Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Biserica lui Isus Cristos

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cioanas ... ca si sfat prietenesc ...

Deacum incolo fa un efort de vointa si scrie Iisus cu doi "i" ...

Daca tot te straduiesti asa mult sa emani "invataturile Yeshua" si sa menti puritatea religiei ortodoxe ... fa-o cum trebuie ...

Nu cu fanatism ci cu intelegere libera ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cioanas ... ca si sfat prietenesc ...

Deacum incolo fa un efort de vointa si scrie Iisus cu doi "i" ...

Daca tot te straduiesti asa mult sa emani "invataturile Yeshua" si sa menti puritatea religiei ortodoxe ... fa-o cum trebuie ...

Nu cu fanatism ci cu intelegere libera ...

Dragul meu, dumneata nu ai nimic cu Isus, nici macar nu crezi in El, asa ca nu stiu ce mare deranj te-a lovit legat de numele Isus. Eu scriu Isus cu un I, asa este corect in limba romana si asta e alegerea mea. :airkiss:

Daca doresti ceva sa inveti despre persoana Domnului Isus, asa cum Biblia te invata, te rog ai rabdare si stai si asculta! Asta este cel mai intelept lucru! Ai spus ca Isus inseamna magar. Ti-am demonstrat ca nu este asa, ci asta este o inventie a preotilor ortodocsi din Romania, care se cred unicii crestini de pe pamant! Daca merita sa se mentina puritatea credintei, atunci aceasta credinta este in Isus Cristos si nu in vreo denominatie anume. Denominatiile crestine nu pot da mantuirea, doar pot prezenta pe Isus, care este Calea. Numai cei care-L accepta pe Isus ca Domn si Stapan in viata lor au parte de Salvare, Mantuire. Mantuirea nu se face pe denominatie crestina, ci pe indivizi. Sunt crestini care sunt mantuiti in toate denominatiile crestine.

"Crestini" ca dumneata insa, care nu cred in Isus decat ca un mit, sigur nu vor ajunge in locul promis de Isus! Daca vrei sa faci parte din Biserica trebuie sa crezi ca Isus a existat si sa-I crezi Cuvantul lasat pentru noi oamenii prin Scriptura. Deci, credinta dumneatale mi se pare necredinta si argumentele cu I sau Ii legate de Domnul Isus ca nefondate. Emanuel este Numele lui Isus si inseamna: Dumnezeu este cu noi, ai stiut asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Numai cei care-L accepta pe Isus ca Domn si Stapan in viata lor au parte de Salvare, Mantuire. Mantuirea nu se face pe denominatie crestina, ci pe indivizi. Sunt crestini care sunt mantuiti in toate denominatiile crestine.

"Crestini" ca dumneata insa, care nu cred in Isus decat ca un mit, sigur nu vor ajunge in locul promis de Isus! Daca vrei sa faci parte din Biserica trebuie sa crezi ca Isus a existat si sa-I crezi Cuvantul lasat pentru noi oamenii prin Scriptura. Deci, credinta dumneatale mi se pare necredinta si argumentele cu I sau Ii legate de Domnul Isus ca nefondate. Emanuel este Numele lui Isus si inseamna: Dumnezeu este cu noi, ai stiut asta?

 

 

Faci o mare greseala cand afirmi ca doar cei ce cred in Iisus Hristos , au parte de mantuire ...

Chiar "Emmanuel" zicea ... ca "MANTUIREA TI-O VEI GASI IN NATURA!" ...

Dar singurul mod in care ai sa te convingi de ce iti spun ... este sa mori ... si sa vezi "acolo sus" ... cam cum stau lucrurile ...

"Acolo sus" nu exista cuvinte , nu exista dogme irelevante in contextul Universal , ci doar ENERGII SI ARHETIPURI ... si ... "Emmanuel" nu este singura entitate de nivelul lui ... De fapt ... sunt cu miliardele ... si fiecare astfel de Entitate nu se identifica decat ca fiind parte din Dumnezeul Adevarat ... la fel ca orice alta parte din Creatie ...

NU vreau si nu o sa vreau niciodata sa intru in BISERICA UNEI ALTE IERARHII CU TENDINTE DE DOMINARE IN UNIVERSURILE LIBERE ...

Prefer sa las NATURA si CUNOASTEREA sa ma ghideze ... si adevaratul sens / destin divin ... este INSPRE INTERIOR ... INSPRE SINELE MEU SUPERIOR - MONADA ... singura conexiune reala cu ABSOLUTUL ...

 

Libertatea sufletului este cea mai de pret valoare pentru mine ... si nu am de gand sa il cedez sau sa imi cedez puterea nimanui ...

