Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea

Schimbarea care va avea loc

Postări Recomandate

doar compasul?

cred ca toata lama unui cutit de 20cm.

io inteleg ca se dezbate o tema dar voi mai aveti putin si scoateti sabiile

Acum ce vrei, s-au udat si ei de atata gandire. Stai sa-si schimbe scutecele mintii si sa continue exercitiul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

''Originile samanismului nu sunt foarte certe. Unii oameni de stiinta considera ca primii samani au venit din Siberia cu 40 000 ani in urma, apoi s-au raspandit in toata lumea, traversand Stramtoarea Bering impreuna cu primii locuitori ai continentului american, pentru a se stabili in Asia si Australia. Altii sustin exact ipoteza contrarie, considerand ca samanismul este un set de credinte comun tuturor oamenilor, care premerge toate religiile lumii. Ca urmare, se presupune ca ar fi aparut in mai multe regiuni, uneori inca din cele mai vechi timpuri, din preistorie.

 

In prezent, samanismul poate fi gasit in toata lumea, in toate formele de clima, din stepele mongole pana in jungla amazoniana, trecand prin Australia, atolurile polineziene si deserturile mexicane.

 

Samanii nu pot fi definiti in mod simplist. Nu au o doctrina constituita sau o religie dezvaluita maselor. Mai mult decat orice, ei sunt oameni care au puterea sa isi faca sufletul sa calatoreasca in lumea spiritelor. Samanii intra intr-o stare de constienta modificata, care le permite sa comunice cu fortele ascunse ale naturii. Pentru a atinge aceasta stare, utilizeaza diverse tehnici: tin post perioade lungi de timp, danseaza anumite dansuri ritualice, rostesc incantatii si consuma preparate din plante sfinte. Toate aceste tehnici sunt menite sa il ajute pe saman sa isi desprinda sufletul de corp, pentru a putea calatori in alte lumi, unde se poate intalni cu spiritele, pentru a le reconcilia.

 

In mod traditional, aceste capacitati sunt puse in slujba comunitatii, pentru a rezolva problele de zi cu zi: foamete, vreme rea, razboaie si boli. Samanul este deci un element cu o functie formativa importanta, care mentine coeziunea grupului din care face parte. Este un ghid spiritual, un pilon social si un vindecator. Transmitandu-si cunostintele catre generatiile mai tinere, el contribuie la perpetuarea si conservarea identitatii culturale a poporului sau.''

 

 

Stiu ca sunt off topic si nu chiar...pt ca ''fratii'' au bievoit sa-mi inchida topicul (chiar nu inteleg de ce ... :- )postez aici ,sa inteleaga si cei pe care ''ii inebuneau '' semnatura mea.

Samanul ajuta oamenii ,pe cei de un sange cu al sau si nu numai...

SAMAN

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt un Eu nu o ea ...am mai spus..

Vrei ca ''devi'' saman ??Asa te nasti...

Ai compasiune fata de ''viu''???

Visezi noaptea ?

SAMAN

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Samanii nu pot fi definiti in mod simplist. Nu au o doctrina constituita sau o religie dezvaluita maselor. Mai mult decat orice, ei sunt oameni care au puterea sa isi faca sufletul sa calatoreasca in lumea spiritelor. Samanii intra intr-o stare de constienta modificata, care le permite sa comunice cu fortele ascunse ale naturii. Pentru a atinge aceasta stare, utilizeaza diverse tehnici: tin post perioade lungi de timp... ". - calliope.

 

Cred si eu... te-apuca ameteala dupa ce nu mananci cateva perioade lungi... si mai tragi si din iarba... :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
" Samanii nu pot fi definiti in mod simplist. Nu au o doctrina constituita sau o religie dezvaluita maselor. Mai mult decat orice, ei sunt oameni care au puterea sa isi faca sufletul sa calatoreasca in lumea spiritelor. Samanii intra intr-o stare de constienta modificata, care le permite sa comunice cu fortele ascunse ale naturii. Pentru a atinge aceasta stare, utilizeaza diverse tehnici: tin post perioade lungi de timp... ". - calliope.

 

 

Cred si eu... te-apuca ameteala dupa ce nu mananci cateva perioade lungi... si mai tragi si din iarba... :crazy:

 

 

nu neaparat . poti sa induci aceasta stare si prin meditatie . si nu tre sa tragi iarba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prostii! Nu mai exista samani astazi! Sunt confundati cu vrajitorii...

Alta mincare de peste!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:D

Eu vad lucrurile mult mai simplu!

Concis: ne nastem intr-un sistem, ni se inoculeaza toate regulile, legile, cutumele si... astfel ne ghidam intreaga existenta!

(Unii nu au timp si nici interes sa priveasca in ce lume traiesc si incotro se indreapta!)

"Rutina ucide spiritul" - este atat de bine spus, incat alte comentarii sunt de prisos!

A nu intra in sistem, sub nici o forma, este primul pas! (si cand spun a nu intra in sistem - ma refer la tot ceea ce face omul de cand devine adult, de cand incepe sa-si "castige existenta")!

A nu intra in RUTINA este cheia, iar poarta este - VIATA! Iar drumul catre "sfarsit" ar trebui sa fie intotdeauna sub semnul iubirii, daruirii, tolerantei si intelegerii.

P.s. - meditati pentru o clipa la RUTINA! - cat din viata fiecaruia sta sub semnul acestui flagel care ucide tot ce intalneste in cale.....

 

Va pup si ... nu uitati - TRAITI! - :drunk:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A nu intra in RUTINA este cheia, iar poarta este - VIATA! Iar drumul catre "sfarsit" ar trebui sa fie intotdeauna sub semnul iubirii, daruirii, tolerantei si intelegerii.

P.s. - meditati pentru o clipa la RUTINA! - cat din viata fiecaruia sta sub semnul acestui flagel care ucide tot ce intalneste in cale.....

 

Foarte adevarat - imi pare atat de bine cand oamenii inteleg mesajul schimbarii !

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt un Eu nu o ea ...am mai spus..

Vrei ca ''devi'' saman ??Asa te nasti...

Ai compasiune fata de ''viu''???

Visezi noaptea ?

SAMAN

 

normal ca da...:)

 

din cate stiu eu mandria si exclusivismul nu sunt calitati de saman ... parca te plangeai de intoleranta celorlalti dar eu nu o simt nici in mesajul tau ... :airkiss: desi imi doream :tease: ... pacat

 

daca samana inseamna sa renunti la tine penture a-i ajuta pe ceilalti ... apai cu misiunea asta se pare ca m-am nascut ...

 

dar oamenii si chiar samanii intoleranti ma inhiba...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×