Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Biserica lui Isus Cristos

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, iar o teorie pentru a fi teorie si nu doar fantasmagorie trebuie sa treaca niste probe, pe care teoria evolutiei le trece cu brio.

Uite ce inseamna o teorie:

TEOR

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cioanas- citez:

 

"Biserica lui Isus Cristos este acuzata de cei care nu cred in Scriptura. De ce? Fiindca vad ca sunt oameni credinciosi care pot sa asculte de Dumnezeu, sunt oameni credinciosi care se supun Creatorului si se supun Lui.

Cei care ataca Biserica sunt de mai multe categorii:

-Cei care ataca Cuvantul lui Dumnezeu, Sfanta Scriptura si acestia pot fi necredinciosi, pagani sau falsi credinciosi.

-Cei care ataca Dumnezeirea Domnului Isus si acestia pot fi necredinciosi, pagani sau falsi credinciosi.

-Cei care ataca Biserica ca Mireasa a lui Cristos si acestia pot fi necredinciosi, pagani sau falsi credinciosi.

-Cei care ataca trairea in sfintenie si ascultare de Dumnezeu si acestia pot fi necredinciosi, pagani sau falsi credinciosi

Ectc"

Nu era mai simplu sa scri ca toti care nu corespund perceptelor voastre religioase sunt ori necredinciosi ori pagani( astia nu intra tot la necredinciosi?) ori falsi credinciosi( care in fond sunt tot un fel de necredinciosi).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu era mai simplu sa scri ca toti care nu corespund perceptelor voastre religioase sunt ori necredinciosi ori pagani( astia nu intra tot la necredinciosi?) ori falsi credinciosi( care in fond sunt tot un fel de necredinciosi).

Acolo era vorba de percepte biblice! Priveste cum am inceput: "Biserica lui Isus Cristos este acuzata de cei care nu cred in Scriptura"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce este de crezut in scriptura?

Ca e cuvantul inspirat al lui dumnezeu????

 

Pai daca era asa ceva ...de ce ati furat textele religioase de l;a evrei?

 

Chiar nu va e clar ca nici Isus nu recomanda nimanui Biblia ...si nici sa isi lase religia mozaica si sa se comverteasca la crestinism!!!

 

Chestiile astea vin de la Constantin si nu de la Isus ....asa ca pana si titlul topicului este o minciuna gogonata ... voi va referiti la biserica lui Constantin ...

Daca va interesa "biserica" lui Isus ...va duceati la SINAGOGA!!!! ...nu la biserica ...si ati fi predicat ca Isus din TORA si nu din textele furate si modificate la ordinul lui Constantin cel Mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani! Si vezi ca papuasii din Noua Guinee au pregatit un tort ptr. noul lor misionar! Te asteapta cu mult drag si multa pofta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca cele zece porunci au implinire in Isus Cristos. Toata Legea are implinire in Cristos. Un crestin are mai mult decat cele zece porunci, are pe Isus.

MAT 5: 17 Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Proorocii; am venit nu sa stric, ci sa implinesc.

Domnul da niste exemple simple cu privire la Lege:

MAT 5: 21 Ati auzit ca s'a zis celor din vechime: ,Sa nu ucizi; oricine va ucide, va cadea supt pedeapsa judecatii.`

MAT 5: 22 Dar Eu va spun ca ori si cine se minie pe fratele sau, va cadea supt pedeapsa judecatii; si oricine va zice fratelui sau: ,Prostule!` va cadea supt pedeapsa Soborului; iar oricine-i va zice: ,Nebunule`, va cadea supt pedeapsa focului gheenei.

 

 

A fi crestin inseamna mai mult decat a tine cele zece porunci, inseamna a locui in Cristos si a le trai!

 

Biserica lui Cristos exista, este Una singura si sunt toti cei care s-au lepadat de ei insisi, si-au luat crucea in fiecare zi si-L urmeaza pe Isus! Acestia fac parte din toate denominatiile si bisericile locale crestine!

 

Multumesc. Am aflat ce ma interesa. Si eu cred ca biserica lui Hristos exista, si tocmai de aceea El se va intoarce: pt ca o iubeste. Nu stiu cat este de reciproca aceasta dragoste (daca luam in consideratie ceea ce este scris in V.T. despre cat i-L iubeau evreii pe Dumnezeu), dar sunt sigur de dragostea Lui. Eu nu pretind a fi dus crucea la fel de demn ca si Isus, pt ca eu merit o cruce mult mai grea, dar si aici ma bazez pe neprihanirea Sa si nu a mea.

 

Referitor la faptul ca Isus a implinit Legea lui Dumnezeu, este cat se poate de adevarat, pt ca tocmai aceasta implinire a Sa i-mi da posibilitatea de a primi Viata Vesnica fara sa o merit. Adica prin har.

Totusi, eu, ca unul mai greu de cap, ma intreb: "Daca Isus a implinit porunca care cere sa nu ucizi, mai trebuie ca si eu sa tin cont de ea, sau eu am dreptul sa ucid. Sau daca Isus a implinit porunca care cere sa nu furi, sau ceea care cere sa nu ai alti dumnezei in afara de Mine, si tot asa cu toate celelalte, mai trebuie ca si eu sa fiu atent sa nu fur, sa nu ma inchin la idoli, etc, sau eu sunt liber sa fac ce vreau deoarece Hristos mi-a dat aceasta libertate?

Cam asta este nelamurirea mea in privinta unor asa zisi credinciosi al harului. Si as mai avea o intrebare:

Daca toate zilele sunt la fel, de ce pt unii asa zis crestini, Duminica este mai sfanta decat celelalte sase?

Eu cred ca a fi in Hristos, a te lepada de tine insuti, inseamna a trai ca Hristos, sau a te lupta pt aceasta. Si el a implinit Legea si nu a sfintit prima zi a saptamanii, deoarece Tatal Sau o sfintise pe cea de-a saptea inca de la creatiune.

 

Domnul sa ne binecuvanteze, pt ca sa vedem lumina cu ochii deschisi, si nu doar acel alb infinit care se vede cu pleoapele inchise.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×