 

"EHYEH ASHER EHYEH!" ... "SUNT CEEA CE SUNT!"

 

 

היהא אשר היהא :airkiss:

Editat de .I.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faci o mare greseala cand afirmi ca doar cei ce cred in Iisus Hristos , au parte de mantuire ...

Chiar "Emmanuel" zicea ... ca "MANTUIREA TI-O VEI GASI IN NATURA!" ...

Dar singurul mod in care ai sa te convingi de ce iti spun ... este sa mori ... si sa vezi "acolo sus" ... cam cum stau lucrurile ...

Nu trebuie sa mopri sa te convingi de adevarurile lui Dumnezeu. Isus a murit si a venit din lumea cealalta sa ne spuna Adevarurile care ne asteapta dincolo. Doar crede in Isus si vei fi mantuit!

 

 

"Acolo sus" nu exista cuvinte , nu exista dogme irelevante in contextul Universal ... si ... "Emmanuel" nu este singura entitate de nivelul lui ... De fapt ... sunt cu miliardele ... si fiecare astfel de Entitate nu se identifica decat ca fiind parte din Dumnezeul Adevarat ... la fel ca orice alta parte din Creatie ...

NU vreau si nu o sa vreau niciodata sa intru in BISERICA UNEI ALTE IERARHII CU TENDINTE DE DOMINARE IN UNIVERSURILE LIBERE ...

Prefer sa las NATURA si CUNOASTEREA sa ma ghideze ... si adevaratul sens / destin divin ... este INSPRE INTERIOR ... INSPRE SINELE MEU SUPERIOR - MONADA ... singura conexiune reala cu ABSOLUTUL ...

Isus ne spune ca "conexiunea" cu "Absolutul" nu se face prin noi insine ci prin persoana Lui!El este Adevarul si El a venit la noi sa ni se reveleze!IOAN 14: 6 Isus i-a zis: ,,Eu sint calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decit prin Mine.

 

Libertatea sufletului este cea mai de pret valoare pentru mine ... si nu am de gand sa il cedez sau sa imi cedez puterea nimanui ...

 

"EHYEH ASHER EHYEH!" ... "SUNT CEEA CE SUNT!"

 

 

היהא אשר היהא :P

 

Da! Dumnezeu iti spune ca esti un pacatos, ca esti in robia pacatului si ca doar El te poate salva de acolo. Totodata esti liber sa doresti eliberarea sau s-o respingi, dumneatale alegi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar singurul mod in care ai sa te convingi de ce iti spun ... este sa mori ... si sa vezi "acolo sus" ... cam cum stau lucrurile

....

....

Tu asa ai facut de te-ai convins ? :P

Editat de brudi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

moartea e irelevanta noi suntem spirite parte din dumnezeu nush ce tot aberati cu moartea asta e doar un prag de trecere cand faci calatorii in astral treci pragul asta de n ori si te intorci . astralul inferior e numit iad si cel superior rai si asta e doar o interpretare fiinca in cel inferior stau fiintele cu vibratie joasa demoni... iar in cel superior cei cu vibratii inalte

si .I. a calatorit in astral mai mult decat isi imagineaza cineva. cand se duc lupte in astral voi va jucati cu .... si va intrebati de ce e ceata afara

mai cititi si altceva decat biblia asta modificata. dar indoctrinarea banuiesc ca nu va permite.

 

hai salamu aleikum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu de cand le zic sa citeasca Biblia lui mao ... ca macar aia are coperte rosii !

 

hai salamu ...da sasesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu asa ai facut de te-ai convins ? :o:

Mai brudi,deja omul ti-a spus ca a iesit din corp de nenumarate ori,si ca nu e singurul...ce nu intelegi?!

-cauta o cale de a avea aceeasi EXPERIENTA,ca nu poti combate cu vorbe goale ceea ce altul a experimentat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai brudi,deja omul ti-a spus ca a iesit din corp de nenumarate ori,si ca nu e singurul...ce nu intelegi?!

-cauta o cale de a avea aceeasi EXPERIENTA,ca nu poti combate cu vorbe goale ceea ce altul a experimentat.

 

 

faza cu iesitul din corp mi se pare o aiureala ...daca toti suntem construiti la fel ..de ce nu ne luam de mana sa iesim impreuna la o plimbare prin vazduh ,de ceo fac mereu cand sunt singuri..poate sunt si sub alte influente ..."divine"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti nega experienta MULTOR oameni cu argumentul ca TU nu ai avut-o,sau ca nu o are toata lumea...e ca si cu negarea experientelor paranormale,sau a extazului mistic sau a transei...a oricarei experiente care nu e comuna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×