Sari la conținut
Forum Roportal
Corydalis

Mancaruri traditionale de Paste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu, dupa traditia in acele vremuri cand am crescut, nici romanii din Maramures de prin munti, nici Ciorbe nu faceau decat Supe cu rantas ca ungurii.   

Dupa ce au venit destui romani din Regat, Oltenia, Moldova in Maramures, au bagat in alimentari si Branza Telemea pe care nu cumpara nimeni ca era intr-un lighean cu zeama si plin de muste moarte, ingalbenit de vreme, de ulei de masline nimeni n-a auzit sau de masline care deodata cu branza au facut calatoria si erau tot intr-un lighean, deschis la vedere.  

Ovine nu se manca de Paste atunci de unguri, poate cei care ingrijeau turmele, nu cunosc nimic despre ce au mancat ei.  

Nici Peste nu era la moda, UNGURII sint pe lista acelori natiuni care consuma cea mai mica cantitate pe an si azi!!!   Parintii mei n-au avut in gura asa ceva, am incercat mamei in State sa guste si i-a fost asa de rau ... eu la Bucuresti dupa '69 am incercat sa ating doar, dar nici pe romanii n-am auzit cu vorbe ca : - Dezlegare la Peste desi erau deja destui in oras.

Maioneza 100% era un necunoscut si in 1966 ca si Salata de Boeuf si alte mancaruri de prin Regat ca cele din Oltenia n-au ajuns acolo.  Nici azi nu stiu ce mancau Ucrainienii, desi aveam 2 vecini, atat doar ca nu acceptam nimic de la ei ca erau suspecti cu boala TBC.

Cuvantul Pasca am auzit dar nu stiam ce acopera!!! ... si atunci nu era la moda sa intreb ce inseamna.   Nu cred ca am fost interesta ca nici pana azi inca n-am mancat si mi-e bine, nici n-am vazut nimic reclamat sub aceasta denumire.   S-ar putea sa fi gustat fara sa stiu ce nume are bunatatea, din categoria prajituri vreau sa cred.

In Secuime nu prea erau imitati romanii la mancare mai ales, nici in ultima vreme cu 20 de ani in urma cand am fost ultima oara acolo.   Nici ca turisti nu trec pe acolo multi romani, decat in caz de ceva major daca este necesar.   La o nunta care nu se poate refuza, sau inmormantare.   

In State, romancele fac Drob din pipote, inimi si ficati de pui ca-i mai ieftin.   Eu nu mananc la nimeni, nici apa nu beau macar sa economiseasca si mai mult, dar nici la mine nu mai vine de un sfert de secol ... NIMENI sa manance.   Acum am venit din Costco si pretul la miel incepea cu $ 18,99/0,454 grame de carne cu oase.   

Pe moment fierb ouale intre coji de ceapa.    

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cât timp poți păstra ouăle în frigider. Greșeala care îți poate provoca probleme de sănătate grave

Au uitat sa scrie si despre oua care sint goale pe dinauntru dar se vand ca proaspete de la tara.  Aici n-ai voie sa le atingi, nu te lasa producatorul, e lege, iar acasa la fiert doar plutesc in apa nu se scufunda  :surrender:  am patit odata si eu.   Aici de la caldura excesiva se usuca repede orice.    Un bostan imens ajunge un balon cu coaja subtire ca foita de tigara!!!

Este important de cumparat din loc sigur oul!!!    

https://evz.ro/cat-timp-poti-pastra-ouale-in-frigider-greseala-care-iti-poate-provoca-probleme-de-sanatate-grave.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fiert vreo 3 ore acel picior de curcan si deloc nu era spre fiert, desi se presupune ca si acel jambon secuiesc necesita doar 1 ora/kg. 

Ciolanasul meu are doar 500 grame cu os cu tot, l-am tinut si in apa rece la desarat 10 ore si ma gandesc ... ce varsta poate sa aibe, de pe vremea dinozaurilor chiar???

Era in ambalaj Vacuum, abia am reusit sa-l desfac cu un cutit mai taios decat lama de ras. 

L-am si ros cu un cutit de acel depozit de fum, negru si cu o perie noua de dinti cumparat special l-am mai frecat sa iasa cat mai multa materie neagra desi parea a fi auriu de la fum.    

Dimineata voi continua fierberea in alta apa cu alte arome, l-am scos din apa asta si-i in frigider in punga speciala sa nu miroase.   Imi prevesteste un esec si asta, imi voi cumpara ceva dintr-un magazin sa am gata pentru actiune si Planul B ... cand merg sa ridic si tortul comandat.   

Am mai cumparat marfa asta dar n-am avut probleme, era din alt magazin si credeam ca toti curcanii sint la fel.  De vreo 2 ore aerisesc casa, am ars si scortisoara in forma de scoarta nu praf, sa schimbe aerul, se poate si cateva cuisoare pune pe ochiul cel mai mare in mijloc cu flacara la minim pentru 2-3 minute doar si totul deschis pentru aerisire totala.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Ce a constatat un bărbat după sacrificarea unui miel de 5 kilograme, cumpărat viu de la un cioban din Vaslui???"

