Sari la conținut
Forum Roportal
pufuletz

Mai merge cineva la teatru?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

din pacate la noi in tara nu prea sunt puse in scena f multe piese bune . la teatrul national sunt cateva reusite , le-am vazut aproape pe toate .ultima data am fost la ''burghezul gentilom'' , o piesa de la care am plecat in timpul desfasurari acesteia , pt ca am fost profund dezamagita . nu este piesa originala , cea de moliere , ci este mult modificata , intr-un stil futurist .s-a intamplat acum aproape un an . de atunci nu am mai fost la teatru la noi in tara .

acum vreo doua saptamani am fost la ''avarul '' , piesa jucata la un teatru f mic din paris .mi-a placut atat de mult , incat nu a mai contat faptul ca sala era groaznica , oamenii erau f putini , vreo 7 in total .actorii au fost desavarsiti , iar piesa a fost respectata intocmai cum a fost scrisa.nimic modificat .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am urmarit, in cadrul Festivalului National de Teatru, care s-a incheiat de curand, o piesa regizata de Mihai Maniutiu( caci Festivalul si-a propus prezentarea activ. celor mai prestigiosi regizori ) intitulata ,, Martorii, sau mica noastra stabilitate". Piesa este in repertoriul Teatrului din Targoviste si, dupa parerea mea, este o nereusita. Am intalnit multe, prea multe ,similitudini cu alte piese, indeosebi cu ,, Am pus catuse florilor" si ,, La tiganci", o inegala ,, folosire" a actorilor, o disipare a mesajului piesei printr-o miscare, la modul propriu, a actorilor si spectatorilor, in 3 spatii (improprii) de joc, senzatia de dezorganizare, de ,, scapat de sub control" a spectacolului s.m.a. Pacat de text !

 

am vazut-o si eu anul trecut in cadrul festivalului si sincer chiar mi-a placut ... marian ralea e meserias 8)

la Masca ... am fost saptamana trecuta la piesa Napoleon iese, urmarit de iepuri, interesanta ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din pacate la noi in tara nu prea sunt puse in scena f multe piese bune . la teatrul national sunt cateva reusite , le-am vazut aproape pe toate .ultima data am fost la ''burghezul gentilom'' , o piesa de la care am plecat in timpul desfasurari acesteia , pt ca am fost profund dezamagita . nu este piesa originala , cea de moliere , ci este mult modificata , intr-un stil futurist .s-a intamplat acum aproape un an . de atunci nu am mai fost la teatru la noi in tara .

acum vreo doua saptamani am fost la ''avarul '' , piesa jucata la un teatru f mic din paris .mi-a placut atat de mult , incat nu a mai contat faptul ca sala era groaznica , oamenii erau f putini , vreo 7 in total .actorii au fost desavarsiti , iar piesa a fost respectata intocmai cum a fost scrisa.nimic modificat .

 

sa inteleg ca pt tine daca nu vezi pe scena exact ceea ce scrie si in carte, piesa e proasta, regisoru cretin si nu e buna de nimic ? :inlove:

mergi in continuare la teatru si tot degeaba ca nu vei pricepe nicioadata ce inseamna o punere in scena :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In copilarie, mergeam foarte des la teatru, imi placea foarte mult sa vad piese de teatru pentru copii. Pe urma, nu am mai mers. Am citit insa piese de teatru si m-am uitat la piese de teatru la televizor.

Acum mi-as dori sa merg macar o data la Teatrul Evreiesc de Stat sa vad si eu o piesa in limba idis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vineri 7 si sambata 8 martie 2008, la ora 18.00, la Sala Uzina cu Teatru a Teatrului National Iasi, se joaca "With a little help from my friends".

Un spectacol cu muzica live!

Textul Maria Manolescu

Regia Radu Apostol

Scenografia Alina Herescu

Muzica si versurile Bogdan Burlacianu aka Bobo de la Fara Zahar

Pretul biletului cu reducere pentru elevi si studenti: 5,3 RON

Pretul biletului intreg: 10,6 RON

MIKI RADU ANDI ADA RUXI

 

 

Luni 10 martie, ora 18.00, la Sala Studio a Teatrului National Iasi, se joaca spectacolul "Harap Alb Remix".

INTRAREA LIBERA

 

 

http://www.teatrulnationaliasi.ro/program

 

si daca a vazut cineva piesele , sa-si dea cu parerea :search:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut..

 

in seara asta sper sa ajung la piesa D'ale Carnavalului ce se va juca la Teatru Toma Caragiu Ploiesti (T.C.P.)..

 

am mai fost la "Zi ca-i bine" (vazuta la Green Hours), "Monoloagele vaginului" (vazuta in Club A), "Nevasta-mea se marita" si "And Bjork, of course..." , vazute la T.C.P. pe care le recomand tuturor ;

 

apoi a mai vazut "Don Juan" (la T.C.P.), care nu prea m-a fascinat.. dar mi-am imaginat niste chestii stranii ; apoi am mai vazut si "Adulter... cu suspans" (vazuta la T.C.P.), care a fost foarte slaba: replici goale, ieftine, "tematica... ce-i aia ?" cred ca asa ar fi trebuit sa se numeasca piesa, nu recomand piesa, am vazut-o ca se spunea ca este comedie

 

voi incerca sa ajung si la "Firmituri" , "Plastilina" si "Momaia", sper sa se mai joace pe viitor piesele "Trainspotting" si "Rock'n'roll"

 

cam atat deocamdata despre teatru :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×