Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Votul uninominal!

Postări Recomandate

Iar răstălmăceşti :lol2: Dincolo de cei 40% ale căror opinii nu sunt reprezentate (pentru că ei sunt reprezentaţi, după constituirea Parlamentului ) există totuşi 60%, deci majoritatea, care e reprezentată de oameni pe care chiar i-a ales nominal.

 

Se poate, dar nu m-ai lamurit ce ai vrut sa spui cu impartirea judetului in circumscriptii electorale mai mici. Stii sigur ca exista acest plan strans legat de adoptarea votului uninominal?

 

De pe net, avantaje si dezavantaje:

 

http://fr.wikipedia.org/wiki/Scrutin_unino..._%C3%A0_un_tour

 

http://fr.wikipedia.org/wiki/Scrutin_unino...conv.C3.A9nient

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Dacă cel de-al doilea link se referă la Franţa, unde sistemul de vot este "fair enough", primul link se referă la sistemul utilizat

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dacă cel de-al doilea link se referă la Franţa, unde sistemul de vot este "fair enough", primul link se referă la sistemul utilizat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inca nu m-ai lamurit cu tampenia presupusa de tine - si anume impartirea judetului (circumscriptia electorala a reprezentantilor in Parlament) in circumscriptii electorale mai mici.

Ai să te lămureşti tu c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Primul link se refera la Scrutin Uninominal Majoritar.

Aplicare eronata? Pagina ofera partile bune si proaste ale sistemului, nu ale aplicarii lui in Kenya sau Tanganica. :blink:

Inca nu m-ai lamurit cu tampenia presupusa de tine - si anume impartirea judetului (circumscriptia electorala a reprezentantilor in Parlament) in circumscriptii electorale mai mici.

De ce nu ar fi indicat un referendum pt introducerea votului uninominal ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce nu ar fi indicat un referendum pt introducerea votului uninominal ???

Ba ar fi indicat, pentru că asta ar face ca viitoarele alegeri generale să se desfăşoare obligatoriu pe baza votului uninominal, dar acel referendum poate fi convocat doar de Băsescu, după ce va fi reinstalat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba ar fi indicat, pentru că asta ar face ca viitoarele alegeri generale să se desfăşoare obligatoriu pe baza votului uninominal, dar acel referendum poate fi convocat doar de Băsescu, după ce va fi reinstalat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici Arminius nu-i de acord cu votul uninominal , motivele le putem doar banui ...! Pt asta trebuie votat acum Basescu,asta-i singura lui arma in momentul de fata cu Parlamentul !!!! Dupa ce se adopta votul uninominal,...,,maurul poate pleca ...''

 

Nu am spus niciodata ca nu sunt de acord cu votul uninominal. Mi-am manifestat insa scepticismul ca acesta ar fi panaceul pt. "influenza" oamenilor cu bani in politica. Ei si ce daca va fi ales nea Tilica din capul satului? El va fi membru de partid, si cel mai probabil va trebui sa participe la o competitie interna inainte de a candida in circumscriptie. Mecanismele de influentare a parlamentarilor nu vor disparea, se vor "emancipa". Sigur ca vor fi si schimbari, insa eu nu ma mai las amagit. Iar maurul ne va mai cere ceva dupa seria "consiliu-sectoare-Videanu".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am spus niciodata ca nu sunt de acord cu votul uninominal. Mi-am manifestat insa scepticismul ca acesta ar fi panaceul pt. "influenza" oamenilor cu bani in politica. Ei si ce daca va fi ales nea Tilica din capul satului? El va fi membru de partid, si cel mai probabil va trebui sa participe la o competitie interna inainte de a candida in circumscriptie. Mecanismele de influentare a parlamentarilor nu vor disparea, se vor "emancipa". Sigur ca vor fi si schimbari, insa eu nu ma mai las amagit. Iar maurul ne va mai cere ceva dupa seria "consiliu-sectoare-Videanu".

Influenta banilor in politica ...e praf in ochi, e singura arma de intoxicare a electoratului , pt a convinge de....,,.inutilitatea'' votului uninominal , e un alt mod de a jigni in fata poporul roman(dupa ...pastrarea curata a romaniei cu taxa de inmatriculare),si reiau ideea mea -in politica prefer un prost cu caracter si bine intentionat decat un destept care e o javra d.p.d.v. al caracterului-G.Frunda- e un bun exemplu-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×