Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

ATEU versus CREDINCIOS

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu se poate reveni la timpuri in care religia era calea de intelegere, omenirea a evoluat si gasit raspunsuri iar filozofia nu se mai poate face prin zeul descris la evrei, dind unele idei false despre viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ATEU - inseamna OM FĂRĂ DUMNEZEU

 

In societatea comunista, din care am iesit de curand, ei erau singurii care stiau ca portocalele si bananele nu se cod doar iarna.

 

Erau atat de integrati in prezent si lumea inconjuratoare incat Pepsi, salamul de Sibiu si untul nu lipseau din frigiderul lor. Atat de mult iubeau mancarea incat turbau de ciuda cand vedeau cate un ţăran cumparand o paine de la oras, motiv pentru care au hotarat sa dea painea numai celor care au buletin de oras.

 

Multi dintre copiii acestor oameni credinciosi si devotati religiei materialului si naturii sunt astazi ATEI DE FRUNTE. Totusi ei, desi primesc comisioane si mita din toate directiile, pozeaza in oameni religiosi.

 

Inca nu au ajuns toti acei oameni sa guste imbratisarea cu Domnul, adica moartea. Ei continua sa activeze in beneficiul personal si in paguba celorlalti in diverse functii.

 

Toti am fost vonivati, atunci si acum, si mici si mari.

 

Societatea libera, capitalismul va produce incet incet dezrobirea copiilor de sub parinti si a parintilor de copii. Dar mai trebuie sa treaca inca 2-3 generatii, pana acumularea de capital va permite eliberarea unei generatii de sub robia altei generatii.

 

Unde am trait noi si de unde venim? Dintr-o societate a NEBUNIEI. Cine ne-au adus acolo? ATEII SOVIETICI, OMUL NOU, DE TIP SATANIC.

Cine ne-a trezit la realitate? Omul credincios de peste mari si ţări, cei din USA, care nu au lasat nebunia bolşevico - ateista sa cuprinda lumea. Au luptat si au invins, iar nebunii, singurii nebuni atei care au mai ramas, vor pieri si ei in cateva generatii. Acum inca mai schelălăie invaţaturie şcolii de partid bolşevic. Dar nu prea mai sta nimeni sa-i asculte.

 

De ce ATEISMUL a mers m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu se poate reveni la timpuri in care religia era calea de intelegere, omenirea a evoluat si gasit raspunsuri iar filozofia nu se mai poate face prin zeul descris la evrei, dind unele idei false despre viata.

nici nu au existat acele timpuri de care vorbesti ... .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca am revenit, din 1989, tu unde ai ramas? Cu cravata rosie de pionier la gat? Iti amintesc ca americanul de rand e un om credincios, si societatea americana care a raspandit libertatea pe pamant e cea care a dat peste bot societatilor ateist totalitare.

 

NU exista ateims pur. Cand un dictator declara o societate ATEISTA, el se va declara Dumnezeu, l-am avut pe Ceausescu, altii pe Stalin. Omul vrea sa fie mereu dumnezeu, pretinde inchinare. ATESIM pur n-a existat niciodata. Si CEZARII Romei erau ZEI.

 

Nu se poate reveni la timpuri in care religia era calea de intelegere, omenirea a evoluat si gasit raspunsuri iar filozofia nu se mai poate face prin zeul descris la evrei, dind unele idei false despre viata.

 

Niciodata NU VA FI ATEISM PE PAMANT. Cand Dumnezeu lipseste, omul

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai ce dreptate ai!

Parca ai vorbi de predicator sau de popa cel betiv si curvar ... si astia parca sunt adevarati Hitleri in cuvantari si doar zeciuiala ii intereseaza.

 

Vorba aia slujim pe Dumnezeu ...dar ne platesc oamenii!

Nu oricine zice ca slujeste pe Dumnezeu, slujeste pe Dumnezeu. Doar faptele ne arata cine slujeste si cine nu. Si eu fac rau celor de pe forum in numele lui Soimos, deci Soimos e de vina! Cum suna?

 

Ti-am mai spus, nu mai acuza pe Dumnezeu pentru faptele oamenilor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde am trait noi si de unde venim? Dintr-o societate a NEBUNIEI. Cine ne-au adus acolo? ATEII SOVIETICI, OMUL NOU, DE TIP SATANIC.

... acea societate a nebuniei cum frumos o denumesti tu, exista de secole, doar ca... imbraca diferite forme, in functie de ideologiile care au marcat societatea umana europeana .

Cine ne-a trezit la realitate? Omul credincios de peste mari si ţări, cei din USA, care nu au lasat nebunia bolşevico - ateista sa cuprinda lumea. Au luptat si au invins, iar nebunii, singurii nebuni atei care au mai ramas, vor pieri si ei in cateva generatii. Acum inca mai schelălăie invaţaturie şcolii de partid bolşevic. Dar nu prea mai sta nimeni sa-i asculte.

:cheer: acum chiar esti pe aratura fiule ... :)

mai mult , "chibuturile" lui Marx functioneaza foarte bine in Israel , stiai asta ?

De ce ATEISMUL a mers m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
privind in mod obiectiv lucrurile din aceasta perspectiva psihospirituala si ATASAMENTUL FATA DE IDEI , este in egala masura la fel de nociv pentru psihicul uman .

adevarurile pot fi false, conventionale sau pur si simplu "inghetate" intr-un univers evolutiv.

Prea putini sunt cei care sa nu intre in vreo categorie de atasament "interzis". Toti sunt legati de bunuri materiale, de alte persoane, chiar si de idei si conceptii... Insa a munci si a avea o familie nu sunt lucruri care sa se realizeze fara ajutorul materiei. Insa privind un pustnic ce traieste simplu si i se duce mancare cu sufertasul te intrebi daca e un sfant sau e un lenes!

 

Sunt si preoti atei, sunt si criminali credinciosi. Sunt si credinciosi credinciosi si credinciosi necredinciosi, cum am vazut si atei credinciosi! Un ateu nu spune mai mult decat "nu exista Dumnezeu sau altceva asemanator".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prea putini sunt cei care sa nu intre in vreo categorie de atasament "interzis". Toti sunt legati de bunuri materiale, de alte persoane, chiar si de idei si conceptii... Insa a munci si a avea o familie nu sunt lucruri care sa se realizeze fara ajutorul materiei. Insa privind un pustnic ce traieste simplu si i se duce mancare cu sufertasul te intrebi daca e un sfant sau e un lenes!

asa e Thunami, extremul orientul este plin de acei preoti care asteapta sufertasul de mancare sau vreun banut si nu este singurul exemplu, insa... totul tine de traditie, ideologie, imprinting spiritual , etc... nici intr-un caz nici in altul, nu trebuiesc aduse acuzatii... ci doar inteles fenomenul in ansamblul sau.

Sunt si preoti atei, sunt si criminali credinciosi. Sunt si credinciosi credinciosi si credinciosi necredinciosi, cum am vazut si atei credinciosi! Un ateu nu spune mai mult decat "nu exista Dumnezeu sau altceva asemanator".

stii... umanismul in general ca ideologie , nu tine cont de culoarea "credintei" :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi un numar suficient de credinciosi pe Terra, toti ateii (care mai raman) ar deveni credinciosi. Noi nu suntem indeajuns de credinciosi ca sa determinam o reactie in lant...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ar fi un numar suficient de credinciosi pe Terra, toti ateii (care mai raman) ar deveni credinciosi.

da? ... prin ce procedeu miraculos ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×