetici și hipertensivi

Ceapa conține sulf, un compus care ajută la reglarea glicemiei.  Alți antioxidanți din această legumă contribuie la combaterea acțiunii radicalilor liberi asupra celulelor și protejează inima. De asemenea, s-a constatat că poate echilibra nivelul tensiunii arteriale.

Consumul de ceapă verde este asociat cu un risc mai mic de răceală, gripă și alte infecții respiratorii. Acest lucru se datorează conținutului bogat în vitamine (în special vitamina A și C) și minerale. De asemenea, ajută la ameliorarea febrei și a tusei, ca urmare a proprietăților antivirale și antibacteriene.

Ceapa timpurie este bună și pentru digestie, deoarece este bogată în fibre. Este indicată și în caz de diaree sau alte tulburări gastrointestinale.

Mănâncă ceapă verde pentru oase sănătoase și vedere brici

Datorită conținutului crescut de vitamina A și alte carotenoide, ceapa ajută la îmbunătățirea vederii și prevenirea inflamațiilor din corp. Iar vitaminele C și K din ceapă sunt perfecte pentru sănătatea oaselor.

Nu în ultimul rând, ceapa verde ar putea avea proprietăți antitumorale, datorită sulfului cu efect antioxidant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×