Sari la conținut
Forum Roportal
pufuletz

Mai merge cineva la teatru?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai, nu stiu daca mai sunt bilete, eu mi-am luat din timp... si daca se joaca in Euphorion, slabe sanse.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai ales pe mine, iar unele par chiar promitatoare din cate am citit.

 

Oricum, imi place ca exista avantajul de a intra in contact cu anumite opere fara a le citi, ceea ce e mult mai usor ca accesibilitate, zic, desi scenariul e mai mult ca probabil putin modificat.

 

Si daca chiar iti place sau ceva, ai posibilitatea sa aprofundezi respectiva piesa sau opera autorului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Initiatorul subiectului a avut dreptate:,,cam bate vantul pe aici! ", cel putin in ce priveste ponderea bucurestenilor iubitori de teatru.Speram ca macar pe net sa pot face schimb de impresii despre piesele ce se ,, joaca" pe scenele din capitala, dar vad ca n-am sanse.Important este ca salile de spectacole sunt pline de oameni, pasionati de ceea ce vad si aud.Pacat ca nu vor sa-si si impartaseasca impresiile...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am revazut Take , Ianke si Cadar si e la fel de frumoasa ca acum niste ani buni. Sunt o mare admiratoare a lui Radu Beligan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Celor din Timisoara le recomand piesa "Chip de foc" a teatrului german.

 

Eu am vazut-o la Teatrul F mic in Bucuresti si mi s-a parut una dintre cele mai reusite piesa vazute ever. Regie, scenografie, text, actori..f buni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa, am fost la "Insemnarile unui nebun" de Gogol, mi s-a parut slabuta punerea in scena, cred ca piesa putea fi mult mai bine valorificata ca sugestivitate, insa resursele folosite au fost putine si s-a vazut asta. Simplitatea a fost alegerea regizorului si o respect, dar il inteleg ca a vrut sa fie egocentrist.

Da, Anton Tauf a interpretat bine, ca de obicei, ma tot mir cum poate omul la varsta lui sa memoreze sute de pagini, dar exercitiul isi spune cuvantul.

Scenariul s-a respectat in cuantum de 90%, cateva pagini au fost trecute sub tacere, iar cateva replici accentuate prin repetitie as: "Tacere, tacere! Gata, nu mai spun nimic!"

Piesa a fost realizata exact ca si o confesiune, ca insemnarea in jurnal, ma asteptam sa si vad ca se intampla ceea ce scria acolo, iar nu doar sa relateze consilierul nostru, un om fara dorinte sau cu o singura dorinta si aceea ridicola care sfarseste rau datorita caracterului sau, muncii sale, epocii in care a trait.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai vizionat si "Banchetul sau Calea spre Momfa" in care am observat decorul ca element al teatrului contemporan, precum si influente din belsug Dante, inclusiv calauza care amintea de Vergiliu(s), influente coroborate cu cele postmoderne. Mi s-a parut ca e o piesa anti-crestina, ceea ce nu poate decat sa ma bucure. Traiasca beutura!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu merg la teatru cam o data la doua saptamani, pentru ca daca as merge mai des ar trebui sa revad unele piese, si nu vreau asta neaparat :giveheart:. Va invit pe toti in iunie la Festivalul International de Teatru de la Sibiu, sa vedeti cum un intreg oras se transforma intr-o scena imensa.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sigur ca se mai merge la teatru :P

intr-o Romanie in care drama traieste in fecare dintre noi...a reusit sa razbata si comedia...macar de dragul asa-numitului haz de necaz la care neamul nostru se pricepe atat de bine.Spectacolul de revista are totdeauna sala plina pentru ca relaxeaza...sau,cine stie de ce s-o mai fi ducand romanii la teatru?

Desi locuiesc in Baia Mare,locul asta atat de indepartat de prea laudatul Bucuresti...vad piese de teatru.Piese care-mi redau zambetul pe buze...

Ultima data am vazut repezentatia dupa Ken Kesey(daca nu ma insel) "Zbor deasupra unui cuib de cuci".Mi-a placut,m-a reconfortat la sfarsitul unei saptamani foarte agitate...si au fost oameni care au sta in picioare sau jos,pe scari...:yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×