Sari la conținut
Forum Roportal
cez

Transmisibilitatea hepatitei B

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

asta mi-a zis asta v-am zis... eu totusi nu pot sa inteleg cum exista asemenea decalaje intre informatii de exemplu i-am spus doctoritei mele(una exceptionala de altfel) ca pana si pe prospectul vaccinului scrie ca se trasmite prin sarut si secretii vaginale etc. si ea mi-a spus ca au fost la niste cursuri unde li sa spus ca nu se trasmite decat prin contact sexual si ca hep. B este defapt citez "B.T.S" si se ia doar prin contact sexual sau sange pe sange!!! si nu prin saliva(ori a vrut sa ma linisteasca ori asa o fii). in orice caz eu ma simt f bine mai bine chiar ca in lunile trecute... m-am vaccinat la 6 zile de la o posibila infectie eu zic ca mai mult de atat nu se putea face.. BAFTA

 

exact, se ia doar sange pe sange. prin alte secretzii se ia doar daca cel infectat are o viremie foarte mare, sau e jaundiced, deci intr-o perioada foarte activa a bolii. stai linistit, nu ai luat nimic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

printr-un concurs de imprejurimi maine imi voi face testul Antigen HBS (asa i zice daca nu ma insel) si vom vdea impreuna care doctor a avut dreptate si care teorie se adevereste si/sau pica... Am emotii mai mari decat inaintea unui exemen important... Ce-o vrea Dzeu! BAFTA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Cez !

Perioada de incubatie a virusului este destul de mare ,iar acum s-ar putea sa-ti iasa antigenul negativ .

Pentru linistea ta este bine sa-l refaci dupa trei luni si sase luni de la posibila contaminare.

Pina atunci,linisteste-te si traieste-ti viata asa cum este ea ,cu bune si rele !!!

 

SANATATE MAXIMA !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am facut o serie de analize atat de sange cat si de urina printre care asa cum am mai spus si antigen HBS... luni primesc rezultatele pana atunci stau ca pe ghimpi . Doctorul care mi-a recomandat analizele ma tras de urechi cum ca de ce nu am facut testul inainte sa ma vaccinez(ma ref la hep B) ca asa trebuia... eu daca imi aduc bine aminte doctorita de familie mi-a recomandat sa fac vaccinul ca sa stau linistit, acum eu ce sa mai inteleg.............................. cred ca nici ei nu stiu pe ce lume traiesc BAFTA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne rugam impreuna ! :spiteful:

Maine merg sa vad analizele detailate si eu , si am mai facut azi la alt laborator antigenHBs . Doar ca pentru mine e inca un mister de unde l-am luat daca chiar se va dovedi ca il am , iar daca il am sper sa fie inactiv multi ani :jester: ...vai ci ce pofta aveam de nebuneli...atata perioada de pauza pentru un amarat de examen si uite cum iti cade cerul in cap :yes:

 

Sanatate maxima !

 

Zicea cineva de vaccin in cls 12 , si eu am facut , dar atunci eram un profan si nu stiu ce mi-a facut ...dar se pare ca nu m-a ajutat prea mult :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nasol nu cunosc cazul tau dar iti urez succes, eu ma indoiesc ca am hep b... chiar as putea acum sa bag mana in foc ca nu am dar luni voi stii exact... a trecut cam o luna decand e posibil sa ma infectat, am facut si vaccinul engerix B ma simt f bine, am pofta de mancare nu e nimic neobisnuit... ma roade :spiteful: asta e ce-o fii o fii mergem inainte ! BAFTA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am facut o serie de analize atat de sange cat si de urina printre care asa cum am mai spus si antigen HBS... luni primesc rezultatele pana atunci stau ca pe ghimpi . Doctorul care mi-a recomandat analizele ma tras de urechi cum ca de ce nu am facut testul inainte sa ma vaccinez(ma ref la hep B) ca asa trebuia... eu daca imi aduc bine aminte doctorita de familie mi-a recomandat sa fac vaccinul ca sa stau linistit, acum eu ce sa mai inteleg.............................. cred ca nici ei nu stiu pe ce lume traiesc BAFTA

 

doctorul te certa deoarece dupa ce faci vaccinul HBsAG poate iesi pozitiv, si atunci nu se stie daca e fals pozitiv de la vaccin sau ai hepatita. in unii subiecti si la 18 luni dupa vaccinare era pozitiv, fals pozitiv in sange, deci nu aveau hepatita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aoleo chiar ce ar fii sa iasa pozitiv iti dai seama ca atunci chiar ca numai pot dormii noaptea pt ca nu stiu daca e hepatita sau e de la vaccin :tease:) si cad din lac in put FEREASCA DUMNEZEU !!!!!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aoleo chiar ce ar fii sa iasa pozitiv iti dai seama ca atunci chiar ca numai pot dormii noaptea pt ca nu stiu daca e hepatita sau e de la vaccin :tease:) si cad din lac in put FEREASCA DUMNEZEU !!!!!!!!!!!!!!!!

 

ahahah, pai nu, ca de e pozitiv, ceilalti markeri trebuie sa iasa negativi ca sa fie fals. Anti HbcAb in special trebe sa fie negativ. doctorii stiu sa faca diferentza, stai linistit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am in fata mea o lista de 2 pagini cu analize pe care scrie negru pe alb la capitolul IMUNOLOGIE: Testare HIV -NEGATIV-, Antigen Hbs NEGATIVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV :haha: :lol2: Sunt super fericit , deoarece TOATE analizele au iesit BINE inclusiv testarea hep. b am decis ca acesta sa fie ultimul mesaj pe care il trimit pe acest forum din motive lesne de inteles... Vreau sa multumesc tutoror celor care au pierdut timp sa-mi raspunda si sa va urez SANATATE MAXIMA SI NUMAI BINE! ciao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×