Sari la conținut
Forum Roportal
cez

Transmisibilitatea hepatitei B

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1=sa fi calm

2=daca a facut deja tratamentul la v. babes. e prea putin probabil sa fie activ virusul

3=sa fi ceva mai atent in viitor

am convingerea ca e doar o alarma falsa..sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BAFTA !!!!!

...SI PE VIITOR FII MAI PRECAUT !!!!

 

Inainte de vaccinare fa-ti un dozaj de anticorpi ,poate ai norocul sa ii ai !! Daca te vaccinezi mergi pe schema> prima doza ,peste o luna a doua doza si peste sase luni ultima doza .Dupa un interval de o luna sa iti faci o dozare de anticorpi.Peste sase luni iti mai controlezi si antigenul hepatic pt B.

 

SANATATE MAXIMA !!!

Daca pui in balanta acum >ce conteaza mai mult ? o partida de sex facuta la intimplare, cu o persoana pe care o cunosti f putin ,sau SANATATEA TA ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

repet nu am stiut ca are hep B...... mi-a zis dupa... ma rog in orice caz voi face schema cu 4 vaccinuri si o sa-mi fac si un control cu toate ca acum sunt destul de convins ca nu am nimic. Am o intrebare, la ce te referei cand spui "anticorpi" ? am crezut ca anticorpii se obtin in urma vaccinului alta cale de a dobandii acesti anticorpi nu stiu.. aaa poate doar imunoglobulina specifica B dar aia am inteles ca e f greu de gasit si nu am cautat iar doctorul mi-a spus ca nu e cazul pt ea. Din cate stiu eu am fost vaccinat cand eream mic impotriva hepatitei nu stiu exact care.. Numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
repet nu am stiut ca are hep B...... mi-a zis dupa... ma rog in orice caz voi face schema cu 4 vaccinuri si o sa-mi fac si un control cu toate ca acum sunt destul de convins ca nu am nimic. Am o intrebare, la ce te referei cand spui "anticorpi" ? am crezut ca anticorpii se obtin in urma vaccinului alta cale de a dobandii acesti anticorpi nu stiu.. aaa poate doar imunoglobulina specifica B dar aia am inteles ca e f greu de gasit si nu am cautat iar doctorul mi-a spus ca nu e cazul pt ea. Din cate stiu eu am fost vaccinat cand eream mic impotriva hepatitei nu stiu exact care.. Numai bine!

 

stai linistit, toti facem sex cu persoane de care suntem atrasi, si nu putem ghici daca sunt bolnavi sau nu (indiferent de cat timp le cunoastem) haahah, multi sunt infectatzi sexual, dar observ nu de putzine ori, aici pe forum, frica de stigma de sex-ahahahahaha, este ridicol sa o ti sus si tare cu dentistul, sunt foarte multe cazuri vindecate complet de etiologie necunoscuta, putetzi gasi asta pe multe siteuri.

ahahaha, doar ca "dentistul" e o forma mai "curata" si acceptabila de infectare , de parca cineva ar da 2 bani! doctorul care va vede nu va crede pe cuvant cu dentistul-ahahhaha

 

cez, anticorpii formeaza si atunci cand ai virusul si reusesti sa scapi de el, si ramai imun. Esti mare norocos daca ai fost vaccinat in copilarie. chiar daca imunitatea a disparut si te infectezi, organismul va raspunde adaptativ, si vei elimina virusul

sunt multe altele de care poti scapa mai greu, pe viitor foloseste prezervativ si la sex oral, EBV e un virus care nu e considerat sexual transmisibil, se transmite prin sarut, si provoaca mononucleoza, care poate produce hepatita acuta (jaundice), si oboseli pentru perioade indelungate

 

bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CEZ,ai putea avea anticorpi impotriva hepatitei B de la ultima vaccinare ,care normal trebuia sa aiba loc in clasa a douasprezecea de liceu.

 

SANATATE SI MAI MULTA ATENTIE !!!!!

 

...SI SCUZA-MA ,dar domnisoara in cauza nu merita circumstante atenuante, pt ca nu ti-a spus de la inceput ce are, iar daca ai fi stiut te-ai fi putut proteja !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am mai intrebat-o despre ce tratament a urmat si mi-a spus ca nu a facut nici un tratament cu pastile doar vaccin + regim + somn si a stat internata la victor babes... iar analizele care le-a facut spun ca numai are virusul in corp.. doamne ajuta :shifty: Multam tuturor care au raspuns SANATATE MAXIMA!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce vaccin mai copilule ?

Daca a avut hepatita B acuta si a stat internata pt asa ceva ,nu face nici-un vaccin .

Daca are hepatita B cronica activa ,atunci face interferon ,care este un vaccin ce ajuta la eliminarea virusului <dar din pacate nu la toti este si eficient 100% .>SI TRATAMENTUL POATE FI DE LUNGA DURATA SI PT UNII NU ESTE USOR DE SUPORTAT,detalile sunt mult mai complexe....

Daca a avut totusi hepatita B ac si a eliminat spontan virusul ,atunci este o fericita ,dar tot nu are nevoie de vaccin anti hepatic pt ca normal ar trebui sa aiba anticorpi dupa ce a facut hepatita .

 

Cere-i mai multe lamuriri !!!!

 

SANATATE SI NUMAI BINE !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce vaccin mai copilule ?

Daca a avut hepatita B acuta si a stat internata pt asa ceva ,nu face nici-un vaccin .

Daca are hepatita B cronica activa ,atunci face interferon ,care este un vaccin ce ajuta la eliminarea virusului <dar din pacate nu la toti este si eficient 100% .>SI TRATAMENTUL POATE FI DE LUNGA DURATA SI PT UNII NU ESTE USOR DE SUPORTAT,detalile sunt mult mai complexe....

Daca a avut totusi hepatita B ac si a eliminat spontan virusul ,atunci este o fericita ,dar tot nu are nevoie de vaccin anti hepatic pt ca normal ar trebui sa aiba anticorpi dupa ce a facut hepatita .

 

Cere-i mai multe lamuriri !!!!

 

SANATATE SI NUMAI BINE !!!

 

 

stai linistit ca se face vaccin si la forma acuta! daca hbsag este eliminat spontan, si anticorpii intarzie sa apara, se face o doza dubla de vaccin normal pentru simularea sistemului imunitar, si nu vor intarzia sa apara. lasa lamuririle, ce e important e sa faci tu anticorpi in urma vaccinului!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta mi-a zis asta v-am zis... eu totusi nu pot sa inteleg cum exista asemenea decalaje intre informatii de exemplu i-am spus doctoritei mele(una exceptionala de altfel) ca pana si pe prospectul vaccinului scrie ca se trasmite prin sarut si secretii vaginale etc. si ea mi-a spus ca au fost la niste cursuri unde li sa spus ca nu se trasmite decat prin contact sexual si ca hep. B este defapt citez "B.T.S" si se ia doar prin contact sexual sau sange pe sange!!! si nu prin saliva(ori a vrut sa ma linisteasca ori asa o fii). in orice caz eu ma simt f bine mai bine chiar ca in lunile trecute... m-am vaccinat la 6 zile de la o posibila infectie eu zic ca mai mult de atat nu se putea face.. BAFTA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×