Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea

Schimbarea care va avea loc

Postări Recomandate

Maiestria consta in a fi liber si in cea mai drastica inchisoare (inchisoare fiind orice spatiu limitat, chiar virtual, mental, cel al emotiilor, nu neaparat o inchisoare fizica) si fericit in cea mai crancena suferinta.

"De ma duc in iad, Tu cu mine esti" (Psalmii lui David)

Uitati-va la sfintii torturati, de ex Sf Pantelimon, era chinuit dar el nu avea nici o treaba, cred ca nici nu simtea suferinta fizica...Sub frecventa de 7 Hz, creierul produce o stare asemanatoare unui analgezic puternic, ceea ce s-ar traduce ca ,de la o anumita frecventa a creierului, spiritul omului nu mai reuseste sa stea in trup, ci iese, ceea ce se petrece de altfel si in timpul somnului. Cine a facut decorporari , stie la ce ma refer.

 

Undele cerebrale se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai dreptate dar eu nu sint sfant si cand vad atata nedreptate nu mai pot nici macar sa intru in meditatie darmite sa ajung sa ating pacea.

Cunosc senzatia de care vorbesti, dar nici sa il luam pe "nu pot" in brate. Perseverenta e una din metodele de care putem scapa de "nu mai pot"...Nici eu nu mai pot din multe privinte, dar nu mi-am pierdut speranta si nici nu o sa ma opresc din drumul meu. Cand omul nu mai poate, atunci apare interventia divina, am vazut cand deseori credeam ca nu mai e nici o cale de iesire , cum se ivesc nenumarate posibilitati si usi, orice usa inchisa deschide alte usi. Ma aflu intr-o perioada de framantari, dar stiu de asemenea ca la capatul tunelului exista ...intotdeauna un capat. :-

Si pacea nu inseamna sa stai cu bratele incrucisate. Poti sa lupti pe terenul de lupta cu o pace desavarsita in suflet...

Editat de Arcadia2007

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

good job man.

ai reusit in cele din urma sa iti cristalizezi toate ideile intr-una singura.

era si cazul!

 

ps

 

voi intelegeti gresit manipularea si ideea de libertate.

un om este liber prin sine insusi, spiritul nu ti-l poate lua nimeni, in interior vei fi liber mereu, indiferent de ceea ce exista in lumea materiala.

cat despre manipulare, ea exista mereu in cele mai variate forme, nu ai cum sa o eviti, dar asta nu inseamna ca trebuie sa o accepti si sa o vezi drept altceva decat ceea ce este.

cu totii suntem conditionati, la un anumit nivel, chiar si autorul topicului, dar asta nu inseamna ca suntem iremediabil pierduti, ci pur si simplu, ca intelegem ce se petrece cu noi, care sunt motivatiile din spatele gandirii si nevoilor noastre, intelegem o buna parte a procesului ce ne-a format personalitatea si ceea ce suntem noi acum, nu putem sa ne dezicem de radacinile noastre, fie ele si manipulatoare.

dar cautam sa vedem dincolo de aparenta, dincolo de ceea ce si-ar dori altii sa vedem.

Editat de menssana1984

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ati vazut filmul "the secret"? Cred ca e o metoda mai buna de te "impotrivi" celor spuse de Schimbarea... Asupra carui lucru iti indrepti atentia, acel lucru va creste...daca esti atent numai la the dark side ...aceea va creste in jurul tau...Sunt o gramada de lucruri frumoase in lume asupra carora trebuie sa ne indreptam atentia... Chiar si animalul de casa... :cheer:

Cateva citate din film :

"Ai dovada existentei Legii atractiei in societate, atunci cand vezi ca cel care vorbeste

cel mai mult de boala, o si are.

Cand vezi ca cel care vorbeste cel mai mult

despre prosperitate o si are.

Legea atractiei este evidenta

oriunde in jurul tau, daca intelegi despre ce este vorba."

Tu esti un magnet care atrage ganduri, oameni,

intamplari si moduri de viata.

Intr-adevar, tot ceea aduci in existenta ta ti se intampla din cauza

puternicei Legi a atractiei."

Filmul asta si teoria prezentata in el nu sunt decat o diversiune care ne face sa ignoram adevaratele probleme si pericole.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu ai fost atent la ceea ce se spune in film despre problemele la care te referi. Dca toti am aplica secretul legii atractiei pentru a atrage numai lucruri pozitive, nu crezi ca ar fi posibil sa dispara lucrurile negative care ne afecteaza atat de mult?

