Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Nemurirea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Comparatia ta cu calculatorul este gresita. Creierul e asemeni hardului. Si la fel ca si atunci cand informatia se pierde cand hardul moare, la fel si noi ne ducem cand creierul moare.

Comparaţia mea e greşită, dacă e privită doar prin prisma materialismului, adică, dacă răm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e o problema cu ideea ca noi suntem creati de informatia care sta in spatele nostru. Si anume: ce se intampla daca faci 2 copii dupa aceeasi informatie ? Eu in ce corp ma voi simti ?

Există ipoteza multiversului, a lui Tegmark, ce spune că există o infinitate de universuri asămănătoare cu cel al nostru. Însă, dacă e aşa, înseamnă că din această inifnitate, există probabilitate ca cel puţin un univers să se combine şi să fie exact ca şi al nostru. Adică, există probabilitatea ca să mai fie o lume în care să existe aceiaşi indivizi care trăiesc acum pe Pământ. Adică, să mai existe o versiune a noastră undeva. Însă, eu sunt eu, iar el e..el...adică, eu sunt lupini cel de aici, iar celălalt, e lupini cel de acolo. :) Fiecare dintre noi fiinţăm în funcţie de lumea care ne-a fost asignată.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nemurirea - moarte

Nasterea - nenasterea.

Sunt doua elemente din ciclul natural al materiei.

Si cu toate astea in cursul mileniilor ceva sa acumulat si a aparut un produs al acestui ciclu.

Fiecare celula din noi a facut parte din alt organism, alta creatura candva.

Dar din acest ciclu al evolutiei lasam ceva in urma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu intrebam de copii, nu de alte versiuni.

Există copii ale unei versiuni, adică oameni identici ? Posibil, dar eu n-am

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu zici ca dupa ce mori, se poate face o copie a ta si sa fii iar viu. Bun, sa zicem ca sunt de acord pana aici. Dar daca faci 2 copii ? Aici e problema. Care vei fi tu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca faci 2 copii ? Aici e problema. Care vei fi tu ?

Poate că nu e permis să se facă două copii ale unui singur om. Programul nu permite. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca problema se poate rezolva usor daca admitem faptul ca noi nu existam. Tot ce exista sunt stari mentale care se simt pe ele insele. De exemplu, cand suntem bucurosi, nu noi suntem bucurosi, ci in creier este generata starea mentala de bucurie care se simte pe ea insasi. Iluzia de individualitate apare datorita multitudinii de stari mentale ce sunt generate in acelasi loc - in creierul nostru, si a amintirilor. Cand murim, tot ce se intampla e ca aceste stari mentale inceteaza a se mai genera in creierul nostru. Acum sa vedem cum aceasta viziune rezolva problema copiilor. Simplu. Persoanele ce sunt reprezentate de acele copii, nu exista. Exista doar stari mentale ce vor fi generate in creiere diferite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×