Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Votul uninominal!

Postări Recomandate

Da?! :) Atunci vezi că suma din fiecare circumscripţie trebuia să-ţi dea 100%, matematicianule :doh: Tu nu vezi că ai inventat o situaţie aberantă? Tu faci confuzie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred că trebuie să fim at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exemplul era pentru un judet cu 2 mandate care este impartit in 2 circumscriptii electorale. Intr-adevar, suma in fiecare circumscriptie trebuie sa fie 100% insa in exemplul meu procentele reprezentau voturile totale din judet! Deci circumscriptia 1 acopera 50% din populatia votanta, iar circumscriptia 2 restul. Iar A, cu 40% din voturile totale din judet nu reuseste sa castige in nici o circumscriptie! Pentru ca dumneata ai vrut sa renunt la judet ca circumscriptie electorala.

Pur şi simplu nu

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci primarii actuali nu sunt reprezentati in Senat? OK, e bine de stiut. :)

Lasă sarcasmul gen Adrian Năstase, că nu ai inteligenţa necesară pentru asta. Dacă 40% sau 49% din opţiunile electoratului nu sunt reprezentate

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasă sarcasmul gen Adrian Năstase, că nu ai inteligenţa necesară pentru asta. Dacă 40% sau 49% din opţiunile electoratului nu sunt reprezentate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum ti-am spus, baremul e 1 senator la 130,000 de oameni, da? In exemplul meu, judetul are 2 mandate, si 2 circumscriptii. Deci 260,000 de oameni. Partidul A obtine 40% adica 104000 voturi dar ramane afara. In timp ce B obtine 78000 si obtine mandat. Aici nu-i vorba de primarie sau presedintie.

Mai lasă-l naibii de partid, că partidul nu mai contează. Exemplu tău e fals. "B" poate obţine un mandat cu 78.000 de voturi (din cele 130.000 din circumscripţia lui) e perfect

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai lasă-l naibii de partid, că partidul nu mai contează. Exemplu tău e fals. "B" poate obţine un mandat cu 78.000 de voturi (din cele 130.000 din circumscripţia lui) e perfect
Editat de Arminius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa cum zici tu acum ca parlamentarii nu te reprezinta, pentru cei 40%, B si C nu-i reprezinta.

Iar răstălmăceşti :P Dincolo de cei 40% ale căror opinii nu sunt reprezentate (pentru că ei sunt reprezentaţi, după constituirea Parlamentului ) există totuşi 60%, deci majoritatea, care e reprezentată de oameni pe care chiar i-a ales nominal.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×