Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Rafinamentul unui desert 100% franţuzesc „Moelleux au Chocolat”

Autor: Mihnea-Petru Pârvu

Se spune că iubirea e lucrul cel mai important din lume. Dar puţină ciocolată, din când în când, nu strică!

poza_45_8bc49f663a.jpg

Ana Consulea are 23 de ani şi e deja un nume consacrat în lumea cofetarilor Capitalei. Tânăra cofetăreasă a restaurantului boieresc Zexe, de pe strada Icoanei, nr. 80, a studiat un an în Franţa, la Montbeliard, pe lângă Strasbourg, la una din cele mai renumite şcoli de cofetari-patiseri din Hexagon: „CFA Pays de Montbeliard”. A absolvit cursurile, cu cel mai bun procentaj, cu un total de 17,5 puncte, din 20 maximum posibil, „scor” nemaiîntâlnit de mai bine de zece ani!

„Prăjiturile pe care le fac eu la Zexe nu le mai face nimeni la noi în ţară!”, se laudă juna cofetăreasă. E şi normal, din moment ce foloseşte costisitoarea ciocolată Valhrona, considerată cea mai bună din lume! „Reţetele a trebuit să le adaptez la gustul românului... Că ai noştri au trei mari plăceri: ciocolata, alunele de pădure şi vişinile!”, se explică Ana Consulea.

 

„Dorinţa de a creea plăcere nu are egal!”, este o traducere aproximativă a dictonului de căpătâi a cofetarilor francezi.

Ana avea 19 ani, era studentă la turism şi era obsedată de dulciuri: „Da nu-mi plăcea ce fac… M-am gândit să fac ce-mi place, mai ales că tata avea un restaurant! Am căutat şi am găsit această şcoală din Franţa. Am aplicat şi m-au primit. Şapte luni şi jumătate am studiat! A costat 8.000 de euro şcolarizarea, dar tata şi-a recuperat investiţia în câteva luni!”, se laudă Ana. În Franţa a învăţat şi cum se munceşte cu adevărat: „La noi e cu: «Merge şi aşa!». La ei nu!”.

Ana Consulea, vedeta restaurantului Zexe, unde-i pregăteşte lui Andrei Pleşu dulciurile preferate, vă propune, luna aceasta, să încercaţi o reţetă de complexitate medie, cu ingrediente pe care le puteţi găsi în orice supermarket: Moelleux au Chocolat. Un sufleu de ciocolată, cu îngheţată de pădure şi fructe de sezon.

 

Ingrediente - pentru patru porţii

 

✔ 1. Ciocolată neagră - 225 de grame

✔ 2. Unt (de calitate bună) – 115 grame

✔ 3. O jumătate de baton de vanilie

✔ 4. Zahăr – 115 grame

✔ 5. Făină – 50 grame

✔ 6. Cacao – 30 grame

✔ 7. Sare – două grame

✔ 8. Patru ouă

 

Mod de preparare. Timp de gătire – 50 de minute

 

Se topesc, la bain-marie, ciocolata şi untul. Între timp, cântărim într-un bol zahărul, făina, cacao şi sarea. Când ciocolata şi untul se topesc adaugăm batonul de vanilie curăţat în prealabil - doar pasta din interiorul batonului - şi mixăm timp de un minut amestecul. Adaugăm pe rând ouăle, la viteza medie. Continuăm prin a adăuga treptat amestecul format din zahăr, făină, cacao şi sare. Mixăm încă cinci minute la viteza mare.

Când amestecul este gata îl punem la frigider 30 de minute, timp în care pregătim fructele şi îngheţata care vor însoţi desertul.

Punem amestecul în forme de dimensiunea unei ceşti de cafea şi coacem zece minute la 190 de grade. Desertul se serveşte cald, cu îngheţată de vanilie şi fructe de sezon. Bon appétit!

 

 

http://www.evz.ro/detalii/stiri/1044748.html#ixzz2XYlQJNr2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tiramisu cu fructe de padure
tiramisu-cu-fructe-de-padure-180x180.jpe

 

Ingrediente:

- 5 oua;

- 100 gr zahar pudra;

- 400 gr piscoturi;

- 5 linguri zahar tos;

- 500 gr mascarpone;

- 1 kg fructe de padure;

- 900 gr compot visine (daca au samburi se scot);

- 1 praf sare;

- 2 linguri de whisky.

 

Se bat albusurile spuma cu un praf de sare si cu zaharul tos, iar galbenusurile se amesteca cu mascarpone, whisky si zaharul pudra. In crema obtinuta din galbenusuri adaugam albusurile, si amestecam usor pana la omogenizare, apoi dam la frigider. Visinile din compot se pun la scurs impreuna cu fructele de padure (daca au fost congelate).

Piscoturile se insiropeaza bine in compot si se pun pe tava, fara a lasa spatii goale. Deasupra primului strat de piscoturi punem jumatate din crema de la frigider, jumatate din fructe, apoi din nou piscoturi insiropate, crema si fructe. Se da la rece pentru 2 ore inainte de servire.

Pofta buna!

 

 

 

http://imparteretete.reginele.ro/tiramisu-cu-fructe-de-padure-4055?utm_source=Newsletter&utm_medium=MailDirect&utm_campaign=Reteta+Zilei+-+Tiramisu+cu+fructe+de+padure

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prajitura cu foi si nuca

Cum adica "foi" si nuca ? :blink:

Ma pun sa rup caietele acum ?

 

Cu ziare vechi merge ? :tease:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foi cu bicarbonat si umplutura cu nuca... mare branza.. :mda:

 

 

Eu am primit afine. Ce sa fac cu ele? Prajitura cu afine? Tarta? Nu am nici o idee.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Afinata este una din solutii, dar este foarte bine de mancat fara nimic fructele doar asa simplu sau le pui in clatite cand deja ai intins aluatul in tigaie, sa vezi ce bune ies. In lapte cu cereale le maninca sotul, eu doar natur le ador si am citit recent ca sucul de afinata este foarte sanatos de baut. Se pot usca si-s bune la iarna!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foi cu bicarbonat si umplutura cu nuca... mare branza.. mda.gif

 

 

Eu am primit afine. Ce sa fac cu ele? Prajitura cu afine? Tarta? Nu am nici o idee.

http://ro.stiri.yahoo.com/clatite-cremoase-cu-afine-093528659.html

Sunt f bune.

 

Si app de asta, poti ingheta cateva pungute. Eu le folosesc foarte des la inghetata. In general fac mai multa inghetata de ciocolata, si cate o portie mica de inghetata de fructe de padure f concentrata (fierband fructele cu zahar si folosind siropul) - ca sa le combin la servire.

Cele mai aromate sunt fragutele (si nu ai nevoie de multe) si afinele.

Si pentru ca tot a inceput vremea prunelor, propun un altfel de aluat (mai simplu de facut si mai usor pentru stomac) - pentru gomboti biggrin2.gif

 

1 cana apa se pune la fiert cu 4-5 linguri de ulei si un praf de sare. Cand clocoteste se trage deoparte si se pune o cana de faina, si amesteca bine. Se lasa sa se raceasca cam 10 minute si se incorpozeaza un ou in aluat. Apoi se muta pe planseta si se mai adauga faina si gris (grisul face sa fie mai pufos) pina ajunge sa poata fi intins.

Se intinde, se taie patrate si seumplu cu prunele pregatite(simburele scos, si in locul lui pus zahar cu scortisoara).

Editat de stupid_me
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×