Sari la conținut
Forum Roportal
cez

Transmisibilitatea hepatitei B

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ieri ma simt cam nasol ... am niste stari de oboseala si ma cam ustura ochii ... am fost si la doctor dar mi-a zis ca si daca as fii luat cu toate ca el e sigur ca nu as fii luat, nu se putea activa atat de repede, la 4 zile deja sa se activeze hepatita ... E adevarat ca m-am trezit si cam de dimineata, dar aceleasi stari le aveam si anul trecut cand am facut hepatita A (da, am avut hepatita a anul trecut).

 

e foarte simplu sa alfi, un test de anticorpi. daca ai vaccinul facut, nu ai de ce sa te ingrijorezi. daca ai dat mana cu pielitzele rupte nu ai luat nimik. daca ai introdus degetzelele cu pielitze rupte prin locuri nepermise :D), asha mai merge sa-ti fie frika, desi cu schema completa de vaccin acum 2 ani, eu i-as lasa pe doctori in pace.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu perioada de incubatie la hepatita B este de 4-6 luni.Asa ca nu poti sa ai simptome asa de curind.Cred ca mai degraba este teama ta de hepatita.

Iti doresc sanatate maxima!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e ceea ce m-a interesat, cam in cat timp de la o posibila infectare isi face efectul hepatita.

Dar nu stiu ... parca ma misc mai in reluare :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e ceea ce m-a interesat, cam in cat timp de la o posibila infectare isi face efectul hepatita.

Dar nu stiu ... parca ma misc mai in reluare :pardon:

 

ahhahaha, scuze ca rad. de la cat isi face efectul hepatita?!?! pai in nici un caz la cateva zile de la o strangere de mana (cu pielitzele muscate la maini). avea si persoana infectata pielitzele rupte? v-ati facut manichiurile impreuna? ar trebui sa curga sange din amandoi si sa va unitzi taieturile (in strangerea de mana), si apoi isi facea efectul hepatita. gandeste-te la medici, care dau mana cu oameni infectatzi mereu (si doar 90% din oameni raspund la vaccinare), ei nu merg acasa si simt ca merg greoi si nu mai au chef sa mearga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca de obsesia cu rana aceia am cam scapat, dar acum am alta problema....

Haideti sa va povestesc de la inceput ...

in Iunie 2006 taicamiu a fost diagnosticat cu hepatita A si internat la Bucuresti la spitalul de la Colentina, o sectie a spitalului militar ptr infectiosi. Tot acolo ulterior s-a aflat ca el are ciroza in trecut suferind de Hepatia B, netratand-o, band si mancand orice, iar peste toate asta intrand si hepatita A in organism cica s-a produs ciroza.

Alaltaieri mi-am facut si eu tot acolo antigenii si ce a mai spus Dr. Stefan parca ... si mi-a zis ca nu am nimic.

Acum vine intrebarea ... taicamiu mai este contagios ? Ca nea` doctoru ne-a spus ca el s-a vindecat ca prin minune si acum i-a dat voie sa manance oricand orice, inafara de alcool...

Mai poate sa ne dea mie si lu` maicamea hepatita B ? Noi am folosit multe lucruri la comun... unghiera, lama, etc ... si se pare ca nu am nimic ... si m-am cam taiat de multe ori :cry:

Deci eu mai multe nu stiu ... cel fel de hepatita B a avut si etc ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna

Chiar daca tatal tau are acum ca prin minune agHBs negativ ,tot trebuie sa-ti iei niste masuri de precautie. Nu mai folosii in comun cu tatal tau lama de ras si unghiera!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna

Chiar daca tatal tau are acum ca prin minune agHBs negativ ,tot trebuie sa-ti iei niste masuri de precautie. Nu mai folosii in comun cu tatal tau lama de ras si unghiera!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Dar potzi sa dai mana in continuare cu tatal tau, chiar daca iti mai tai cate o pielitza cand iti faci manichiura! :stars:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum cred ca daca este sa fii luat ceva hepatita de la taicamiu o luam pana acum ... sincer

Hepatita asta o are de multi ani, cel putin eu asa mi-am dat seama din spusele doctorului...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spuneti-mi si mie pls, daca vreau sa-mi mai fac inca un vaccin dinasta anti B, ca asa mi-a zis doctoru de la Buc., daca vreau sa-l mai fac odata, unde gasesc vaccin si cine mi-l face ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spuneti-mi si mie pls, daca vreau sa-mi mai fac inca un vaccin dinasta anti B, ca asa mi-a zis doctoru de la Buc., daca vreau sa-l mai fac odata, unde gasesc vaccin si cine mi-l face ?

 

ti-l face el rost doftorul, daca asa a zis el. tare mi-e teama sa nu fi zis tu asha, nu te incurca sa-ti faci vaccine singur, ca potzi da de belele adevarate. doctorii stiu de unde sa faca rost de vaccine, :lol:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×