Sari la conținut
Forum Roportal
Fr0z3nasic3

Adevarul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Desi nu-mi place lumina (in sens propriu), imi este extrem de greu sa stau in umbra minciunii si inca si mai greu sa le arat celorlalti lumina adevarului.

Multi incep cu mici minciuni, aparent nevinovate (in opinia lor), ajungand pana la urma sa se minta singuri.

De exemplu, ieri am fost martora a unei aparente divergente intre doua adolescente, totul plecand de la o minciuna. Chiar asa de jalnici au ajuns oamenii? Sa foloseasca minciuna ca punct de plecare al distractiei? Ce pot sa spun, imi vine greu sa cred ca multi sunt in stare sa gaseasca minciuna o forma de placere. Mai grav mi s-a parut raspunsul adultului implicat in discutie - devenit complice - cand i s-a cerut sa confirme minciuna. Iar in final concluzia copilului: "Tu chiar m-ai crezut? Ce proasta esti!"

Imi doresc sa nu aiba loc astfel de manifestari sau, cel putin, sa le pot ignora, ca sa nu mai privesc oamenii cu dispret.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi nu-mi place lumina (in sens propriu), imi este extrem de greu sa stau in umbra minciunii si inca si mai greu sa le arat celorlalti lumina adevarului.

sa vezi ca reusesti, atunci cand sti ca adevarul ii raneste pe cei la care ti.

 

Multi incep cu mici minciuni, aparent nevinovate (in opinia lor), ajungand pana la urma sa se minta singuri.

Foarte adevarat, dar amplificat de ce am spus mai sus. Si asa se creeaza o reactie in lant pe care o vezi mai tarziu cand deja sunt implicatii destul de mari si efectele minciunii pana la urma trebuie sa o suportam toti...ca vrem sau nu, este inevitabil atunci cand minti, odata si odata va iesi la suprafata si de multe ori poti fi chiar tu cel care sa iti marturisesti propria minciuna care a devenit cosmar in cele din urma. Asa ca, sa fi sincer inseamna sa ai liniste, oricand, oriunde. Chiar daca doare pe moment sau chiar pentru o lunga perioada, iti va fi mai usor...crede-ma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii mai degraba ar prefera sa moara, decat sa accepte sau sa recunosca adevarul. Asta e adevarul :P. Vad ca multi se agata de faptul ca fiecare percepe diferit si adevarul difera de la om la om. Se pare ca putini inteleg ca adevarul nu este decat unul singur si este cat se poate de real. Respectul pentru adevar reprezinta practic baza intregii morale. Adevarul nu este relativ,subiectiv si nu tine de diferitele puncte de referinta pe care si le aleg oamenii. Adevarul exista si punct. Teoriile se aplica in anumite cazuri nu universal.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, adevarul este unul singur, insa modalitatile de a-l percepe sunt infinite. Din interpretarile oarecum diferite apar problemele. Fiecare se agata cu disperare de diferentele nesemnificative pe care le observa si considera orice discrepanta ca fiind minciuna intentionata, se simte jignit si uita esenta problemei.

Insa granita dintre perceptia personala (presupusa corecta din partea emitentului) si minciuna voita este extrem de fina si nu avem capacitatea de a o recunoaste intotdeauna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ma bazez pe dumnezeu sa determin care e adevarul nu-l voi cunoaste niciodata.

De ce crezi ca nu-l cunosti pe Dumnezeu ! Da-mi un indiciu din care sa rezulte ca bazandu-te pe Dumnezeu nu poti cunoaste adevarul !

 

 

Da, adevarul este unul singur, insa modalitatile de a-l percepe sunt infinite. Din interpretarile oarecum diferite apar problemele. Fiecare se agata cu disperare de diferentele nesemnificative pe care le observa si considera orice discrepanta ca fiind minciuna intentionata, se simte jignit si uita esenta problemei.

Insa granita dintre perceptia personala (presupusa corecta din partea emitentului) si minciuna voita este extrem de fina si nu avem capacitatea de a o recunoaste intotdeauna.

Hitler ca crezut ca el detine adevarul si ca adevarul e ca germanii sunt rasa superioara ! Asa a vazut el adeavrul. Dumnezeu este ADEVARUL si cine se raporteaza la el , il cunoaste !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oamenii mai degraba ar prefera sa moara, decat sa accepte sau sa recunosca adevarul. Asta e adevarul :). Vad ca multi se agata de faptul ca fiecare percepe diferit si adevarul difera de la om la om. Se pare ca putini inteleg ca adevarul nu este decat unul singur si este cat se poate de real. Respectul pentru adevar reprezinta practic baza intregii morale. Adevarul nu este relativ,subiectiv si nu tine de diferitele puncte de referinta pe care si le aleg oamenii. Adevarul exista si punct. Teoriile se aplica in anumite cazuri nu universal.....

fereste-te sa vestesti adevarul celor care nu sunt pregatiti....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce crezi ca nu-l cunosti pe Dumnezeu ! Da-mi un indiciu din care sa rezulte ca bazandu-te pe Dumnezeu nu poti cunoaste adevarul !

Hitler ca crezut ca el detine adevarul si ca adevarul e ca germanii sunt rasa superioara ! Asa a vazut el adeavrul. Dumnezeu este ADEVARUL si cine se raporteaza la el , il cunoaste !

Adevarul unui credincios o fi dumnezeu. Asta e problema lui.

Lasand la o parte perspectiva religioasa - pentru ca imbratisand-o in totalitate ne limitam la o singura dimensiune - cunoasterea universului in profunzime, cu rigurozitate este o metoda posibila de a ne apropia cat mai mult de adevar.

Intr-o acceptiune larga, simplificata, intre un credincios fanatic si Hitler nu sunt mari diferente. Ambii cred ca detin adevarul. E bine sa fii sigur pe tine in multe privinte, dar atunci cand te afli in cautarea adevarului e riscant sa te increzi intr-o singura sursa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×