Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Biserica lui Isus Cristos

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ba da, poti folosi o sursa obiectiva, si anume stiinta, pentru a verifica ce este adevarat sau nu. iti ofera metode de studiu si sistematizare a realitatii.

 

 

Realitatea spirituala n-o putem verifica cu stiinta, ci cu Cartea Cartilor, Sfanta Scriptura!

Cat despre realitatea cu privire la St. Hellen depinde din ce unghi privesti, daca privesti din unghi creationist vezi intr-un fel, daca privesti din unghi evolutionist vezi in alt fel. De fapt sunt oameni de stiinta atat din tabara creationista cat si din cea evolutionista. Daca dumneata esti din tabara evolutionista, normal ca o sa fi de partea alor tai!

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Realitatea spirituala n-o putem verifica cu stiinta, ci cu Cartea Cartilor, Sfanta Scriptura!

Cat despre realitatea cu privire la St. Hellen depinde din ce unghi privesti, daca privesti din unghi creationist vezi intr-un fel, daca privesti din unghi evolutionist vezi in alt fel. De fapt sunt oameni de stiinta atat din tabara creationista cat si din cea evolutionista. Daca dumneata esti din tabara evolutionista, normal ca o sa fi de partea alor tai!

 

Inainte sa faceti asemenea afirmatii gen - cartea cartilor - ati face bine sa cititi cate ceva inainte si dupa sa ziceti. Nici macar nu stiti sa recunoasteti o valoare literara si va aruncati in afirmatii hazardate :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Realitatea spirituala n-o putem verifica cu stiinta, ci cu Cartea Cartilor, Sfanta Scriptura!

Cat despre realitatea cu privire la St. Hellen depinde din ce unghi privesti, daca privesti din unghi creationist vezi intr-un fel, daca privesti din unghi evolutionist vezi in alt fel. De fapt sunt oameni de stiinta atat din tabara creationista cat si din cea evolutionista. Daca dumneata esti din tabara evolutionista, normal ca o sa fi de partea alor tai!

Realitatea spirituala este una, si da, poti apela la Biblie pentru asa ceva, iar realitatea materiala e altceva, si aici ai diferitele stiinte care se ocupa de ea: biologie, geologie, etc.

La ST Helens este vorba de geologie, si nu ai alt punct de vedere decat cel stiintific.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Realitatea spirituala este una, si da, poti apela la Biblie pentru asa ceva, iar realitatea materiala e altceva, si aici ai diferitele stiinte care se ocupa de ea: biologie, geologie, etc.

La ST Helens este vorba de geologie, si nu ai alt punct de vedere decat cel stiintific.

Da, asa este! Oamenii de stiinta insa, sunt evolutionisti si creationisti! Adica din cei care cred in Dumnezeu si din cei care nu cred! :drag:

Fiecare vede lucrurile prin prisma lui! :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, asa este! Oamenii de stiinta insa, sunt evolutionisti si creationisti! Adica din cei care cred in Dumnezeu si din cei care nu cred! :drag:

Fiecare vede lucrurile prin prisma lui! :pardon:

Impartirea asta de unde ai scos-o? Nu exista o astfel de opozitie decat in capul creationistilor, ti-am explicat ca pot fi evolutionisti care cred in Dumnezeu. Faptul ca accepti teoria evolutiei nu inseamna ca excluzi credinta in divinitate.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Impartirea asta de unde ai scos-o? Nu exista o astfel de opozitie decat in capul creationistilor, ti-am explicat ca pot fi evolutionisti care cred in Dumnezeu. Faptul ca accepti teoria evolutiei nu inseamna ca excluzi credinta in divinitate.

Era vorba de Dumnezeul Scripturii. Daca crezi in evolutionism trebuie sa excluzi cartea Geneza! Adevaratul crestin nu exclude nimic din Scriptura, ci crede ca in totalitate Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu. Mai sunt "crestini" cu numele sau "liberali" care vor sa fie si cu Dumnezeu si cu lumea, sa traiasca si in pacat si in Biserica, considera ca-L pot fenta pe Dumnezeu! Este treaba lor si alegerea lor, intr-o zi Dumnezeu va rasplati fiecaruia cu dreptate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Era vorba de Dumnezeul Scripturii. Daca crezi in evolutionism trebuie sa excluzi cartea Geneza! Adevaratul crestin nu exclude nimic din Scriptura, ci crede ca in totalitate Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu. Mai sunt "crestini" cu numele sau "liberali" care vor sa fie si cu Dumnezeu si cu lumea, sa traiasca si in pacat si in Biserica, considera ca-L pot fenta pe Dumnezeu! Este treaba lor si alegerea lor, intr-o zi Dumnezeu va rasplati fiecaruia cu dreptate!

Serios? Cartea Geneza este un manual de biologie? :pardon: uite muream si n-as fi crezut asta!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Serios? Cartea Geneza este un manual de biologie? :) uite muream si n-as fi crezut asta!

 

Nu am spus ca este un manual de biologie, asa cum teoria evolutionista nu este un manual de biologie!

Cartea Geneza ne clarifica problema aparitiei vietii pe pamant, adica clarifica o problema cu care oamenii se confrunta! Oamenii au facut doar ipoteze si speculatii, acolo Dumnezeu spune clar:

GEN 1: 1 La inceput, Dumnezeu a facut

 

In privinta aparitiei vietii pe pamant Cartea Geneza ne clarifica aceasta problema. Necredinta omului insa, il face necredincios. De multe ori doar pentru simplul motiv ca daca omul ar accepta Scriptura, ar trebui sa traiasca in ascultare de Dumnezeu si asta nu place omului!

 

Biserica lui Isus Cristos este acuzata de cei care nu cred in Scriptura. De ce? Fiindca vad ca sunt oameni credinciosi care pot sa asculte de Dumnezeu, sunt oameni credinciosi care se supun Creatorului si se supun Lui.

Cei care ataca Biserica sunt de mai multe categorii:

-Cei care ataca Cuvantul lui Dumnezeu, Sfanta Scriptura si acestia pot fi necredinciosi, pagani sau falsi credinciosi.

-Cei care ataca Dumnezeirea Domnului Isus si acestia pot fi necredinciosi, pagani sau falsi credinciosi.

-Cei care ataca Biserica ca Mireasa a lui Cristos si acestia pot fi necredinciosi, pagani sau falsi credinciosi.

-Cei care ataca trairea in sfintenie si ascultare de Dumnezeu si acestia pot fi necredinciosi, pagani sau falsi credinciosi

Ectc

 

 

„…av

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si ce, teoria evolutionista are pretentia sa clarifice aparitia vietii pe pamant? :) :mellow: Ti-am explicat de zeci de ori de ce se ocupa teoria evolutionista, se pare ca nu esti in stare sa intelegi conceptul.

Restul e bla bla...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai si ce, teoria evolutionista are pretentia sa clarifice aparitia vietii pe pamant? :mellow: :tease: Ti-am explicat de zeci de ori de ce se ocupa teoria evolutionista, se pare ca nu esti in stare sa intelegi conceptul.

Restul e bla bla...

Si eu v-am explicat cu ce se ocupa Cartea Geneza!

Teoria evolutionista este doar teorie, o ipoteza! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×