*Eu nu pot imagina un miel de 5 kg!!!   Este foarte mic, in State este interzis de taiat animale asa de mici, nici nu se vinde de ciobani decat in cazuri rare cand nu stie ce fac clientii cu micutul animal.   Chiar conteaza undeva ce se va manca de Paste???   Eu mereu mananc ce-mi convine si multi sint ca mine dar se forteaza ca altceva "trebuie" mancat si se imbolnavesc rau de tot si nu se vor vindeca niciodata.*

https://www.gandul.ro/actualitate/ce-a-constatat-un-vasluian-dupa-sacrificarea-unui-miel-de-5-kilograme-19957349?utm_source=capital+text+link&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mno, asa e dacă nu iei și tu o bucata de cotlet de porc afumat. Sau un mușchiuleț, musai ca sunt și p-acolo cărnuri afumate de porc. Îl fierbea cu foi de dafin, piper și ce vrei... Îți făceai un jambon numa bun. Suculent și gustos. Treaba ta. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate exista undeva pe la marginea orasului vre-o macelarie poloneza cu afumaturi, dar americanul de rand, nu mananca asa ceva.   In alimentarile din jurul meu nu exista in nici unul, atat am condus sa gasesc curcan afumat si am gasit departe de mine la vreo 45 km un drum.   Suncile locale se numesc afumate dar sint numai cu fum lichid tratate, n-au fost in casute de fum.   Au o aroma de fum care este cam enervant.  Se mai vinde un carnat polonez tot cu lichid afumat, dar nu cumpar des.

"cotlet de porc afumat, sau un mușchiuleț, musai ca sunt și p-acolo cărnuri afumate de porc" ... in Arizona se mananca diferit de California, mexicanii domina si Nativii locali din Tribul Navajo care uscau carnea la soare dar se usuca si o lamaie ca o decoratie pe pomul de Craciun.   Ungurii traditionali au in curte fumatorie stiu, dar nu-mi fac obligatii cu nimeni.  Multi vaneaza si ei stiu ce fac, eu n-am de multumit la nimeni nimic.   Ciolanul meu de curcan e cam nesarat, dar altfel este foarte bun, l-am gustat mai inainte cu 2 oua rosii crapate putin, hrean, paine speciala cu unt, ridichi si o cutie de capsuni ca erau irezistibili si dulci, aveau si aroma.  Nu stiu de unde l-au adus dar demult n-am mancat asa o bunatate.    

Am si terminat cu munca de bucatarie pentru o zi macar pentru acest eveniment, mancam ce avem, iar restul de gateala se transfera pentru Duminica viitoare de Pastele urmator.  Azi aproape totul este inchis, si ma bucur ca lumea se odihneste.  Cand ma scol, mergem la fiul, am pregatit cosuletul nepotului, o sa-i placa precis dar inca nu intelege chestii din astea.  

Luni se vinde toate marfurile de Paste la pret foarte redus in toate magazinele, atunci ma mai prepar si pentru Pastele Ortodox, care sper sa fie mai calduros decat a fost si azi.

Nu sint orasele de Paste aici ... inca!!!  Nimic nu este special pentru ziua asta in America!!!   Cu jumate gura este si interzis sa spui Happy Easter, sa nu jignim evreii!!!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce sos poți să faci la carnea de miel. Este absolut delicios. Secretul unui celebru bucătar

Mai mult se scrie despre viata bucatarului, n-am rabdare sa caut cuvintele printre randuri, dar si un mujdei face fata si "mamaliga cu branza". 

https://www.ego.ro/ce-sos-putem-sa-facem-la-carnea-de-miel-leo-dumitru-dezvaluie-secretul-este-absolut-delicios-video-exclusiv-72251.html?utm_source=BZI&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Carne pe gheață și sare,

Poza este foarte frumoasa, merita sa fie pastrat.   Garantez ca lumea deja marineaza mielul nelipsit de pe masa ...

"Așadar, tot ce trebuie să faci este să speli foarte bine bucățile de carne și să le pui într-un recipient împreună cu plante aromatice în funcție de ce preferi. Acestea pot fi busioc, rozmarin, mentă, oregano, salvie, sau cimbru.  Ulterior, pe toate acestea le vei adăuga peste carne, împreună cu usturoiul. Este important să nu le dai mărunt. Pasul urmptor este să adaugi vin alb, ulei, zeama de la lămâie și puțin oțet într-un mixer și să le mixezi împreună. Amestecul rezultat îl vei adăuga peste carnea din tavă și peste ierburile aromatice."

https://spynews.ro/beauty-lifestyle/cum-marinezi-corect-carnea-de-miel-secretul-pentru-cel-mai-bun-preparat-la-masa-de-paste-304970.html?utm_source=Website&utm_medium=romania-tv-3-stiri&utm_campaign=RSS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

masa de Paște

Nu se mănâncă oul cu sare :eek:  ... aud pentru prima oara in viata mea!!!

"O altă tradiție spune că în ziua de Paşti nu se mănâncă oul cu sare. În caz contrat, o să transpiri tot anul, potrivit tradiției populare autohtone."

*In Phoenix se transpira oricum si la ori ce temperatura, ma intreb, lumea crede in asa ceva???  Sint cam rancezite ideile si regulile astea!!! 

La această sărbătoare, pragul casei trebuie trecut mai întâi de un băiat, pentru că în acea gospodărie să nu fie discordie tot restul anului.

Toată lumea trebuie să cunoască programul Farmaciilor și al magazinelor în zilele de sărbătoare din 2023.

Pana vine salvarea in cazuri de indigestie, este bine sa stoarceti jumatate de lamaie si sa-l beti zeama deodata!!!  

Ajuta la simptome de sufocare, oprirea respiratiei si altele, cauzat de mancare nemestecata si inghitit in bucati mari!!!  

https://www.kanald.ro/ce-program-vor-avea-farmaciile-si-magazinele-de-paste-care-vor-fi-deschise-non-stop-20308011?utm_campaign=cross_parteneri&utm_source=cancan&utm_medium=cancan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×