Sari la conținut
Forum Roportal
Fr0z3nasic3

Adevarul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

[...] un principiu matematic si anume : principiul asociativitatii - a=b=c sau Tatal=Fiul=Sf.Duh. [...]

Daca nici principiul a=b=c, nu este cert atunci _ in viziunea ta, totul e fals !? :focus:

Nu-mi place sa repet ceva, dar, vazand ca raspunsul la intrebarea mea este ocolit, incerc sa o reformulez.

Ce sa inteleaga omul simplu, batut in cap, lipsit de atotcunoastere atunci cand citeste "faimosul principiu al asociativitatii"?

Te rog sa ma luminezi pentru ca, oricat de evident ar fi raspunsul, acesta imi scapa.

 

Dupa mine, transpunerea in ecuatii a ideii crestin-ortodoxe de dumnezeu ar fi: a=b=c=a+b+c (dumnezeu este concomitent tatal, fiul si sfantul duh, nu?). Si ducand mai departe logica, conform principiilor matematice, relatia este corecta numai cand toate variabilele implicate sunt egale cu zero.

Mai mult n-am putut deduce din expresia vaga a domnului Andrei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie imi place cum suna "adevarul e dincolo de noi !"3d-danse-6.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasand la o parte originea universului (pentru ca nu o vom descoperi in urma unei discutii inutile), cred ca mult mai important este scopul pentru care a aparut si se dezvolta. Fiecare are la baza motivatii proprii care il fac sa actioneze. Motivatiile variaza de la o persoana la alta, dar si in cazul individului, in timp, conform evolutiei sale.

Eu plec de la premisa ca, in decursul vietii, omul isi defineste si urmeaza realizarea unei game variate de obiective. De exemplu, vrem sa avem o cariera profesionala, o familie, un grup de prieteni. Acestea nu sunt scopuri in sine, doar moduri de a ne atinge telul. Oamenii incearca o viata intreaga sa fie fericiti. Unii pun fericirea in stransa corelatie cu adevarul.

Eu sunt genul de persoana a carei fericire este intunecata de orice tentativa a altora de a ascunde adevarul. Minciuna intentionata este o dovada de imoralitate. Cum sa iubesti pe cineva lipsit de sinceritate, care rosteste doar ce il avantajeaza? Cum poti avea prieteni in care sa nu ai incredere? Cum poti lucra intr-un mediu bazat pe minciuna?

Adevarul a decazut treptat din randul valorilor morale din cauza egoismului, avaritiei, lenei, prostiei, invidei si a altor plagi ale societatii. Din in ce in ce mai multi oameni actioneaza numai in interes personal si banalizeaza importanta adevarului. Unii chiar cred ca nu fac nimic gresit si nu afecteaza pe nimeni spunand cate o "mica" minciuna. Nu exista asa ceva - minciuna e la fel de grava in toate ipostazele sale. Nu dau exemple, toata lumea le cunoaste. Si mai grav - le accepta de parca s-ar incadra in normalitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din in ce in ce mai multi oameni actioneaza numai in interes personal si banalizeaza importanta adevarului. Unii chiar cred ca nu fac nimic gresit si nu afecteaza pe nimeni spunand cate o "mica" minciuna. Nu exista asa ceva - minciuna e la fel de grava in toate ipostazele sale. Nu dau exemple, toata lumea le cunoaste. Si mai grav - le accepta de parca s-ar incadra in normalitate.

daca asa am fost educati..unii..iti dai seama ca a devenit un instinct dar cine vrea poate sa scape si de minciuna. Este ca la gradinita, ai vazut acasa ca se mananca ciorba cu lingurita, de ce sa nu fie un lucru normal, cu toate ca nu este moral si nici prea benefic.

Editat de Acamandur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"adevarul e dincolo de noi !"

Multumesc ca ai adus in discutie motto-ul "Dosarelor X". Ai rezumat in cinci cuvinte ce am incercat eu sa spun in mai mult de o suta. Sa precizez ca eu consider afirmatia valabila in cazul adevarului absolut.

In decursul "calatoriei" noastre spre adevar descoperim cat de diferit poate fi acesta de la o persoana la alta sau chiar pentru aceeasi persoana, in orizonturi temporare diferite. Contextul afecteaza modul de percepere a adevarului.

Oricat de departe acesta ar fi de noi, constiinta ne indeamna sa continuam cautarea pana vom avea succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" Te rog sa ma luminezi pentru ca, oricat de evident ar fi raspunsul, acesta imi scapa.

Dupa mine, transpunerea in ecuatii a ideii crestin-ortodoxe de dumnezeu ar fi: a=b=c=a+b+c (dumnezeu este concomitent tatal, fiul si sfantul duh, nu?). Si ducand mai departe logica, conform principiilor matematice, relatia este corecta numai cand toate variabilele implicate sunt egale cu zero.

Mai mult n-am putut deduce din expresia vaga a domnului Andrei. ".

 

Dumnezeu nu poate fi scazut, impartit, inmultit, adunat...fiindca El e integral ! :P

 

" @Andre Dicovici te rog frumos nu-mi mai face urari gen "sa te ajute dumnezeu" oricat de imuabil l ai "vedea" tu .

Multumesc.

Scuze de off dar ma irit cand mi se spune asta. ".

 

Da de ce !? Incep sa iasa " demonii " furiei oarbe din tine !? :doh:

Editat de Shur'tugal
mai lasa atacul la persoana si aluziile grosolane

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ce sau in cine ne putem increde ca sursa a adevarului?

in noi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ravl, ideal ar fi ca toti sa-ti impartaseasca opinia. Din pacate, multi aleg sa creada tot ce li se spune atat timp cat "ambalajul" ideilor este atragator. Le place sa fie mintiti, ba chiar sa se minta singuri. Totul provine dintr-o prea mare comoditate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totul provine dintr-o prea mare comoditate.

mda... combinata cu ignoranta ! :giveheart:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul lipseste,in locul lui s-au adunat umbre,care nu fac altceva decat sa ne intunece........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×