Iata ce se spune in film:

 

Observam ca sunt atat de multi oameni care isi traiesc viata intr-un mod foarte conditionat. Se uita imprejur si vad lucruri pe care nu le vor. Lucruri teribile pe care nu vor sa le traiasca. Si pe care nu vor ca altii sa le traiasca, si spun: "trebuie sa facem ceva sa scapam de aceste lucruri". Dar ei nu realizeaza ca daca se opintesc impotriva a ceea ce nu vor, adauga putere acelui lucru. Legea Atractiei il face sa apara. Miscarea anti-razboi creaza si mai mult razboi. Miscarea anti-drog a creat de fapt mai multe droguri. Pentru ca ne concentram pe ceea ce nu vrem.

 

Maica Theresa a fost geniala ; a spus : "Eu nu voi veni la o demonstratie anti-razboi, daca demonstrati pentru pace invitati-ma". Ea stia. Ea a inteles Secretul.

 

Deci daca esti anti-razboi, fii pro-pace.Daca esti anti-foamete, fii pentru a avea suficienta mancare pentru toata lumea. Dar de fapt cu cat vorbesti mai mult despre ce nu vrei, sau cat de rau este, citesti despre asta tot timpul, si zici cat de groaznic este, de fapt creezi mai mult din acel lucru.

 

Atat de multe ori oamenii imi spun," eu trebuie sa fiu informat". Poate ca ai nevoie sa fii informat. Dar nu trebuie sa fii inundat. Invata sa devii linistit si sa iti iei atentia de la ce nu vrei, si toata incarcatura emotionala din jurul ei, si sa iti indrepti atentia catre experienta pe care ti-o doresti.

 

Cand vocea si viziunea interioara,devin mai profunde, mai clare si mai puternice decat opiniile din exterior, esti stapanul vietii tale.

 

Tu nu esti aici sa incerci sa faci lumea sa fie exact asa cum vrei sa fie.

Esti aici sa creezi lumea in jurul tau asa cum alegi, in timp ce ingadui celorlalti sa creeze in concordanta cu ceea ce vor ei.

Si cand vezi acele lucruri pe care nu le vrei in experienta ta, nu vorbi despre ele. Nu scrie despre ele. Nu te alatura grupurilor care se ingrijoreaza in legatura cu ele. Nu impinge impotriva lor.Incearca din greu sa le ignori. Ia-ti atentia de la lucrurile pe care nu le vrei, in timp ce dai atentia ta totala lucrurilor pe care le vrei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca nu ai fost atent la ceea ce se spune in film despre problemele la care te referi. Dca toti am aplica secretul legii atractiei pentru a atrage numai lucruri pozitive, nu crezi ca ar fi posibil sa dispara lucrurile negative care ne afecteaza atat de mult?

Iata ce se spune in film:

 

Observam ca sunt atat de multi oameni care isi traiesc viata intr-un mod foarte conditionat. Se uita imprejur si vad lucruri pe care nu le vor. Lucruri teribile pe care nu vor sa le traiasca. Si pe care nu vor ca altii sa le traiasca, si spun: "trebuie sa facem ceva sa scapam de aceste lucruri". Dar ei nu realizeaza ca daca se opintesc impotriva a ceea ce nu vor, adauga putere acelui lucru. Legea Atractiei il face sa apara. Miscarea anti-razboi creaza si mai mult razboi. Miscarea anti-drog a creat de fapt mai multe droguri. Pentru ca ne concentram pe ceea ce nu vrem.

 

Maica Theresa a fost geniala ; a spus : "Eu nu voi veni la o demonstratie anti-razboi, daca demonstrati pentru pace invitati-ma". Ea stia. Ea a inteles Secretul.

 

Deci daca esti anti-razboi, fii pro-pace.Daca esti anti-foamete, fii pentru a avea suficienta mancare pentru toata lumea. Dar de fapt cu cat vorbesti mai mult despre ce nu vrei, sau cat de rau este, citesti despre asta tot timpul, si zici cat de groaznic este, de fapt creezi mai mult din acel lucru.

 

Atat de multe ori oamenii imi spun," eu trebuie sa fiu informat". Poate ca ai nevoie sa fii informat. Dar nu trebuie sa fii inundat. Invata sa devii linistit si sa iti iei atentia de la ce nu vrei, si toata incarcatura emotionala din jurul ei, si sa iti indrepti atentia catre experienta pe care ti-o doresti.

 

Cand vocea si viziunea interioara,devin mai profunde, mai clare si mai puternice decat opiniile din exterior, esti stapanul vietii tale.

 

Tu nu esti aici sa incerci sa faci lumea sa fie exact asa cum vrei sa fie.

Esti aici sa creezi lumea in jurul tau asa cum alegi, in timp ce ingadui celorlalti sa creeze in concordanta cu ceea ce vor ei.

