Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Ai masina de inghetata ? :yam:

Si pentru ca tot a inceput vremea prunelor, propun un altfel de aluat (mai simplu de facut si mai usor pentru stomac) - pentru gomboti biggrin2.gif

 

1 cana apa se pune la fiert cu 4-5 linguri de ulei si un praf de sare. Cand clocoteste se trage deoparte si se pune o cana de faina, si amesteca bine. Se lasa sa se raceasca cam 10 minute si se incorpozeaza un ou in aluat. Apoi se muta pe planseta si se mai adauga faina si gris (grisul face sa fie mai pufos) pina ajunge sa poata fi intins.

Se intinde, se taie patrate si seumplu cu prunele pregatite(simburele scos, si in locul lui pus zahar cu scortisoara).

Pai, doar atat ?

Nu se mai face nimic cu aluatul ala ? Ca e crud. Nu se prajeste, ceva?

 

Acelasi aluat, ca reteta spun, se foloseste la bulete de cascaval. Diferenta fiind ca, dupa ce s-a pus oul, se pune si cascavalul ras si se amesteca, si apoi se fac bulete si se prajesc.

De aia intreb.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai masina de inghetata ? nyam.gif

 

Pai, doar atat ?

 

 

 

Pai, dupa ce se introduce pruna, se fac gombotii si normal ca se pun la fiert in apa :D. Apoi, se dau prin pesmet usor prajit in putin ulei +zahar, de vrei.

Nu am masina de inghetata, atat de usor se face inghetata mea, ca si sa mi se ofere, n-as cumpara :)))

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai masina de inghetata ? nyam.gif

Pai, doar atat ?

Nu se mai face nimic cu aluatul ala ? Ca e crud. Nu se prajeste, ceva?

 

 

 

Se fierb in apa cu sare si se dau prin pesmet cu zahar. La mintea cocosului. Toata lumea stie sa faca gomboti cu prune, de asta n-a mai continuat.... :stars:

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

afinele congelate- sau alt fruct preferat (300 gr) le pun in blender mai pun 2-3 linguri de smantana dulce sau iaurt si le mixez. cea mai buna inghetata :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Se fierb in apa cu sare si se dau prin pesmet cu zahar. La mintea cocosului. Toata lumea stie sa faca gomboti cu prune, de asta n-a mai continuat.... stars.gif

:lol: De ce ar fi la mintea cocosului ? :lol:

Si daca mergi pe principiul "toata lumea stie", nu ti-as dori sa mergi in vizita la vre-o tanara gospodina ce a luat vre-o reteta de pe net.

 

Ia interpreteaza tu sermantic si imagineaza-ti ce ar iesi si ce ai manca.

 

Azi, va prezint o reteta: Salata de vinete.

 

Ingrediente necesare: pentru 8 portii.

- 3 vinete mari

- 2 cepe

- 200 ml ulei

- 2g sare.

 

Se iau vinetele si ce coc. Apoi se curata. Se toaca si se freaca cu uleiul intr-un castron.

Ceapa tocata se pune si ea si se pune sarea.Pofta buna.

 

Acum, imagineaza-ti ce ai manca, si descrie-ne si noua. Apoi iti descriu eu ce intelege o fata de 20 de ani, ce nu a pus in viata ei mana pe un cutit si stie doar sa comande la Mec. Dar vrea sa isi impresioneze iubitul. :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam sa fac un pandispan cu afine pe cand plec in calatorie. Ca se pastreaza cateva zile si tine si de foame. Si nu am mult decat o jumatate de kil, asa... O fi bun?


laugh.png De ce ar fi la mintea cocosului ? laugh.png

Si daca mergi pe principiul "toata lumea stie", nu ti-as dori sa mergi in vizita la vre-o tanara gospodina ce a luat vre-o reteta de pe net.

 

Ia interpreteaza tu sermantic si imagineaza-ti ce ar iesi si ce ai manca.

 

Azi, va prezint o reteta: Salata de vinete.

 

Ingrediente necesare: pentru 8 portii.

- 3 vinete mari

- 2 cepe

- 200 ml ulei

- 2g sare.

 

Se iau vinetele si ce coc. Apoi se curata. Se toaca si se freaca cu uleiul intr-un castron.

Ceapa tocata se pune si ea si se pune sarea.Pofta buna.

 

Acum, imagineaza-ti ce ai manca, si descrie-ne si noua. Apoi iti descriu eu ce intelege o fata de 20 de ani, ce nu a pus in viata ei mana pe un cutit si stie doar sa comande la Mec. Dar vrea sa isi impresioneze iubitul. crazy.gif

 

Plus ca salata aia eu o fac fara ulei. Si bucatile de vinete coapte sa fie asa, mai marisoare. Cu putina zeama de lamaie. De dieta. :)


Apoi iti descriu eu ce intelege o fata de 20 de ani, ce nu a pus in viata ei mana pe un cutit si stie doar sa comande la Mec. Dar vrea sa isi impresioneze iubitul. crazy.gif

 

Nu stiu d-astea. Eu nu am avut niciodata 20 de ani :lol:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai ca revin eu cu un scenariu si sa vezi ce intelege fata aia sa faca, ce dileme are datorita principiului "astea se stiu" si ce i-ar iesi. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai ca revin eu cu un scenariu si sa vezi ce intelege fata aia sa faca, ce dileme are datorita principiului "astea se stiu" si ce i-ar iesi. rofl.gif

 

 

Nu e treaba ei sa inteleaga si nici sa faca. La 20 de ani nu tre sa stea nimeni in bucatarie. Are vreme mai incolo... :doh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ce carcotas esti si tu, mai Laur.

Fetele tinere invata din greseli, altfel - primind totul mura in gura-ajung sa inceapa cu catastrofe culinare:)))

 

Nu stiu cum e la voi, dar mie cel mai mult imi place salata de vinete cu maioneza. Se poate si fara, dar iar - nu o concep fara usturoi (si daca se poate din ala verde maruntit bine de tot-miam!) si eventual si masline negre (mai uscate) maruntite in ele.

Cat despre maioneza, eu intotdeauna folosesc un ou fiert+un ou nefiert (adica galbenusurile DOAR smile.png) ) si neaparat putin mustar dulce. Puteti incerca si cu ulei de masline, dar o sa iasa mai putina salata.

La final pun atata sare cat imi spune gustul. Si de cate ori e nevoie, de atatea ori gust pana o dau la rece.

 

Puteti sa mai maruntiti in salata si un gogosar rosu. E bun si ardeiu, dar gogosarul rosu ii da o aroma deosebita biggrin2.gif

Editat de stupid_me
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai specificat "doar" galbenusul, ca si tu mergi pe principiul, se sttieeeee frate asta! :lol:

 

Eu nu spun decat ca cei care doresc sa dea sfaturi, macar sa scrie corect.

O sa scriu mai incolo, ce intelege fata aia 20 de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×