Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Votul uninominal!

Postări Recomandate

Grozav, si banii pentru campaniile astea personale de unde vin? Crezi ca da romanul bani sa participe la un dineu cu cantidatul X dintr-un orasel de munte? Nu, vor veni de la partid si grupurile sale de interese, relatii si pretenii.

Ei, tocmai aici cred eu că ar fi partea frumoasă a lucrurilor: campaniile personale vor necesita mult mai puţini bani dec

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant.. sau nu: imediat dupa mesajul Presedintelui catre parlament (de acum vreo cateva saptamani) prin care el a propus referendum pentru votul uninimonal, liderii penelisti si pesedisti au sarit ca arsi: "Dom'ne da' Basescu e smecher, vrea sa ne fure atentia cu asta. Ce rost are sa facem un asemenea referendum cand peste 90% din romani ar fi de acord cu votul uninominal? Noi n-avem nimic impotriva votului uninominal. Noi de cate ori i-am spus-o si nu ne-a bagat in seama.." :stars: Mai tineti minte? In alte sedinte si interviuri, nea Puiu Hasoti se declara un adept al "meritocratiei si al votului uninimonal". Azi la sedinta.. a vorbit.. dar nu de meritocratie si nicidecum de votul uninominal.. ne-a spus o fabula cu cioara si porcul! :cheer:

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei, tocmai aici cred eu că ar fi partea frumoasă a lucrurilor: campaniile personale vor necesita mult mai puţini bani dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vacaroiu este senator de...ARGES !!! Maine daca se fac acolo alegeri , singurele voturi care le-ar lua , ar fi numai pe linie de partid,la ordin de sus, si poate ceva rude , daca are in judet, da nu cred !!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei, tocmai aici cred eu că ar fi partea frumoasă a lucrurilor: campaniile personale vor necesita mult mai puţini bani dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Senatorul de Huedin? Huedinul nu-i judet din cate stiu, iar in Romania circumscriptiile elctorale sunt organizate pe judete. Deci cantidatul din Huedin, daca vrea sa fie senator de Cluj va fi nevoit sa-si finanteze campania in tot judetul. Si ma indoiesc ca ii cunoaste personal pe majoritatea alegatorilor din judetul Cluj, deci investitia in imagine si PR nu va fi deloc mai mica.

 

Dacă tu asta crezi că e votul uninominal, mai bine votează pe liste, că e mai simplu. :lol2:

Tu ai impresia că o să fie ca acum, 5 senatori de Cluj şi 5 de Timiş, dar aleşi c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dacă tu asta crezi că e votul uninominal, mai bine votează pe liste, că e mai simplu. :doh:

Tu ai impresia că o să fie ca acum, 5 senatori de Cluj şi 5 de Timiş, dar aleşi c

Editat de Arminius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca tu nu intelegi ca intr-un judet cu 2 mandate, daca se obtin rezultatele:

 

A 20% B 25%, C 5% la prima circumscriptie

A 20% B 5%, C 25% la a doua,

 

Cantidatul/partidul A nu se alege cu nici un loc desi a luat 40% din voturile totale din judet. Dar de, votul uninominal e noul graal pentru izbavirea nationala desi multi nu stiu cu ce se mananca.....

Se pare că

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O să fie create circumscripţii electorale mai mici, pe zone de circa 130.000 de locuitori, un oraş cum e Cluj o să aibă probabil 2-3 circumscripţii diferite, iar Huedin şi Turda ar putea avea fiecare circumscripţie proprie (dacă se păstrează numărul actual de senatori). Aşa că senatorul de Cluj-Floreşti o să fie unul, cel de Cluj-Mănăştur o să fie altul, iar cei de Dej, Turda sau Huedin la fel, o să fie clar identificat cine
Editat de Arminius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai cum nu castiga nimeni? Castiga C si B! Unul intr-o circumscriptie, unul in cealalta. Nu e nevoie de nici un tur doi.

Da?! :doh: Atunci vezi că suma din fiecare circumscripţie trebuia să-ţi dea 100%, matematicianule :doh: Tu nu vezi că ai inventat o situaţie aberantă? Tu faci confuzie

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×