Si cand vezi acele lucruri pe care nu le vrei in experienta ta, nu vorbi despre ele. Nu scrie despre ele. Nu te alatura grupurilor care se ingrijoreaza in legatura cu ele. Nu impinge impotriva lor.Incearca din greu sa le ignori. Ia-ti atentia de la lucrurile pe care nu le vrei, in timp ce dai atentia ta totala lucrurilor pe care le vrei.

pentru cei "rationali" e complicat :cheer: iar pentru cei cu multe de ce uri nimic nu se misca.... :doh: ..... vrem schimbare dar "cu forta" ( consideram ca asta e calea adevarata) :D vorbim mult si venim de unde am plecat...... cercul se inchide si ne place "sa ne plingem"..... :stars: nu facem nimic in interior si rational suntem in bezna..... asa ca.... :)

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca nu ai fost atent la ceea ce se spune in film despre problemele la care te referi. Dca toti am aplica secretul legii atractiei pentru a atrage numai lucruri pozitive, nu crezi ca ar fi posibil sa dispara lucrurile negative care ne afecteaza atat de mult?

Iata ce se spune in film:

 

Observam ca sunt atat de multi oameni care isi traiesc viata intr-un mod foarte conditionat. Se uita imprejur si vad lucruri pe care nu le vor. Lucruri teribile pe care nu vor sa le traiasca. Si pe care nu vor ca altii sa le traiasca, si spun: "trebuie sa facem ceva sa scapam de aceste lucruri". Dar ei nu realizeaza ca daca se opintesc impotriva a ceea ce nu vor, adauga putere acelui lucru. Legea Atractiei il face sa apara. Miscarea anti-razboi creaza si mai mult razboi. Miscarea anti-drog a creat de fapt mai multe droguri. Pentru ca ne concentram pe ceea ce nu vrem.

 

Maica Theresa a fost geniala ; a spus : "Eu nu voi veni la o demonstratie anti-razboi, daca demonstrati pentru pace invitati-ma". Ea stia. Ea a inteles Secretul.

 

Deci daca esti anti-razboi, fii pro-pace.Daca esti anti-foamete, fii pentru a avea suficienta mancare pentru toata lumea. Dar de fapt cu cat vorbesti mai mult despre ce nu vrei, sau cat de rau este, citesti despre asta tot timpul, si zici cat de groaznic este, de fapt creezi mai mult din acel lucru.

 

Atat de multe ori oamenii imi spun," eu trebuie sa fiu informat". Poate ca ai nevoie sa fii informat. Dar nu trebuie sa fii inundat. Invata sa devii linistit si sa iti iei atentia de la ce nu vrei, si toata incarcatura emotionala din jurul ei, si sa iti indrepti atentia catre experienta pe care ti-o doresti.

 

Cand vocea si viziunea interioara,devin mai profunde, mai clare si mai puternice decat opiniile din exterior, esti stapanul vietii tale.

 

Tu nu esti aici sa incerci sa faci lumea sa fie exact asa cum vrei sa fie.

Esti aici sa creezi lumea in jurul tau asa cum alegi, in timp ce ingadui celorlalti sa creeze in concordanta cu ceea ce vor ei.

Si cand vezi acele lucruri pe care nu le vrei in experienta ta, nu vorbi despre ele. Nu scrie despre ele. Nu te alatura grupurilor care se ingrijoreaza in legatura cu ele. Nu impinge impotriva lor.Incearca din greu sa le ignori. Ia-ti atentia de la lucrurile pe care nu le vrei, in timp ce dai atentia ta totala lucrurilor pe care le vrei.

 

E naiv filmul asta... si cei care cred in el!

Ignorarea raului nu inseamna disparitia lui. Legea asta a atractiei este cuvantul diavolului. Nu vezi ce suntem indemnati sa ne dorim, nu vezi ce suntem indemnati sa atragem? Totul se reduce la bani, la avere. Inca un os de ros pentru rataciti.

 

Credinta nu atrage ceva din exterior, credinta creeaza energie interioara si emite in exterior putere.

Asta e secretul: nu sa atragi (adica sa insusesti) ci sa emiti (adica sa daruiesti).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Constat ca secretul credintei aflat de tine prin asa zis "scoli spirituale" consta in a darui jigniri. Asa ca prefer naivitatea mea si secretul legii atractiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Filmul asta si teoria prezentata in el nu sunt decat o diversiune care ne face sa ignoram adevaratele probleme si pericole.

EXACT - BRAVO - asta e si parerea mea...

Ignorarea raului nu inseamna disparitia lui.

Credinta nu atrage ceva din exterior, credinta creeaza energie interioara si emite in exterior putere.

Asta e secretul: nu sa atragi (adica sa insusesti) ci sa emiti (adica sa daruiesti).

Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×