Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Cam toate foile coapte pe fundul tavii devin bocna si trebuie mancate a doua zi, dar eu le iubesc, is f faine prajiturie astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zuckerkipfel sau prajitura cu zahar

Tot reteta svabeasca de la bunica.

 

Ingrediente:

 

500 ml lapte caldut

1 cub de drojdie proaspata

1 ou

 

continuare

post-78818-0-12463900-1377326051_thumb.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere, greu nu e, doar ca ia timp, sa tot coci blaturile alea separat, sa vezi ce te colorezi de la coloranti :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare.

Nu am facut niciodata prajitura cu spuma de albus batut pe de-asupra care intra la cuptor pe final, sa capete o culoare caramel, frumoasa.

Intrebarea e: cat timp tre sa stea prajitura cu spuma in cutor ca sa se obtina culoarea aia? 10 minute? 15 minute? la 180 grade? mai mult?

 

Am in plan o prajitura cu branza de vaci si stafide si cu spuma din aceea pe de-asupra. Si nu vreau nici sa am prajtura necoapta cu spuma arsa peste, nici prajitura prea coapta cu spuma cruda.

 

As ruga sa raspundeti pana vineri ca sambata o comit.

 

Merci.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru glazura de bezea de pe prajituri nu trebuie sa bati albusul cu zaharul pana se face spuma tare , doar sa fie zaharul incorporat, dar glazura trebuie sa fie semi lichida. O torni deasupra prajiturii si 10 min la 220 grade la mine ajunge. In cuptorurile vechi tineam 15 min la foc minim,

Daca pui spuma tare, se va umfla si va strica aspectul prajiturii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
 
Clafoutis
 

În bucătăria franţuzească există un desert hibrid  clafoutis” – este mai mult decât o clătită şi mai pufoasă ca un pandişpan. Bonus – îl poţi prepara cu orice fruct de la cireşe, vişine, căpşuni până la pere sau prune.

Dacă vrei să prepari versiunea fără gluten îţi sugerăm să înlocuieşti făina albă cu făină integrală de secară.

 

Ingrediente

  • jumătate de cană de zahăr
  • 450 grame cireşe
  • 3 ouă
  • un sfert de cană de margarină
  • 1/3 cană făină
  • 2 linguri ghimbir
  • vărf de sare

Compoziţia se face exact ca la clătite pânâ când aceasta are o compoziţie ca a smântânii.

Pregăteşte cuptorul la 300 de grade, unge cu unt o tigaie sau o formă de prăjitură mai înaltă, toarnă compoziţia şi cireşele. Lasă compoziţia aproape 50 de minute pânâ când are o culoare uşor maronie. Testează cu o scobitoare. Dacă e curată atunci când o scoţi înseamnă că prăjitur este gata.

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Succes la primul cozonac, va reusi perfect.  N-am nici o reteta, de mult n-am mai facut cozonac sau asemanator din coca dospita, insa umplutura este cea mai simpla de fabricat si aici iti dau reteta mea preferata ca eu-l folosesc la clatite Gundel.

 

Umplutura de cozonac cu nuci

 

Am un aparat mic de plastic de macinat parmezan sau alta branza si cu ala macin si nucile sparte de mine, dar inainte de razuire le dau in tigaie pe foc sa distrug mucegaiul dintre sferturi de miez in caz ca ar fi ceva intre miez.   Chinezii dau in fiert nucile intregi, eu prefer sa arunc viermisorii la rece daca este vre-unu gaunos, nu sa-l prepar ... scuze!!! 

Nu le ard, doar le decojesc bine si dupa ce le-am macinat razuiesc si coaja de pe 2 lamai mari, se poate si portocala ca si lime sau toate impreuna ca iese grozav de aromata umplutura.  Adaug zahar vaniliat facut de mine = intr-un borcan care se inchide si ermetic pun zahar pudra cumparat si cateva bastonase de vanilie si-l lasa in cabinet la loc usor de gasit in bucatarie, intre bunatati si va fi super aromatic zaharul.  

Mai adaug si niste coniac sau rom, lichior, cine ce are, dupa gust, caz in care copiii n-au acces sa nu fie o problema, bine amestecat il pun in frigider pana fac caltitele.   

Le fac putin mai groase si bine prajite dar nu arse.  

Dau destul de bine cu umplutura pe clatita si-l intind bine sa fie acoperit toate partile si le rulez si apas putin pe farfurie sa nu se desfaca.  

Pe alta doar o impaturez si asa-l pun pe farfurie, putin zahar pudra si topesc ciocolata care mai stropesc peste clatite in forme abstracte.  

Daca le mai ud si cu rom le pot da in flacara ... insa si fara flame sint asa de bune!!! daca inchizi ochii ai impresia ca mananci cozonac ...  

Am facut ieri seara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mucenici se reclama peste tot, dar mi-e ca incep coca si se va termina in gogosi sa fie mai repede  :haha:    doar de mancat am chef, nimic de lucrat zilele astea!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×